دوشنبه ۳۰ فروردين ۱۴۰۰ - April 19 2021
کد خبر: ۱۳۶۷۱
تاریخ انتشار: ۱۰ اسفند ۱۳۹۴ - ۱۰:۴۲
توافق هسته ای با تمام موافقان و مخالفانی که داشت، بالاخره به ایستگاه آخر رسید. هرچند که مخالفت ها بسیار بود و مخالفان جدی، اما با وجود این تعداد قابل توجهی از اقشار جامعه، نمایندگان مجلس و نخبگان دانشگاهی هم موافق به ثمر رسیدن برجام بودند و نتیجه ی آن را برای آینده کشور مفید وضروری می دانستد. در زیر به بازخوانی نظر تعدادی از موافقان اجرایی شدن توافق هسته ای ودلایل موافقت آنها می پردازیم.
 سحرجاویدی: سید بهلول حسینی نماینده مردم میانه می گوید: به عنوان يک عنصر وفادار به نظام مي گويم که برادران وزارت خارجه و سازمان انرژی اتمی براي اين کار زحمات بسياري کشيده اند. مذاکره، فرمول خاص خودش را دارد و بهترين نتيجه مذاکره خوب، مذاکره برد - برد است. به قول رئيس جمهور ما دو گل خورده و سه گل زده ايم و به عبارت رهبري يک نرمش قهرمانانه صورت گرفته است.

از پارلمان تا دانشگاه و خیابان درباره برجام

سیدبهلول حسینی در مورد اظهارات افراد مخالف  برجام گفت: برخي آنچنان موضع گیری می کنند که انگار راه‌هاي کم هزينه ديگري هم وجود داشته، در حالي که اينگونه نيست. اگر آقايان راه حل ديگري دارند، ارائه دهند. حسينی ادامه می دهد: ما نماينده اکثريت ملت هستيم و بايد نظر آنان را لحاظ کنيم که به دنبال تنش زدايي هستند. مردم ما رفتارهاي طرف مقابل را رصد مي کنند و هرگاه لازم باشد حاضر به مقاومت بيشتر در قبال زياده خواهي خواهند بود.

از پارلمان تا دانشگاه و خیابان درباره برجام

عابد فتاحی نماینده مردم ارومیه در مجلس نیز در این زمینه اظهار داشت: برجام مسئله کوچکی نیست و هنگامی که صحبت از مذاکره به میان می‌آید، صحبت از دادن و ستاندن است. بماند که تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای در برابر ۶ ابرقدرت بین‌المللی و پای میز مذاکره از دستاوردهای هسته‌ای کشورمان دفاع کرده و بزرگترین موفقیت‌ها را برای کشور به ارمغان آورد. او همچنین ضمن انتقاد از نحوه برخوردبرخی  با مذاکره‌ کنندگان تصریح کرد: درحالی که در روزهای پایان کار مجلس نهم قرار داریم و نمایندگان باید از شأن مجلس دفاع کنند، متاسفانه برخی این کار را انجام نمی‌دهند. باید از مخالفان پرسید مگر کدام خط قرمز نظام در برجام عبور شده که با آن مخالفید؟ کسی حق نفوذ به این کشور را نخواهد یافت زیرا ملت ایران هوشیار هستند و ما هم در کنار آن ها سرباز ولایت هستیم. 
از پارلمان تا دانشگاه و خیابان درباره برجام


از نظرات نمایندگان موافق مجلس که بگذریم، اساتید دانشگاه ها هم درمورد موافقتشان با برجام دلایل شنیدنی ای دارند. به طور مثال حسین سلیمی، رییس دانشگاه علامه طباطبایی با بیان این موضوع که  مذاکرات هسته‌ای کنش و گفتاری جدیدی را در سیاست خارجی ایران ایجاد کرده است گفت: ارائه سخنی که باعث بازنمایی ایران در ذهنیت طرف مقابل می‌شود گشایش‌ها و موفقیت‌های متفاوتی را برای ایران به وجود آورد. در اهداف و جهت گیری‌ های دولتمردان در سیاست خارجی تفاوت چندانی ایجاد نشده است بلکه کنش گفتاری متفاوتی ایجاد شده است. به عنوان کسی که 20 سال است مباحث تاریخ جهان را تدریس می‌کنم مذاکرات هسته‌ای میان ایران و 1+5 را کم نظیر و منحصر به فرد در تاریخ روابط بین‌الملل می‌دانم. از زمانی که تاریخ روابط بین‌الملل مدرن شکل گرفته است مذاکرات مشابهی به این شکل برگزار نشده است. مذاکراتی که در آن قدرت‌های بزرگ زمان در یک سوی میز بدون جنگ و تحول خونین بنشینند و در سوی دیگر کشور ما قرار گیرد. این استاد دانشگاه در رابطه با موفقیت‌هایی که ایران از مذاکرات به دست آورده گفت: اگر راه حل‌های به دست آمده در مذاکرات هسته‌ای را با راه حل‌هایی که در بیانیه تهران با حضور روسای جمهور کشوهای برزیل و ترکیه به دست آمد مقایسه کنیم می‌بینیم که تا چه اندازه در برنامه‌ هسته‌ای‌مان در راه حل‌ها جلو رفته‌ایم.

از پارلمان تا دانشگاه و خیابان درباره برجام
قاسم افتخاری از اعضای هیات علمی دانشگاه تهران هم ضمن حمایت از تیم مذاکره کننده  هسته‌ای ایران گفت: اگر از من بپرسند می‌گویم ما هر چیز که از مذاکرات می‌خواستیم به دست آوردیم و در مقابل هیچ چیز نداده‌ایم. دیپلمات‌های ما مسأله هسته‌ای ایران را به نحوی حل کرده‌اند که طرف مقابل حق غنی‌سازی ایران را به رسمیت شناخت. این به رسمیت شناختن پیامدهای حقوقی بسیاری برای ما به همراه دارد. در درجه اول باعث سست شدن و باطل شدن آن شش قطعنامه شورای امنیت شده است. زیرا در هر شش قطعنامه شورای امنیت از ما خواسته بود که غنی‌سازی نداشته باشید. او همچنین افزود: بر اساس این تفاهم‌ همه تحریم‌هایی که برضد ایران به دلیل غنی‌سازی اورانیوم اعمال شده بود، برداشته می‌شود؛  زیرا این تحریم‌ها پیامد مصوبات شورای امنیت است و غربی‌ها با بیان این‌که ما مصوبات شورای امنیت را اجرا می‌کنیم این تحریم‌ها را اعمال کردند.

از پارلمان تا دانشگاه و خیابان درباره برجام
همچنین مجتبی مقصودی عضو هیات علمی دانشگاه آزاداسلامی در این رابطه گفت: گسترش حس امیدواری و نشاط در جامعه ایران و ایجاد آرامش در وضعیت عمومی جامعه و برداشته شدن کابوس جنگ از سر کشور و تحریم‌ها مهم‌ترین اثری است که مذاکرات هسته‌ای تا کنون داشته است.
جدا از این ها، شهروندانی هم که در طی همه ی این سا ل ها اخبار مذاکرات هسته ای را دنبال می کردند و حالا با اتمام مذاکرات در انتظار رویت نتایج آن هستند، در مورد موافقت با برجام وامید هایی که به آن بسته اند نظراتی دارند.
مریم تقی زاده که کارمند است در مورد اینکه آیا نسبت به توافق هسته ای  نظر مثبتی دارد یا خیر واینکه آیا به نظر او این توافق تاثیر محسوسی  در زندگی اش دارد می گوید: من یکی از کسانی هستم که فکر می کنم این توافق جنبه های مثبت زیادی داشته. برای مثال با رفع تحریم ها ما می توانیم نفت بیشتری را صادر کنیم و این خود باعث می شود تا از نظر اقتصادی سطح بالا تر ی پیدا کنیم، در عین حالی که مهم ترین دستاوردهای صنعت مهم هسته ای در کشور نیز حفظ شده است و آینده آن هم روشن می نماید. 
صبوری که در یکی از پاساژ های تهران مغازه تعمیرات و فروش نرم افزار ولوازم کامپیوتر دارد، علت موافق بودنش با برجام را در این می داند که بعد از اجرایی شدن توافقات، دسترسی به قطعات کامپیوتر و نرم افزار ها بیشتر و راحت تر می شود و دیگر لازم نیست که این ابزار را از واسطه ها وبا قیمت ها ی گزاف تهیه کرد. 

نام:
ایمیل:
* نظر: