يکشنبه ۱۷ اسفند ۱۳۹۹ - March 07 2021
کد خبر: ۱۳۸۰۵
تاریخ انتشار: ۱۱ اسفند ۱۳۹۴ - ۱۵:۱۷
رئیس سازمان انرژی اتمی کشورمان درباره اجرای تعهدات دو طرف در برجام گفت: «من هنوز با ارنست مونیز برای بررسی مکانیسم اجرا، در ارتباط هستم. تهران به آنچه باید، متعهد است، اما تأخیری در طرف مقابل هست که مسئولیت آن هم با خودش است.»
علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران در گفت‌وگو با روزنامه العربی الجدید درباره ادامه فعالیت‌های هسته‌ای ایران پس از اجرای برجام و شکل بازرسی‌ها از تأسیسات هسته‌ای کشورمان گفت‌وگو کرد.
رفع تحریم‌ها از مصادیق تأخیر طرف مقابل در اجرای تعهدات است
صالحی در پاسخ به این سوال که پس از اجرایی شدن توافق هسته‌ای در ماه ژانویه (دی ماه)، ایران هسته‌ای امروز کجاست و چقدر از تعهدات خود را اجرا کرده و غرب چه اندازه از تعهدات خود را اجرایی کرده است، گفت: «توافق، برنامه کاری نهایی است که دو طرف برای پایان دادن به بحران ساختگی هسته‌ای بر آن توافق کردند. اجرای طرح به‌خوبی ادامه دارد و من هنوز با ارنست مونیز جهت بررسی مکانیسم اجرا، در ارتباط هستم. تهران به آنچه باید، متعهد است، اما تأخیری در طرف مقابل هست که مسئولیتش هم با خودش است. هیچ مانع مشخصی وجود ندارد اما منظورم اینجا، تاخیرشان در اجرای برخی نقاط به شکل کامل است.»
صالحی در ادامه رفع تحریم به موجب توافق‌ را از مصادیق این تأخیر برشمرد و گفت: «تا الان برخی بانک‌های بزرگ اروپایی تحریم‌هایش را به طور کامل پایان نداده است چرا که قبلا تعهد داده که با ایران مراوده تجاری نداشته‌باشد. ما هنوز منتظر هستیم که وزارت امور خارجه ایران با اتحادیه اروپا تماس بگیرد و این بحران را حل کند. هیئت انرژی اتمی مسئول این بخش نیست اما ارزیابی من این است که سیر امور به طور نسبی خوب است.»
ایران هیچ بازرسی خارج از توافقی را نمی‌پذیرد
در ادامه خبرنگار العربی الجدید سوال کرد: «بازرسی از سایت‌های اتمی و نظامی ایران یکی از نقاط جنجالی بود که حصول توافق را قبلا با مانع روبه‌رو کرد. آیا عملا با غربی‌ها برای افزایش تعداد بازدیدها از مراکز هسته‌ای توافق کردید و آیا می‌پذیرید که وارد سایت‌های نظامی شما بشوند؟»
بازرسی چارچوب مشخصی متشکل از چند نقطه دارد، از جمله این نقاط شرط‌های معاهده‌های بین‌المللی بازرسی و جزئیات پروتکل الحاقی و همچنین شرط‌های دیگری است که در متن توافق آمده است. ایران هیچ بازرسی خارج از این نقاط را نمی‌پذیرد.  
صالحی پاسخ داد: «بازرسی چارچوب مشخصی متشکل از چند نقطه دارد، از جمله این نقاط شرط‌های معاهده‌های بین‌المللی بازرسی و جزئیات پروتکل الحاقی و همچنین شرط‌های دیگری است که در متن توافق آمده است. ایران هیچ بازرسی خارج از این نقاط را نمی‌پذیرد. معمولا از مراکز اتمی بازرسی می‌شود اما اگر مراکز غیرهسته‌ای دیگری هم [جزء درخواست طرف مقابل] باشد، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی باید دلایل حقیقی و مستند به ادله را ارائه کند و اگر قانع‌کننده باشد، هیچ مشکلی برای فتح باب مقابل بازرسان نیست.
بازدید از پارچین دیگر مطرح نمی‌شود
العربی الجدید در ادامه درباره احتمال درخواست بازدید مجدد از پارچین از سوی طرف مقابل سئوال کرد و رئیس سازمان انرژی اتمی تصریح کرد: «در کنار توافق هسته‌ای، ایران و آژانس بر نقشه راه مشترک توافق کردند. مشکل سایت پارچین به شکل نهایی حل شد. ایران درهای این سایت را داوطلبانه مقابل آقای یوکیو آمانو رئیس آژانس باز کرد. این بار دوم بود که مسئولانی از آژانس وارد پارچین شدند. نمونه‌برداری هم کردند و نتایج آن ثابت کرد که تردیدهای مطرح شده نادرست است. در نتیجه فکر نمی‌کنم که پرونده بازرسی از مراکز نظامی بعدا مطرح شود. ایران ثابت کرد که حرفش درست است همانطور که مذاکره‌کنندگان ما بارها بر احترام استقلال کشور و محرمانه بودن مراکز نظامی‌ تأکید کرده‌اند.»
مجبور نیستیم پروتکل الحاقی را تا 8 سال به مجلس ببریم
العربی الجدید ادامه داد «بر اساس اعلام محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران، تهران اعلام کرده که پروتکل الحاقی را اجرا خواهد کرد؛ پروتکلی که بر اساس آن امکان بازرسی فوری و غافلگیرکننده از مراکز اتمی را فراهم می‌کند اما این بند نیاز به تصویب مجلس شورای اسلامی دارد. آیا این پرونده را بزودی به مجلس ایران ارائه می‌کنید؟» که صالحی گفت: «ما تا هشت سال آینده وقت داریم؛ پروتکل الحاقی را داوطلبانه اجرا خواهیم کرد و مجبور نیستیم که آن را به مجلس ببریم و به نمایندگان عرضه کنیم.»
برنامه هسته‌ای ایران متوقف نمی‌شود
العربی الجدید پرسید «آیا این مسئله (مطرح نکردن پرونده پروتکل الحاقی در مجلس) خشم منتقدان داخل را برنمی‌انگیزد، بخصوص تندروهای اصولگرایان؟» که صالحی پاسخ داد: «فکر نمی‌کنم؛ نوعی توافق داخلی در این باره وجود دارد.»
این روزنامه پرسید: «ریاست مذاکرات فنی با غرب به عهده شما بود؛ تعهدهای مربوط به بندهای رآکتور اراک و مراکز نطنز و فردو را شما اجرا کرده‌اید. بندهایی که انتقاد زبادی در داخل ایران را برانگیخت؛ کسانی که معتقدند امتیازهای سرنوشت‌سازی داده اید. شما نظرتان چیست؟»
صالحی گفت: «فعالیت‌های هسته‌ای ما در تمام زمینه‌ها از قبیل غنی‌سازی اورانیوم، تولید آب سنگین، کشف و استخراج اورانیوم، ادامه تحقیقات هسته‌ای و ساخت نیروگاه‌های هسته‌ای و نیز تولید سوخت ادامه خواهد داشت. این بدان معناست که برنامه هسته‌ای ایران متصل و مستمر خواهد بود، برخی قیدوبندها هستند که ایران آن را در عمل پذیرفته اما اینها به معنای توقف کار نیست.»
وی افزود: «به عنوان مثال ایران 9 هزار سانتریفیوژ دارد و سالانه معادل 2300 کیلوگرم اورانیوم ذخیره می‌کند. براساس توافق هسته‌ای تعداد سانتریفیوژها به 6 هزار عدد کاهش یافت که این تعداد قادرند معادل 1500 کیلوگرم اورانیوم ذخیره کنند اما نیاز حقیقی ما برای اورانیوم ذخیره شده در رآکتور بوشهر معادل 30 هزار کیلوگرم در سال است و این یعنی اینکه ما فاصله بسیار زیادی از مقدار مورد نیاز داریم، این سانتریفیوژها قدیمی است و ما باید آنها را با سانتریفیوژهای جدید تعویض کنیم؛ برخی دستگاه‌های جدید را تولید و آزمایش کردیم اما بهبود تولید سانتریفیوژ به مدت زمان زیادی نیاز دارد. ما همچنین کاهش تعداد سانتریفیوژها برای 10 سال آینده را پذیرفته‌ایم ، طی این مدت آنچه را به آن نیاز داریم توسعه خواهیم داد تا بعد از مدت زمانی مشخص بر اساس توافق، آنها را به کار گیریم اگر به فرض محال فرض کنیم که ایران در رسیدن به توافق موفق نبوده (که در عمل این توافق حاصل شده) وضعیت ما به حالت خویش باقی می‌ماند؛ برای برخی اینگونه به نظر می‌رسد که توافق مجموعه‌ای از امتیازات و قید و بندهاست اما در حقیقت اینگونه نیست.»
کشور ما نمی‌خواهد سلاح اتمی بسازد اما در مقابل این حق را دارد که موشک‌های عادی و توان دفاعی خود را توسعه و بهبود بدهد. این همان چیزی است که به صراحت در میز گفت‌وگو با دیگران مطرح شد و هدف این تحریم‌های جدید صرفا تاثیر بر افکار عمومی غرب است.  
کشور ما نمی‌خواهد سلاح اتمی بسازد اما حق ساخت موشک‌های عادی دارد
این روزنامه درباره تحریم‌های جدید موشکی آمریکا در روز اجرایی شدن برجام علیه ایران سئوال کرد و صالحی پاسخ داد: « مذاکرات و توافق فقط مربوط برنامه هسته‌ای ایران بوده است و بس؛ تحریم‌ها علیه برنامه هسته‌ای ایران که شورای امنیت در سال‌های قبل وضع کرده، قید و بندهایی دارد تا مانع از دستیابی تهران به موشک‌های با کلاهک اتمی شود. کشور ما نمی‌خواهد سلاح اتمی بسازد اما در مقابل این حق را دارد که موشک‌های عادی و توان دفاعی خود را توسعه و بهبود بدهد. این همان چیزی است که به صراحت در میز گفت‌وگو با دیگران مطرح شد و هدف این تحریم‌های جدید صرفا تاثیر بر افکار عمومی غرب است.»
چگونه امکان دارد ایران خلاف ضوابط آژانس رآکتوری بسازد؟
این روزنامه چاپ لندن پرسید: «پاسخ شما به اظهارات کشورهای خلیج (فارس) چیست که «ایران هسته‌ای» و رآکتورهای آن به ویژه آنهایی را که در نزدیکی کشورهای عضو شورای همکاری (خلیج فارس) قرار دارند، به عنوان یک «خطر» برای خودشان توصیف کردند چیست؟»
صالحی پاسخ داد: «در امارات چهار رآکتور هسته‌ای غول‌پیکر ساخته شده و این در حالی است که در جنوب ایران فقط یک رآکتور هسته‌ای است، من یک سوال از شما می‌پرسم : چگونه رآکتورهای ما به این خطرناکی است اما همه به بی‌خطر بودن رآکتورهای امارات اذعان دارند؟ سوال مهم‌تر این است که چگونه برای ایران این امکان وجود دارد که رآکتورهایی بر خلاف ضوابط و قواعد آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای بسازد؛ آژانسی که اساسا بر روند ساخت و تاسیس این رآکتورها نظارت دارد اما با کمال تاسف اظهارات کشورهای همسایه در شورای همکاری درباره برنامه هسته‌ای ایران با دیگر اظهارات آنها درباره ایران و در ابعاد مختلف شباهت دارد و همه اینها اظهاراتی نادرست است.»
منبع: فارس
نام:
ایمیل:
* نظر: