دوشنبه ۱۱ اسفند ۱۳۹۹ - March 01 2021
کد خبر: ۱۳۶۰۳
تاریخ انتشار: ۰۱ اسفند ۱۳۹۴ - ۱۷:۰۰
وزیر امور خارجه هفته گذشته در حالی در مقر اتحادیه اروپا در بروکسل پایتخت بلژیک دور سوم روابط با این اتحادیه را پیگیری کرد که سردار محمد دهقان وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح و مجید تخت روانچی معاون وزیر خارجه نیز در مسکو و اسلو دیپلماسی دفاعی و اقتصادی دوران برجام را رایزنی کردند.

سفر وزیر امور خارجه به بروکسل پایتخت بلژیک، سفر معاون اروپا و آمریکای وزیر امور خارجه به اسلو پایتخت نروژ و مادرید اسپانیا، سفر وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح به مسکو پایتخت روسیه، سفر رییس جمهوری کشور آفریقایی غنا به تهران پس از 37 سال، دیدارهای مشاور سیاست خارجی نخست وزیر ژاپن در تهران، نشست خبری سخنگوی دستگاه دیپلماسی ایران و صدور ویزای 30 روزه برای جهانگردان 180کشور به جز 9 کشور از مهم ترین رویدادهای سیاست خارجی در آخرین هفته بهمن ماه 94 بود.

**ایران و اتحادیه اروپا؛ آغاز سومین دور روابط مشترک 
ایران و اتحادیه اروپا، دوران مختلفی را از زمان تشکیل این اتحادیه پشت سر گذاشته اند. دور نخست گفت وگوها میان ایران و اتحادیه اروپا پس از تشکیل و آغاز به کار این اتحادیه و با بهبود نسبی روابط ایران با اروپا را می توان دوران انتقادی نام گذاری کرد.
مرحله دوم روابط ایران و اتحادیه اروپا که بیشتر به سمت توسعه روابط اقتصادی و تجاری بود با آغاز بحران هسته ای در اوایل دهه قبل مسکوت ماند و پیگیری هر گونه رابطه ای میان ایران و اروپا منوط به حل پرونده هسته ای شد.
اکنون ایران و اتحادیه اروپا دوران جدیدی از روابط دوجانبه را تجربه می کنند، گفت و گوهای دو سال گذشته هم راستا با مذاکرات هسته ای و رفت و آمدهای پس از برجام به عنوان نقطه عطف و دستاورد مذاکرات نشان می دهد دور سوم روابط ایران و اتحادیه اروپایی آغاز شده است.

**سفر ظریف به بروکسل
هفته گذشته محمد جواد ظریف رییس دستگاه دیپلماسی به منظور رایزنی با مقامات اتحادیه اروپا در راس هیاتی عازم بروکسل مقر این اتحادیه شد.
وی در این سفر با شارل میشل نخست وزیر و همتای بلژیکی خود دیدار و گفت وگو کرد.
همچنین ظریف علاوه بر دیدار با فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، دونالد توسک رییس شورای اروپا، مارتین شولتز رییس پارلمان اروپا با یانوش لواندوفسکی رییس هیات روابط با ایران در پارلمان اروپا نیز دیدار کرد.
سخنرانی در موسسه اگمونت بلژیک و کمیته روابط خارجی پارلمان اروپا از دیگر برنامه های رییس دستگاه سیاست خارجی ایران در این سفر اروپایی بود.

**سفر وزیر دفاع به مسکو
سردار حسین دهقان وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران نیز هفته گذشته در سفری رسمی و در صدر یک هیات بلند پایه دفاعی به دعوت ژنرال سرگئی شایگو همتای روس خود به مسکو رفت.
توسعه و ارتقای مناسبات و همکاری های دفاعی و نظامی - فنی از مهم ترین اهداف سفر وزیر دفاع به روسیه عنوان شد.
دهقان در سفر به مسکو علاوه بر دیدار با همتای روس خود و دیمیتری راگوزین معاون دفاعی نخست وزیر روسیه با ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه نیز دیدار دیدار و در مورد همکاری های دوجانبه گفت و گو کرد.

** سفر معاون وزیر امور خارجه به اسلو و مادرید
مجید تخت روانچی معاون اروپا و آمریکای وزیر امور خارجه در چارچوب ششمین دور مذاکرات سیاسی دو جانبه ایران و پادشاهی نروژ و به منظور رایزنی با مقامات سیاسی و اقتصادی این کشور درمورد موضوعات و مسائل دو جانبه، منطقه ای و بین المللی در راس هیات اقتصادی - تجاری عازم اسلو پایتخت این کشور شد.
همچنین در حاشیه سفر وی، نشستی با حضور فعالان اقتصادی دو کشور در زمینه فرصت های تجاری اقتصادی بین ایران و نروژ در شرایط بعد از تحریم برگزار شد.
تخت روانچی در سفر به نروژ دور ششم گفت وگوهای دوجانبه را با وگرا سترومن دبیر کل وزارت امور خارجه این کشور برگزار کرد و با بورگه برنده وزیر امور خارجه و توره هاترم معاون وزیر امور خارجه و مونیکا میلند وزیر صنایع و تجارت نروژ نیز دیدار کرد.
سعیدی رییس کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران، آیت اللهی رییس سازمان سرمایه گذاری تامین اجتماعی ، سرکار دبیر ستاد نانو و نمایندگانی از اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران و سایر بخش های تجاری اقتصادی از جمله نفت و گاز ، درمان و دارویی و بیمه، وی را در این سفر همراهی می کردند.

*سفر تخت روانچی به مادرید
همچنین تخت روانچی پس از آن عازم مادرید اسپانیا شد و با خوزه مانوئل گارسیا مارگالو وزیر امور خارجه این کشور دیدار و پیرامون موضوعات دوجانبه و تحولات منطقه ای و بین المللی با وی تبادل نظر کرد.

**سفر رییس جمهوری غنا به تهران، پس از 37 سال
جان درامانی ماهاما رییس جمهوری غنا به دعوت دکتر حسن روحانی رییس جمهوری اسلامی ایران و در صدر یک هیات بلند پایه سیاسی و اقتصادی شامل بخش خصوصی و دولتی این کشور به تهران وارد تهران شد.
رییس جمهوری غنا که پس از 37 سال به ایران سفر کرد، علاوه بر دیدار و گفت و گو با رییس جمهوری و وزیر امور خارجه با حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی نیز دیدار کرد.
همچنین در جریان این سفر رسمی به تهران، همایش اقتصادی تجار و بازرگانان ایران و غنا برگزار شد.
غنا کشوری در غرب قاره آفریقاست و حدود 23 میلیون نفر جمعیت دارد. شهر آکرا پایتخت این کشور است.

** سفر کمیسیونر امور اجتماعی اتحادیه آفریقا
همچنین مصطفی صدیقی کالوکو کمیسیونر امور اجتماعی اتحادیه آفریقا از دیگر دیپلمات های آفریقایی بود که هفته گذشته به ایران آمد و با مقامات و مسئولان ارشد وزارتخانه های ورزش و جوانان، بهداشت و آموزش پزشکی، تعاون، کار و رفاه اجتماعی و سازمان های هلال احمر، میراث فرهنگی و گردشگری و همچنین ستاد مبارزه با مواد مخدر و فدراسیون ورزش های زورخانه ای دیدار و گفت و گو کرد.
وی در این سفر با حسین امیر عبداللهیان نیز دیدار و درباره روابط میان جمهوری اسلامی ایران و اتحادیه آفریقا نیز بحث و تبادل نظر کرد.

** دیدارهای مشاور سیاست خارجی ژاپنی ها در تهران
هفته گذشته کاتسویوکی کاوایی مشاور نخست وزیر ژاپن در امور سیاست خارجی نیز به تهران آمد و با مقامات بلندپایه ایران دیدار کرد. اعلام سفر شینزو آبه نخست وزیر ژاپن در سال 2016 به تهران از سوی او، بلافاصله مورد توجه محافل خبری قرار گرفت.
وی در تهران با محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه، علی اکبر ولایتی رییس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام، سید عباس عراقچی معاون حقوقی و بین الملل وزیر امور خارجه دیدار کرد.
همچنین کاوایی با وزرای نفت، فرهنگ و ارشاد اسلامی و امور اقتصاد و دارایی و رییس کل بانک مرکزی به صورت جداگانه دیدار کرد.

**سفر معاون نخست وزیر و وزیر انرژی جمهوری گرجستان به تهران
همچنین مرتضی سرمدی قائم مقام وزیر امور خارجه کشورمان و کاخا کالادزه معاون نخست وزیر و وزیر انرژی جمهوری گرجستان در تهران دیدار و پیرامون راه های گسترش روابط دو کشور بحث وتبادل نظر کردند.
سید عباس عراقچی معاون وزیر امور خارجه نیز هفته گذشته اعلام کرد: مرکز نمایندگی وزارت امور خارجه در استان ها بویژه در فرودگاه ها، ویزای 30 روزه برای 180 کشور جهان صادر می کند.

**سخنگوی وزارت امور خارجه
هفته گذشته نشست خبری سخنگوی دستگاه دیپلماسی مطابق با روال هر هفته برگزار شد و موضوع بحران سوریه و گفت و گوهای بین المللی از مهم ترین سوال های خبرنگاران در این نشست خبری بود. 
سخنگوی وزارت امور خارجه در مورد مسائل سوریه تاکید کرد که بحران این کشور پیچیده و چند لایه است و هر گونه اقدامی بدون هماهنگی با دولت سوریه و احترام به حاکمیت ملی آن کشور، تنها به پیچیده تر شدن بحران در مسیر اقدامات تروریستی منجر خواهد شد.
روابط ایران و ترکیه برای مهار و مدیریت اختلافات، همکاری ایران و روسیه در همه سطوح و توافق و نهایی شدن روند تحویل سامانه اس 300 ، پیگیری پناهجویان ایرانی در بلژیک، لزوم تمرکز دولت ها و ملت های اسلامی بر مسئله فلسطین، انتخاب رییس جمهوری لبنان به عنوان یک مسئله داخلی، نشست های هیات نظارت بر اجرای برجام و ساز و کار اطلاع رسانی مصوبات و تداوم روابط با کشورهای حوزه خلیج فارس از دیگر محورهای مهم جلسه سخنگوی وزارت امور خارجه بود.

* محکومیت انفجار مهیب آنکارا
هفته گذشته همچنین شاهد انفجار مهیب خودرو بمب گذاری شده در مرکز شهر آنکارا پایتخت ترکیه بودیم . این انفجار که در نزدیکی مقر ستاد فرماندهی ارتش ترکیه رخ داد، 28نفر کشته و 61 نفر مجروح شدند. حسین جابری انصاری سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران این انفجار را به شدت محکوم و با خانواده های قربانیان این حادثه، ملت و دولت ترکیه ابراز همدردی کرد.

*سوئیس حافظ منافع ایران و عربستان
جابری انصاری سخنگوی وزارت امور خارجه هفته گذشته اعلام کرد که سوئیس به درخواست مشابه ایران و عربستان، رسما حفاظت از منافع ایران و عربستان را در ریاض و تهران به عهده گرفته است.
عربستان سعودی 13 دی ماه در پی حمله مشکوک عناصر خودسر به سفارت خانه و کنسولگری این کشور در ایران، روابط خود با تهران را قطع کرد.

** مشهد 2017 / فرصت بزرگ دیپلماسی ایران
آیسسکو (ISESCO) سازمان علمی، فرهنگی و آموزشی وابسته به سازمان کنفرانس اسلامی با عضویت 57 کشور اسلامی، کلان شهر مذهبی مشهد را برای سال 1396 (سال 2017 میلادی) به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام در آسیا انتخاب کرد.
حسین جابری انصاری «مشهد 2017 »را یک فرصت بزرگ دیپلماسی برای ایران عنوان کرد و گفت که می توان شرایطی را فراهم کرد تا اجلاس سالانه سفرای جمهوری اسلامی ایران در سال 2017 در مشهد برگزار شود.
نام:
ایمیل:
* نظر: