سه‌شنبه ۳۰ دی ۱۳۹۹ - January 19 2021
کد خبر: ۱۳۵۶۶
تاریخ انتشار: ۲۸ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۵:۴۶
رییس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت:بعد از انقلاب اسلامی با توجه به استراتژی ایران در نگاه به شرق، گسترش روابط با ژاپن در اولویت سیاست خارجی این کشور است.
علی اکبر ولایتی روز چهارشنبه در نشستی با کاتسیوکی کاوایی مشاور ویژه نخست وزیر ژاپن در امور سیاست خارجی اظهارداشت: روابط دو کشور به خوبی پیش می رفت اما در سال های اخیر وقفه ای ایجاد شد و خوشحالیم که روابط با این کشور از سرگرفته شد.
وی یادآور شد: ایران و ژاپن روابط طولانی در قبل و بعد از انقلاب داشتند.
رییس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام ادامه داد: آیت الله هاشمی رفسنجانی در زمان ریاست مجلس به ژاپن سفر کرد و ما روابط خوبی در سال های گذشته داشتیم و خوشحالیم که روابط بهتر شده است.
وی به دیدگاه های رهبر معظم انقلاب اسلامی در مورد سیاست خارجی اشاره کرد و گفت: ایشان در سیاست خارجی اهمیت ویژه ای برای شرق قایل هستند که در این میان ژاپن در آسیا از جایگاه ویژه ای برخوردار است.
رییس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام یادآور شد: دو کشور بزرگ ایران و ژاپن می توانند همکاری های گسترده ای با توجه به ظرفیت های ارزشمند در اختیار داشته باشند. 
ولایتی با بیان این که در این دوره از روابط باید تلاش کرد مناسبات محکم و پایداری را طراحی کنیم، افزود: در گذشته تحولات بین المللی موضوعات منطقه ای را تحت تاثیر قرار می داد اما امروز تحولات و موضوعات منطقه ای بر عرصه بین الملل و تحولات آن تاثیرگذار است. 
وی، نمونه تاثیرگذاری تحولات منطقه ای بر عرصه بین المللی را منطقه خاورمیانه ذکر کرد و گفت: ایران و ژاپن که در قاره آسیا قرار دارند، می توانند در این زمینه بسیار تاثیرگذار باشند. 
ولایتی همچنین در این دیدار ضمن خوش آمدگویی به کاوایی افزود: امیدوارم در این سفر اقامت خوبی به همراه همراهان خود داشته باشید و این سفر به نفع روابط دو کشور ایران و ژاپن باشد و ایران را خانه دوم خود بدانید.

**حامل پیام ویژه ای از نخست وزیر ژاپن هستم
همچنین در این دیدار کاوایی مشاور ویژه نخست وزیر ژاپن در امور سیاست خارجی با بیان این که بنده حامل پیام ویژه ای ازسوی نخست وزیر ژاپن هستم، گفت: شیزو آبه خواستار گسترش همکاری ها و تبادل نظر در موضوعات مهم منطقه ای و بین المللی با ایران است.
وی تصریح کرد: من برای زمینه سازی سفر نخست وزیر ژاپن به ایران به خواست شخص وی به این کشور سفر کرده ام و امیدوارم گفت و گوهای نتیجه بخش انجام دهیم.
کاوایی که به همراه هیاتی 15 نفره به ایران سفر کرده است، یادآور شد: من به تازگی در این مسوولیت هستم و امیدوارم بتوانم مقدمات سفر نخست وزیر ژاپن به ایران را فراهم کنم.
ولایتی نیز در پایان با تشکر از پیام ویژه نخست وزیر ژاپن تاکید کرد که حتما این پیام و مباحث مطرح شده در این جلسه را به محضر رهبر معظم انقلاب تقدیم می کنم. 
به گزارش ایرنا ، این دیدار در سومین روز سفر مشاور نخست وزیر ژاپن و هیات همراه به ایران در مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام انجام شد.
نام:
ایمیل:
* نظر: