جمعه ۰۸ اسفند ۱۳۹۹ - February 26 2021
کد خبر: ۱۳۶۳۶
تاریخ انتشار: ۰۲ اسفند ۱۳۹۴ - ۱۶:۰۵
«جان کری» وزیر امور خارجه آمریکا اعلام کرد که با همتای روسی خود به توافق موقتی برای آتش بس در سوریه و ترک مخاصمه دست یافته اند .
 کری این مطلب را در نشست خبری مشترک با «ناصر جوده» همتای اردنی خود در امان پایتخت این کشور اعلام کرد. خبرگزاری آسوشیتدپرس در خبری فوری از این نشست خبری نوشت: کری از توافق موقت برای ایجاد آتش بس در سوریه خبر داد. 
خبرگزاری فرانسه نیز به نقل از کری اعلام کرد : آتش بس در سوریه از هر زمان دیگری نزدیک تر است.
رویترز، دیگر خبرگزاری بین المللی نیز در خبری فوری گزارش داد که کری روز یکشنبه گفت: وی و همتای روسی اش سرگئی لاوروف به توافق موقت در زمینه ترک مخاصمه در سوریه دست یافته اند که این توافق می تواند در روزهای آینده اجرایی شود.
به گزارش ایرنا، خبرگزاری فرانسه نوشت، کری گفت که در ساعات اولیه روز یکشنبه با سرگئی لاورف همتای روس خود گفت و گو کرده است و آنها امیدوارند که باراک اوباما و ولادیمیر پوتین رئیسان جمهوری آمریکا و روسیه در روزهای آتی به منظور تکمیل توافق موقت مذاکره کنند و دو طرف هنوز در مرحله تکمیل جزئیات آن هستند. 
وزارت امور خارجه روسیه، پیشتر اعلام کرد در تماس تلفنی عصر شنبه که به ابتکار طرف آمریکایی انجام گرفت، لاورف و کری به تفصیل درباره آخرین وضعیت سوریه گفت و گو کردند. 
دو طرف به بررسی مسائل مربوط به همکاری های روسیه و آمریکا به عنوان سران گروه حامیان سوریه برای اجرای توافقات به دست آمده در نشست اخیر این گروه در مونیخ برای حل و فصل مشکلات انسانی سوریه و برقراری آتش بس به غیر از مبارزه با گروه های تروریستی پرداختند. 
در این گفت و گوی تلفنی تاکید شد که تنظیم ساز و کار برای دستیابی به اهداف مورد نظر نیاز به هماهنگی مراکز نظامی (روسیه و آمریکا) دارد. 
نام:
ایمیل:
* نظر: