پنجشنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۹ - March 04 2021
کد خبر: ۱۳۵۱۳
تاریخ انتشار: ۲۶ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۱:۵۲
«دیمیتری مدودیف» نخست وزیر روسیه با اشاره به حمایت گسترده سوری ها از رئیس جمهوری سوریه، گفت: بشار اسد به عنوان رهبر ملی باید در تمام فرآیندهای سیاسی سوریه مشارکت کند و فقط مردم این کشور حق تعیین سرنوشت رئیس جمهور خود را دارند.
مدودیف در مصاحبه با شبکه تلویزیونی «یورو نیوز» گفت: باید به این واقعیت توجه منیم که در هر صورت بشار اسد خوشایند کسی باشد یا خیر؟ رئیس جمهور کنونی سوریه است و به همین دلیل باید در تمام مراحل و فرآیندهای سیاسی کشور خود مشارکت کند.
وی افزود: سرنوشت بشار اسد به عنوان رهبر ملی سوریه را باید مردم این کشور تعیین کنند و وی این موضوع را درک می کند. رییس جمهوری سوریه در سفر اخیر خود به مسکو آشکارا به به این نکته اشاره و خاطرنشان کرد که اگر سوری ها از وی حمایت نکنند، در مدیریت کشور مشارکت نخواهد کرد.
نخست وزیر روسیه افزود: اکنون و تا زمانی که سرنوشت نظام سیاسی سوریه تعیین می شود بشار اسد باید در مسند قدرت باقی بماند و موضع روسیه بر این امر استوار شده است.
مدودیف در ادامه، آمریکا و اتحادیه اروپا را از مداخله در امور داخلی سوریه برحذر داشت و این سیاست را خطرناک خواند.
وی اضافه کرد: روسیه، آمریکا و اتحادیه اروپا نباید در مسایل مربوط به دوره انتقالی سیاسی در سوریه درگیر شوند، بلکه باید شرایط مساعد به منظور اغاز این روند را تامین کنند.
مدودیف گفت: باید تمام طرف های مناقشه سوریه را پشت میز مذاکره نشاند و در واقع به سوی گفت و گو سوق داد تا از برخی موارد اختلاف و مشکلات موجود چشم پوشی کنند.
وی ادامه داد: این مسیر در واقع به سوی سازش و توافق ملی است و با توجه به ساختار چند مذهبی جامعه سوریه، این امر بسیار مهم و ضروری است تا همه بتوانند به مواضع و دیدگاه های یکدیگر توجه کنند.
نخست وزیر روسیه با بیان این که مذاکرات سوری نمی تواند ساده باشد، اظهار کرد: می دانیم این چه نوع مذاکره ای است و در واقع گفت و گوی افراد با دیدگاه های پیچیده است. 
وی یاداوری کرد: در یک طرف گفت و گو بشار اسد رئیس جمهوری سوریه قرار دارد که از حمایت بخش عمده جامعه و ارتش این کشور برخوردار است و در مقابل بخش دیگری قرار دارد که اسد را دوست ندارد اما با این وجود باید پشت میز مذاکره بنشیند.
وی تاکید کرد: دو طرف برای بهبودی وضعیت سوریه و مردم باید با یکدیگر به توافق برسند و ماموریت ما به عنوان کشورهای کمک کننده به این روند باید شامل تامین شرایط برگزاری مذاکرات و کمک به آنها برای حل مسایل فرا رو باشد.
نخست وزیر روسیه همچنین آمریکا و متحدانش را از اجرای عملیات زمینی در سوریه برحذر داشت و گفت: تهاجم زمینی خارجی به جنگ تمام عیار منجر و برای مهاجمان گران تمام خواهد شد.
وی در پاسخ به سوالی در مورد اظهارات وزیر امور خارجه آمریکا مبنی بر امکان عملیات زمینی در سوریه خاطرنشان کرد: اگر جان کری می خواهد کشورش وارد جنگ طولانی شود، می تواند عملیات زمینی و اقدامات دیگر را در سوریه شروع کند، اما لازم نیست با این سخنان کسی را بترساند. 
مدودیف افزود: وزیر خارجه آمریکا باید براساس دستاوردهای مذاکرات با سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه به توافق برسد و از اظهاراتی همچون آغاز عملیات زمینی با شرکت کشورهای عربی در شرایطی که سناریوی مورد نظر آنها تحقق نیابد، خودداری کند. 
وی ادامه داد: اخیرا به این سوال پاسخ دادم و بار دیگر تکرار می کنم هیچکس به آغاز جنگ جدید علاقه ندارد و عملیات زمینی جنگ تمام عیار طولانی مدت است و باید به این مساله توجه داشت.
نخست وزیر روسیه در پاسخ به این پرسش که یکی از مسایل کلیدی، سرنوشت بشار اسد است. آیا روسیه به حمایت از وی در لحظات حساس ادامه خواهد داد؟ گفت: مسکو از شخص رییس جمهوری سوریه حمایت نمی کند. روسیه از روابط دوستانه با دولت این کشور پشتیبانی و دفاع می کند و این روابط در دوره ریاست جمهوری بشار اسد شکل نگرفته است. 
مدودیف ادامه داد: به این نکته توجه داریم که در شرایط کنونی هیچ حکومت قانونی دیگری در سوریه جز دولت بشار اسد وجود ندارد. فارغ از این که اگر کسی از او خوشش می آید یا نه، واقعیت این است که بشار اسد رئیس جمهوری کنونی است و اگر از این ساختار خارج شود، هرج و مرج این کشور را فرا خواهد گرفت.
مدودیف افزود: چنین وضعیتی را بارها در کشورهای خاورمیانه شاهده بوده ایم که کشوری دچار فروپاشی شد و لیبی هم نمونه آن است.
نام:
ایمیل:
* نظر: