دوشنبه ۳۰ فروردين ۱۴۰۰ - April 19 2021
کد خبر: ۱۳۵۲۹
تاریخ انتشار: ۲۷ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۰:۳۷
خانمی که در معرفی خودش فقط به این بسنده کرد که دبیر تاریخ یکی از دبیرستان ها است هم در مورد برجام گفت: « درست است که شروع برجام جای خوشحالی دارد اما اگر با به کارگیری مدیران توانمند و لایق در صنعت و اقتصاد بتوانیم کشور را از بیکاری ، فقر ،تبعیض ، رانت خواری و غیره نجات بدهیم، آن موقع است که می توان گفت واقعا طعم شیرین برجام در زندگی مردم حس می شود. در غیر این صورت به نظرم توافق نتیجه ای برای مردم ندارد . »
سحر جاویدی: آغاز اجرای برجام و لغو تحریم ها و نیز ورود ایران به دوران پسابرجام و پساتحریم، باعث شد تا علاوه بر اینکه  فضای  جهانی  برای ایران به سمت مثبتی سوق یابد، در داخل هم جو امیدواری نسبت به آینده پس از توافق هسته ای ایجاد شود. آینده ای که به عقیده  عده پرشماری  از مردم، روزهای بهتری  را به ارمغان می آورد و البته به نظر عده ای هم  تفاوت چندانی با گذشته رخ نداده است. در هر صورت شنیدن و خواندن چند نمونه از این  نظرات خالی از لطف نیست. 

به گزارش شبکه خبری فرهنگ وهنر، خانم صمدی که به همراه فرزند خردسال خود در راهپیمایی 22 بهمن شرکت کرده در پاسخ به  این سوال که به نظر  او به نتیجه رسیدن مذاکرات ورفع تحریم ها چه تاثیری می تواند در زندگی وآینده اش داشته باشد، می گوید: « من به رفع مشکلات بعد از برطرف شدن تحریم ها خوش بین نیستم . چون به عقیده من ریشه  بیشتر مشکلات وبه خصوص  مشکلات اقتصادی، در خود کشور است و باید به رفع سازوکارهای غلط داخلی پرداخت.» او اضافه می کند : « البته این درست است که رفع تحریم ها تا حدودی موجب  به وجود آمدن گشایش در فضای اقتصادی شده اما اگر مدیریت صحیحی نداشته باشیم ، فایده  چندانی ندارد.»

 آقای ملکی هم که خود را دانشجوی جامعه شناسی  معرفی می کند در مورد این موضوع که به نظرش آیا با رفع تحریم های هسته ای  تغییری در زندگی عموم مردم حاصل می شود یا خیر ، می گوید: «به نظر من توافق هسته ای که با قدرت های جهان انجام دادیم یک دستاورد بزرگ بوده و مذاکره کنندگان ما  دراین گفت وگو ها قابلیت زیادی  از خود نشان دادند. به عقیده من این توافقنامه زمینه بهبودی روابط ایران با کشور های غربی را فراهم کرده که خود این موضوع باعث امید واری است.»

به نظر آقای نصرتی  که یک فعال حوزه گردشگری است: « با اجرای توافق هسته ای و بهتر شدن رابطه ایران با کشور های دیگر ، توریست های بیشتری هم  به ایران می آیند که همین باعث می شود تا هم صنعت گردشگری رونق تازه ای بگیرد وهم کسانی که در حوزه هایی مثل صنایع دستی فعالیت می کنند با فروش محصولات خود درآمد قابل توجهی به دست بیاورند.» او در ادامه صحبت هایش می گوید : « به نظر من با توجه به اینکه  کشور ما جاذبه های  گردشگری زیادی دار د ، اگر این توافق به طور کامل اجرایی شود سیل گردشگران به ایران روانه خواهد شد که همین موضوع باعث می شود آژانس های گردشگری هم از رکود خارج شوند.» 

به عقیده خانم نبوی که  کارمند یک شرکت بازرگانی است: « تا قبل از لغو تحریم ها به خاطر تحریم های بانکی،شرکت ما  برای انجام قرار دادهای بازرگانی ای که با خارج از کشور داشت  مشکلات زیادی  داشت. حالا هرچند که هنوز تحریم های بانکی به طور کامل برداشته نشده اما باز هم  اوضاع بهتر از گذشته است و حد اقل با سهولت بیشتری می توانیم با طرف های خارجی شرکت  وارد معامله شویم.»

خانمی  که در معرفی خودش فقط به این بسنده کرد که  دبیر تاریخ یکی از دبیرستان ها است هم در مورد برجام گفت: « درست است که شروع برجام جای خوشحالی دارد اما اگر با به کارگیری مدیران توانمند و لایق در صنعت و اقتصاد بتوانیم  کشور را از بیکاری ، فقر ،تبعیض ، رانت خواری و غیره نجات بدهیم، آن موقع است که می توان گفت واقعا طعم شیرین برجام در زندگی مردم حس می شود. در غیر این صورت به نظرم  توافق نتیجه ای برای مردم  ندارد . »  

آقای صلح جو هم که به گفته خودش تنها یک کارگر ساده است، در جواب این سوال می گوید: « والا این آمریکایی ها که کارشان معلوم نیست . یک روز با ما از در دوستی در می آیند و یک روز هم می خواهند به ما زور بگویند. حالا هم که  تلویزیون می گوید با ما خوب شدند  و می خواهند تحریم ها را از کشور ما بردارند. شاید این طوری کار ساختما ن سازی هم خوب بشود و من چند وقت یکبار بیکار نشوم. » 

خانم کریمی درمواجهه با پرسش من می گوید:« به وعده هایی که غربی ها می دهند  زیاد نمی توان دلخوش کرد اما اگر به این وعده ها عمل بشود، آن وقت شاید بتوانیم داروهای خارجی بیماری های صعب العلاج را راحت تر و ارزان تر تهیه بکنیم و مدام نگران این نباشیم که این ماه دارو گیرمی آید یا نه .»


خانم  کمان کش هم می گوید: « فعلا که دوباره  آمریکایی ها به بهانه  برنامه آزمایش موشکی تحریم های جدیدی را اعمال کردند. همین نشان می دهد که درحال حاضر اصلا نباید به فکر تغییر جدی باشیم. من فکر می کنم تنها راه حل منطقی در این شرایط همان اقتصاد مقاومتی باشد، تا ببینیم بعدا چه پیش می آید.» 

نام:
ایمیل:
* نظر: