چهارشنبه ۱۸ تير ۱۳۹۹ - July 08 2020
کد خبر: ۱۳۴۱۸
تاریخ انتشار: ۲۰ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۸:۰۵
حال که عربستان در سه کنج استراتژیک، خود را به آغوش صهیونیست ها افکنده و از ترس عواقب برجام که در ذهن ساخته به آن لعنت می فرستد! وقت هوشیاری و پیوستن به خیل مردم هوشیار و در صحنه ایران، است.
جلال برزگر: توافق هسته ای و برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) که با ممارست و ایستادگی و نرمش قهرمانانه حاصل آمده و فرصت های مهمی پیش روی کشور قرار داده چندان نیازمند تبلیغ و بزرگنمایی نیست. خود واقعه و حواشی آن آنقدر بزرگ و مهم هست که از واشنگتن تا پایتخت های اروپایی و آسیایی و منطقه را تحت تاثیر قرار داده است. 
بی اعتمادی موجود میان ایران و آمریکا، شگفتی و اهمیت توافق حاصل آمده را دو چندان ساخته است و صهیونیست ها و ارتجاع منطقه در حیرت از این رخداد هر آنچه در توان داشته و دارند علیه این توافق  و بیم های خود از آثار آن به کار بسته اند. 
شماری از کلان ترین اهدافی که در برجام برای ایران حاصل آمده عبارتند از 1- رسمیت یافتن حق غنی سازی ایران و اعمال آن با چند هزار سانتریفیوژ و بازماندن افق پیشرفت و تحقیق و توسعه هسته ای در کشور با برنامه ای مشخص.
2- رفع و شکستن حصر شورای امنیتی اقتصاد و بانک مرکزی ایران 
3- حفظ دستاورد ها و زیرساخت های هسته ای کشور و فعال ماندن و پرچم بالای این صنعت در کشوری خارج از مدار غرب و آمریکا در جهان.
4- شکستن تابلوی ساختگی ایران هراسی در جهان
5- تبدیل بسیاری از ممنوعیت های شورای امنیتی به محدودیت های زمان دار که موجب آسیب به نیازهای فوری و اولیه کشور نیست.
این فهرست را البته می توان ادامه داد و بربندهای آن فرازهای مهمی افزود، اما چون سخن از اهداف کلان است شاید همین مقدار کفایت کند.
در کنار این ستانده های مهم طبیعی است که ایران در قالب مذاکرات و برجام داده هایی هم دارد که اغلب آنها را باید برای چند سالی تحمل کند، این داده ها اما هیچکدام معنای از دست دادن یک امتیاز بزرگ برای کشور ندارد، برای مثال کار نکردن روی تفکیک و تبدیل مواد هسته ای اگر چه یک محدودیت است اما اصلا جزو و برنامه های صلح آمیز هسته ای ایران نبوده و نیست؛ اهل فن می دانند اگر کسی این محدودیت را نافی قدرت پنهان هسته ای ایران بداند،  درست نمی پندارد چرا که آن قدرت پنهان در ذات و نفس فن آوری هسته ای قرار داد و یکسال دورماندن ایران از گریز هسته ای فرضی به سمت بمب اتم(که غرب بزرگترین ستانده خود می داند) حتماً برای کشور ارزش تثبیت حق غنی سازی ، کنار زدن شش قطعنامه شورای امنیت و رفع حصر اقتصادی و موارد مهم اشاره شد، در بالا را داشته است. 
مخالفان برجام اما خصوصا از نوع داخلی با بزرگنمایی داده های ایران تلاش دارند چهره برجام و دست اندرکاران آن را ملکوک جلوه دهند، آنها بدون اشاره به دستاوردهای عظیم برجام و همان دلایلی که موجب پذیرش نزد ملت، دولت و  نظام شده است فقط سراغ داده های ایران می روند و در این میان هم جذاب ترین چیزی که به زعم خود برای تاثیر بر افکار عمومی یافته اند بازی بی مسمای «سیمان» است؛ به طوری که با پیشرفت تعهدات طرفین و حتی بعد از رفع تحریم های اقتصادی هسته ای برخی مخالفان برجام هنوز مشغول بازی با لفظ به زعم آنها جالب سیمان و سیمان گرفتن هستند.
بازی ناراست سیمان
حقیقت ماجرای سیمان بارها گفته شده ، این که طرف های مقابل نمی خواستند راکتور آب سنگین اراک باقی بماند و در طول مذاکرات با مقاومت مدبرانه و با طرح دانشمندان ایرانی مجبور به پذیرش و حتی راضی به باز طراحی و ارتقای آن شدند امر پوشیده ای نیست. نبرد علمی دانشمندان ایرانی ، تیم فنی و علمی آمریکا را مجاب و تسلیم کرد که راکتور اراک می تواند کماکان آب سنگین باشد و با آب سنگین کار کند ولی با تولید پولوتونیم کمتر. طرح ریزی همکاری کشورهای 1+5 با ایران برای بازطراحی راکتور آب سنگین اراک (حتی اگر به فرض با بدقولی آنها مواجه شود) باز جلوه ای دیگر از رسمیت یافتن و عادی شدن فعالیت های هسته ای ایران است . آنها می دانند که ایران توانایی پیش برد این پروژه را حتی به تنهایی دارد، از این روست که در سند رسمی که به امضای وزرای خارجه آنها و مسئول سیاست خارجی اروپا رسیده خود را ملزم به همکاری در این زمینه کرده اند.
قلب قبلی راکتور نیمه ساخته آب سنگین اراک باید در آینده با قلبی جدید جایگزین شود. غربی ها خواستار خروج قلب قبلی از کشور یا نابودی آن بودند، اما در مذاکرات در نهایت بنابر آن شد در کانال های محل قرار گرفتن میله های سوخت سیمان تزریق شود، تا قلب قبلی هم به عنوان یک مورد قابل مطالعه در ایران باقی بماند. در واقع به هیچ عنوان به جای قلب قبلی سیمان ریخته نشده و نخواهد شد. 
اما بهره از جاذبه عبارت سیمان گرفتن مخالفان برجام را چنان خوش آمده که بی توجه به این واقعیت ها مدام بر بازی ناراست خویش اصرار می ورزند. این اصرار شاید در دوره ای مثلا کمک به مذاکرات و ایفای نقش مخالف خوانی برای امتیازگیری بود، اما امروز تاکید بر آن جز ادامه یک بازی ناراست نیست و تلاش برای ملکوک کردن دستاوردهای برجام. این که مقام معظم رهبری و بزرگان کشور گفته اند برای رسیدن به ستانده های برجام داده های ارزشمندی داشته ایم و آنچه حاصل آمده لطف غرب نبوده است ، تعبیرش تکیه و تکرار بازی ناراست سیمان نیست . پاتک دشمن به اراک دفع شده است و مشعل راکتور آب سنگین اراک فروزان مانده و فروزان تر خواهد شد، این ها را نباید دید و بازگو کرد؟ البته واقعیت ماجرا برای قاطبه مردم و مسئولان کشور روشن است و بازی امروز برخی شبیه چنگ زدن بر مهتاب و تصوری خیالی و دور از واقعیت است. حال که عربستان در سه کنج استراتژیک، خود را به آغوش صهیونیست ها افکنده و از ترس عواقب برجام که در ذهن ساخته به آن لعنت می فرستد! و در شرایطی که دشمن هم طبعا سعی دارد از برجام جاده و اتوبان نفوذ بسازد، وقت هوشیاری است و دست برداشتن از بازیهای ناراست و پیوستن به خیل مردم هوشیار و در صحنه ایران، مردمی که قدردان مجاهدت ها هستند و از بزرگترین داده های هسته ای خویش که شهدای هسته ای هستند به مثابه گنجینه و موتور محرک و روحیه برای طی کردن مسیر پیش رو و رسیدن به قله های جدید پیشرفت و ترقی بهره می برند. مردمی که در چنبره بازی های ناراست در نمانده و نمی مانند؛ وقت همراه شدن با آنهاست همه  باید از بازیهای ناراست خود دست برداریم.
نام:
ایمیل:
* نظر: