شنبه ۱۷ خرداد ۱۳۹۹ - June 06 2020
کد خبر: ۱۳۳۷۳
تاریخ انتشار: ۲۱ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۲:۰۶

*هدایت اله میرمرادزهی: توافق هسته‌ای و برداشته شدن تحریم‌ها می‌تواند تاثیر بسزایی در بخش کشاورزی از مکانیزاسیون و تولید تا بازار و بهبود تراز تجاری کشاورزی در سال‌های آینده داشته باشد.
پس از برداشته شدن تحریم‌ها بازارهای جهانی به ویژه‌ بازار کشورهای اروپایی به روی محصولات تولید داخل باز می‌شود که افزایش ارزآوری در پی صادرات محصولات کشاورزی را به همراه دارد. یکی دیگر از آثار توافق هسته‌ای و برداشته شدن تحریم‌ها این است که تراز تجاری منفی بخش کشاورزی با سرعت بیشتری بهبود پیدا می‌کند و همان طور که طی دو سال گذشته تراز تجاری بخش کشاورزی از منفی هشت میلیارد دلار به 5.5 میلیارد دلار رسید می‌توان زمان نزدیک‌ تری برای به صفر رساندن تراز تجاری بخش کشاورزی متصور بود.
در دوران رفع تحریم‌ها علیه ایران بازار فروش ایران در پساتحریم بهتر خواهد شد. با تعاملی که انجام شده هم بازار فروش ما بهتر خواهد شد و هم محصولاتی که لازم است با قیمت مناسب‌تر و بدون واسطه به ایران وارد می‌شود. در بخش کشاورزی محصولاتی مثل کود، بذر و سم مورد مصرف ما است. به امید خدا با اجرای برجام که به فرجام رسیده، تسهیل امور بهتر انجام خواهد شد.
باید بدانیم که کشاورزی همچون نفت می تواند ارزآوری قابل توجهی برای کشور داشته باشد. چه بسا رفع تحریم‌ها می‌تواند اقتصاد ما را از محدودیت‌ها و موانعی مثل سرمایه‌گذاری خارجی و افزایش منابع خارج کند؛ کشاورزی هم به تبع آن مشمول این مساله می‌شود. ما در تحقیقات، از نظر منابع مالی مشکل داشتیم، در مکانیزاسیون هم باید ماشین‌آلات را از خارج وارد می‌کردیم و در بخشی مثل مدیریت مزرعه هم به منابع مالی نیاز داشتیم. وقتی در کل درآمدهای دولت گشایش ایجاد شود،‌ چون کشاورزی در اولویت است،‌ منابع بهتری برایش ایجاد می‌شود. از آن‌جایی که کشاورزی،‌ پایه و اساس اقتصاد مقاومتی است می‌تواند بیشترین سهم را در پساتحریم داشته باشد؛ مساله اصلی هم در این زمینه، سرمایه و تکنولوژی است و ما امید به یاری فن آوری هسته ای به کشاورزی کشور نیز داریم. 

*عضو کمیسیون کشاورزی مجلس 
نام:
ایمیل:
* نظر: