دوشنبه ۳۰ فروردين ۱۴۰۰ - April 19 2021
کد خبر: ۱۳۴۵۴
تاریخ انتشار: ۲۴ بهمن ۱۳۹۴ - ۰۹:۳۴
روزنامه «کوریا هرالد» کره جنوبی با انتشار ویژه نامه سی و هفتمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، از ایران به عنوان یکی از مهمترین اهرم های قدرت و اقتصاد در دنیا و وزنه ای بسیار مهم در منطقه خاورمیانه یاد کرد.
این ویژه نامه ضمن معرفی مقام های عالی کشور، از سیاست های تهران در دستیابی به توافق نهایی هسته ای تا توسعه اقتصادی کشور به عنوان حرکت های ارزنده و عبرت آموز یاد کرده است.
گزارش در ادامه به اظهارات رهبر معظم انقلاب اسلامی مبنی بر حسن همجواری با کشورهای منطقه و روابط بهینه با دیگر کشورهای جهان اشاره کرده و یادآور می شود: یکی از پیامدهای بارز این سیاست توافق هسته ای بود که ایران با شش قدرت بزرگ دنیا در جولای سال 2015 امضا کرد.
همزمان در این گزارش به نقل از بانک توسعه جهانی، ایران دومین اقتصاد بزرگ خاورمیانه لقب گرفته است.
«کوریا هرالد» می نویسد که تنها در سه ماه گذشته پس از آنکه توافقات گسترده ای میان ایران و قدرت های دیگر حاصل شد، بیش از 50 هیات خارجی به ایران سفر کرده اند که در نوع خود بی نظیر است.
رسانه کره ای از ایران به عنوان یک قدرت منطقه ای با جایگاه بسیار مهم یاد کرده که علاوه بر داشتن بیشترین سواحل خلیج فارس، کنترل تنگه هرمز را نیز در اختیار دارد.
گزارش می افزاید: سالانه میلیون ها بشکه نفت از این تنگه به نقاط مختلف دنیا صادر می شود و این موضوع بر نقش و اهمیت ایران در دنیا افزوده است.
روزنامه «هرالد» در این ویژه نامه تاکید کرده که ایران به عنوان چهارمین دارنده ذخایر نفت و دومین ذخایر گاز جهان به تازگی طرح هایی را به ارزش 185 میلیارد دلار برای پنج سال آینده به جهان معرفی کرده است.
این رسانه، ارزش روابط تجاری دو کشور ایران و کره جنوبی را بالاتر از هشت میلیارد و 600 میلیون دلار در سال 2014 دانسته و آورده است؛ در روز 29 فوریه (10 اسفند) نیز کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و کره در تهران برگزار می شود.
روزنامه افزوده است که ایران به عنوان یک شریک مهم و بازار بزرگ برای کره جنوبی، نیازهای این کشور به انرژی و پتروشیمی و بسیاری مواد خام دیگر را برطرف می کند و قرار است طرفین در طرح های زیربنایی مختلف همکاری کنند.
هرالد تصریح کرد: ایران با وجود آنکه یک درصد جمعیت جهان را در اختیار دارد، صاحب هفت درصد از کل منابع طبیعی دنیاست و در سال گذشته میلادی نیز 5 میلیون گردشگر به ایران سفر کرده اند که رقم چشمگیری است.
روزنامه کره ای در این ویژه نامه به دلیل حضور ایران در خلیج فارس و دریای خزر و جایگاهش در خاورمیانه و آسیای غربی، از کشورمان به عنوان کلید موفقت و امنیت منطقه یاد کرده است.
نام:
ایمیل:
* نظر: