سه‌شنبه ۰۸ مهر ۱۳۹۹ - September 29 2020
کد خبر: ۱۳۷۱۶
تاریخ انتشار: ۰۶ اسفند ۱۳۹۴ - ۱۱:۱۴
حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی در تماس تلفنی 'ولادیمیر پوتین' رییس جمهوری روسیه با بیان این مطلب افزود: آتش بس، توقف درگیری ها و شروع کمک های نوع دوستانه گامی در جهت منافع مردم سوریه است.
رییس جمهوری گفت: در روند آتش بس در سوریه باید کمک رسانی به مردم آواره سوریه تحت حاکمیت دولت مرکزی انجام شود و آزادی گروگان ها و افراد بیگناه بسرعت انجام پذیرد.
همچنین روحانی گفت: نحوه نظارت بر آتش بس باید روشن شده و کنترل دقیق مرزهای سوریه برای جلوگیری از تردد تروریست ها و کمکهای مالی و تسلیحاتی به گروههای تروریستی، مورد توجه ویژه قرار گیرد.
رییس جمهوری در ادامه این مکالمه، با تبیین مواضع کشورمان در خصوص روند سیاسی در سوریه و با تاکید بر تقویت رایزنی ها و همکاری تهران – مسکو برای کمک به مردم ستمدیده این کشور اظهارداشت: بی تردید حملات هوایی موثر روسیه و عملیات زمینی ارتش و نیروهای مردمی سوریه ، تروریست ها و حامیان آنها را به میز مذاکره کشاند و آنها دریافتند که اقدام نظامی به نفع هیچکس در سوریه نیست.
دکتر روحانی با برشمردن ابهامات و نارسایی های توافق مرتبط با آتش بس در سوریه، گفت : این توافق دارای ابهامات و نارسایی های متعددی است که رفع آنها برای از بین بردن نگرانی ها ضروری است.
رییس جمهوری با اشاره به گزارش های وزیر دفاع روسیه از روند تفاهمات در سفر وی به تهران و با ناکافی خواندن تفاهمات به عمل آمده، اظهارداشت: مبارزه با تروریسم و گروه های افراطی نباید تحت تاثیر قرار گیرد.

**مبارزه با داعش و جبهه النصره ادامه خواهد یافت
ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه نیز در آغاز این گفت وگوی تلفنی، با توضیح جزئیات مذاکرات به عمل آمده برای برقراری آتش بس در سوریه گفت: روابط ایران و روسیه برپایه اعتماد سازنده و متقابل بنا شده است و در این چارچوب ما نیازمند هماهنگی و همکاری های تنگاتنگ با یکدیگر در موضوع سوریه هستیم.
رییس جمهوری روسیه نیز با اشاره به نقایص مذکور در تفاهم به عمل آمده ، نظارت دقیق بر آتش بس و کنترل مرزها را ضروری خواند و تاکید کرد: باید با مراقبت از مرزهای سوریه، مانع ورود تروریست ها و انتقال تسلیحات و کمک های مالی و لجستیکی به گروههای تروریستی شد.
پوتین تاکید کرد که مبارزه با تروریست های داعش و جبهه النصره و دیگر گروههای تروریستی، قطعا ادامه خواهد یافت.
وی همچنین اظهار کرد که در سازماندهی کمک رسانی به آوارگان سوریه نباید حاکمیت و تمامیت ارضی این کشور خدشه دار شود.
به گزارش ایرنا، ولادیمیر پوتین رییس جمهوری سوریه امروز با بشار اسد رییس جمهوری سوریه نیز در گفت و گوی تلفنی درباره برنامه های برقراری آتش بس در این کشور تبادل نظر کرده است.
به گزارش دفتر مطبوعاتی کاخ کرملین، رییسان جمهوری دو کشور درباره مسائل مختلف مربوط به بحران سوریه با توجه به توافق روسیه و آمریکا برای برقراری آتش بس رایزنی کردند.
بشار اسد، بیانیه رئیسان جمهوری روسیه و آمریکا در مورد برقراری آتش بس را دربرگیرنده گامی مهم برای حل و فصل سیاسی مسائل سوریه خواند.
اسد همچنین بر آمادگی دمشق برای کمک به برقراری آتش بس در سوریه تاکید کرد.
برپایه توافق روز دوشنبه رئیسان جمهوری روسیه و آمریکا از 27 فوریه جاری (هشتم اسفند 94) در سوریه آتش بس برقرار می شود.
روسیه در بیش از 5 ماه گذشته با حدود 70 هواپیما و بالگرد نظامی مراکز تروریست ها در سوریه را بمباران می کند و تا کنون خسارات بسیار سنگینی به گروه های تروریستی در این کشور وارد کرده و این اقدامات خشم آمریکا و برخی متحدان غربی و منطقه ای آن را برانگیخته است.
نام:
ایمیل:
* نظر: