چهارشنبه ۰۸ بهمن ۱۳۹۹ - January 27 2021
کد خبر: ۱۳۸۲۰
تاریخ انتشار: ۱۲ اسفند ۱۳۹۴ - ۱۴:۲۹
رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: دنیا می تواند از تجربیات ایران برای مبارزه با تروریسم استفاده کند.
آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی صبح امروز (چهارشنبه) در دیدار با لازار کومانسکو وزیر امور خارجه رومانی با تأکید بر ظرفیت بالای دو کشور برای همکاری های همه جانبه، اظهارداشت: سوابق 100 ساله همکاری ها و همچنین اراده مسؤولان آن کشور، ایجاب می کند که جمهوری اسلامی ایران نیز به تقویت این همکاری ها بکوشد.
وی با یادآوری موقعیت جغرافیایی رومانی و ایران که خطرهای تروریستی کشورهای غربی ایران و مناطق شرقی اروپا را تهدید می کند، گفت: عواملی که این روزها در این منطقه دست به اقدامات خرابکارانه و جنایات بشری می زنند، می توانند همه دنیا را آلوده کنند که باید برای جلوگیری از آن یک برنامه همه جانبه ریخت.
رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام با ارائه تحلیلی از شرایط ایران در نخستین سال های پس از پیروزی انقلاب که تروریست ها با هدف تجزیه ایران، شورش های کور و همچنین حذف نیروهای مؤثر در نظامی نوپا، امنیت کشور را مختل کرده بودند، افزود: انقلاب اسلامی با تکیه بر مردم، به ویژه جوانان پرشور، خیلی زود بر همه آن اقدامات فائق آمد و امروزه تجربه بسیار ارزشمندی دارد که می تواند در کم کردن خطر این گروه ها از جوامع انسانی مؤثر باشد و دنیا می تواند از این تجربیات استفاده کند. 
آیت الله هاشمی رفسنجانی امنیت مثال زدنی ایران را که در کانون کشورهای گرفتار تروریسم و نا امنی قرار دارد، معلول تجربیات ارزشمند سال های اول و همچنین وفاداری مردم به نظام دانست و گفت: یکی از شگردهای گروه های تروریستی، جذب جوانان ناراضی از کشورهای مختلف دنیاست که هر کدام از اینها در برگشت از مناطقی چون سوریه، عراق، لیبی، افغانستان و دیگر کشورهای بحران زده، می توانند عامل سرایت تفکرات افراطی باشند، که البته یکی از راه های پیشگیری از چنین اندیشه های خطرناک، ایجاد اشتغال و رونق اقتصادی کشورهاست.
وی با بیان این مطلب که «شریان اقتصادی جهان از طریق خطوط لوله نفت و گاز جریان دارد»، تاکید کرد: اگر جلوی تروریست ها گرفته نشود، دیر یا زود مسایل اقتصادی، صنعتی و تجاری جهان را نیز محدود و چه بسا مختل کنند.
آیت الله هاشمی رفسنجانی، با تأکید بر این جمله که «بسیاری از مسایل در منطقه باید حل شود، تا جامعه ی بین الملل دچار بحران های سیاسی و امنیتی نشود»، به اوضاع فلسطین و شرایط بسیار سخت حدود 8 میلیون آواره اشاره کرد و اظهارداشت: این مردم مظلوم، در بدترین شرایط، زندگی می کنند که جامعه جهانی باید برای رفع این ظلم آشکار چاره اندیشی و آینده نگری کند.
وی ادامه داد: غرب با تحمیل کردن صهیونیست ها بر منطقه اسلامی ، آن هم از طریق ترور، ارعاب و تهدید، بداند که اگر این مصیبت را علاج نکند، خطر تلافی را نمی توان نادیده گرفت.
رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام، اعتماد همه کشورها به همدیگر را شرط اول برنامه ریزی درست برای مبارزه با تروریست ها دانست و گفت: همه کشورها باید شرایط و مصالح جامعه بین الملل را در نظر بگیرند، چون آتشی که از طریق تروریست ها روشن می شود، دیر یا زود دامان تمام کشورها را خواهد گرفت.
آیت الله هاشمی رفسنجانی خطاب به وزیر امور خارجه رومانی تصریح کرد: مسافرت جناب عالی در فرصت مناسبی انجام می شود که باید زمینه های همکاری واقعی دو کشور فراهم و به مسؤولان مربوطه در بخش های مختلف یادآوری و تأکید شود.

** رومانی همواره حامی روابط ایران با اروپا است 
لازار کومانسکو وزیر خارجه رومانی نیز در این دیدار، با تبریک موفقیت آیت الله هاشمی رفسنجانی به خاطر پیروزی در انتخابات مجلس خبرگان رهبری گفت: خرسندم که این تبریک را همراه با تبریک تصویب و اجرای برجام و تبریک موفقیت های ایران در جامعه بین الملل عرض می کنم که هر سه مورد، نشان از هوشیاری مردم ایران دارد.
وی با بیان این جمله که «حضور من در ایران برای انتقال اراده رئیس جمهوری، نخست وزیر و مردم کشور رومانی در جهت از سرگیری روابط است»، یادآور شد: رومانی آمادگی دارد، تا براساس ظرفیت های فراوان اقتصادی، کشاورزی، آموزشی و مسایل منطقه ای که مورد علاقه طرفین است، روابطش را با ایران در عالی ترین سطح ممکن گسترش دهد.
وی همراهی یک هیأت بزرگ از تجار، صنعت گران و فعالان اقتصادی را نشانه ی علاقه ی رومانی به گسترش روابط در همه ی زمینه ها، دانست و خاطرنشان کرد: دولت رومانی به مسئولان آموزش عالی تأکید کرده که دانشگاه های دو کشور کرسی های مشترک برای تبادل دانشجو و دانش های نوین داشته باشد.
وزیر خارجه رومانی با ارائه گزارشی از برنامه های دیدار خویش با دکتر حسن روحانی و دکتر محمدجواد ظریف، افزود: توافق کردیم کریدور مشترک راه آهن از ایران به آذربایجان و سپس رومانی و سراسر اروپا داشته باشیم که قطعاً این کریدور برای تقویت روابط تجاری دو کشور و حتی روابط تجاری ایران با اروپا تأثیرات فراوانی دارد.
کومانسکو در بخش دیگری از سخنان خود با تأکید بر نقش ایران برای کم کردن مسایل و مشکلات منطقه ای و بین المللی، گفت: با توجه به بحران هایی که این روزها بخشی از دنیا را فرا گرفته، همکاری با کشورهایی چون ایران که نقشی کلیدی برای مبارزه با تروریسم، قاچاق مواد مخدر و قاچاق انسان دارند، ضروری است، مخصوصاً وقتی می بینیم ایران تجربیات گرانقدری در همه ی این مسایل دارد.
وی خطاب به آیت الله هاشمی رفسنجانی تاکید کرد: به جناب عالی اطمینان می دهم که رومانی همواره حامی روابط ایران با اروپاست و در همه ازمینه ها و به ویژه مبارزه با تروریسم و توسعه علم و دانش، علاقه مند به تقویت تعاملات با جمهوری اسلامی ایران است.
نام:
ایمیل:
* نظر: