سه‌شنبه ۰۸ مهر ۱۳۹۹ - September 29 2020
مصاف و چشم انداز دیپلماسی ایران پسابرجام
کد خبر: ۱۳۸۶۲
تاریخ انتشار: ۱۶ اسفند ۱۳۹۴ - ۱۱:۲۵
از نقش فعال و کنشگرانه دستگاه دیپلماسی کشور در به بار نشستن برجام نمی توان چشم پوشی کرد. این نکته ی مهم غیرقابل انکار است که تلاش شبانه روزی اعضای تیم مذاکره کننده این پیروزی بزرگ را برای ملت به ارمغان آورده است. اما در دوران پسابرجام، نقش دستگاه دیپلماسی کشور پررنگ تر هم خواهد شد.
اجرای برجام نقطه عطف بسیار مهمی در تاریخ کشورمان به حساب می آید، به موازات اهمیت برجام برای جمهوری اسلامی ایران، قدرت های جهان معترف هستند که توافق هسته ای برای آینده ی معادلات خاورمیانه و دنیا بسیار مهم است،
برپایه گزارش امیدهسته ای، استفاده مطلوب از فرصت برجام می تواند راهگشای بسیاری از معضلات جاری کشورمان باشد و از سوی دیگر به واسطه ی قدرت منطقه ای ایران، بهره گیری از شرایط پسابرجام امکان بهینه سازی روابط بین المللی را چه در آسیا و چه در کل جهان فراهم تر می سازد.

دیپلماسی ایران پسابرجام 
به باور کارشناسان اقتصادی اعم از داخلی و خارجی، بازگشت مقادیر قابل توجهی از اموال و سرمایه های بلوکه شده ایران اسلامی به کشور، امیدها را برای گذار از رکود دوچندان می سازد. البته این گشایش اقتصادی، دستاوردهای سیاسی و دیپلماسی نیز با خود در پی خواهد داشت، چرا که قدرت مانور جمهوری اسلامی در تمامی عرصه ها فزونی می یابد. 
بی تردید از نقش فعال و کنشگرانه دستگاه دیپلماسی کشور در به بار نشستن برجام نمی توان چشم پوشی کرد. این نکته ی مهم  غیرقابل انکار است که تلاش شبانه روزی اعضای تیم مذاکره کننده این پیروزی بزرگ را برای ملت به ارمغان آورده است. اما در دوران پسابرجام، نقش دستگاه دیپلماسی کشور پررنگ تر هم خواهد شد. عملیاتی شدن برجام از سویی صحه گذاشتن بر نقش بی بدیل ایران در منطقه است و کشورمان به عنوان تنها کانون ثبات در خاورمیانه، باید گام های مهمی را برای حل بحران های موجود در منطقه بردارد و برای مبارزه با خشونت و تروریسم چه در قالب گروه های تکفیری و چه از جانب گروه های صهیونیستی و وابسته به استکبار جهانی اقدام کند.

نکته مهمی که نباید فراموش شود توجه توسعه درون زا، در دوران پسا برجام است که زمینه برای حضور جدی ایران در بازارهای جهانی فراهم شده و محدودیت های ناشی از تحریم های ناعادلانه دیگر وجود ندارد. هرچند که ارتباط با شبکه جهانی، در دوران کنونی لازمه رشد اقتصادی است اما ظرفیت اصلی پیشرفت در داخل کشور و در دستان توانمند جوانان و دانشمندان ایرانی قرار دارد که ظرفیتی بی بدیل را در اختیار مسولان قرار داده است. در این خصوص فن آوری صلح آمیز بومی یک نمونه و الگوی موفق موجود و پیش روی دیگر بخش ها در کشور است.
افزون بر این، نظارت بر اجرای صحیح بر جام از جانب طرف مقابل، یکی دیگر از مهم ترین اقداماتی است که دستگاه دیپلماسی کشور باید انجام دهد چرا که اساسا آمریکا و هم پیمانانش هیچگاه برای ملت ایران قابل اعتماد نبوده و نیستند. لذا مسولان ذیربط باید آماده باشند تا در صورت هر گونه خدعه و احیانا وضع تحریم های موازی به بهانه های واهی از جانب ایالات متحده و متحدانش، واکنش و پاسخ درخور و متوازنی به این دست اقدامات احتمالی نشان دهند. هرچند که با پیشرفت برجام احیای تحریم های شورای امنیتی به شیوه گذشته غیر ممکن می نماید. 
در ادامه ی فعالیت دولت یازدهم، شهروندان ایرانی خواهان این مساله هستند که تدابیری اندیشیده شود تا بتوانند پاداش بیش از یک دهه مقاومت جانانه در برابر تحریم های ظالمانه و ناعادلانه غرب را دریافت کنند و اثر لغو تحریم های مذکور، را در معیشت و زندگی خود احساس کنند، این موضوع بی شک جز با مدیریت استراتژیک و برنامه ریزی دقیق میسر نخواهد بود و البته این هدف گذاری ارزشمند علاوه بر فاکتورهای داخلی، نیازمند بسط و گسترش گفتمان دیپلماسی کشورمان در مسیر کنونی است. 
نکته مهمی که نباید فراموش شود توجه توسعه درون زا، در دوران پسا برجام است که زمینه برای حضور جدی ایران در بازارهای جهانی فراهم شده و محدودیت های ناشی از تحریم های ناعادلانه دیگر وجود ندارد. هرچند که ارتباط با شبکه جهانی، در دوران کنونی لازمه رشد اقتصادی است اما ظرفیت اصلی پیشرفت در داخل کشور و در دستان توانمند جوانان و دانشمندان ایرانی قرار دارد که ظرفیتی بی بدیل را در اختیار مسولان قرار داده است. در این خصوص فن آوری صلح آمیز بومی یک نمونه و الگوی موفق موجود و پیش روی دیگر بخش ها در کشور است. 
روشن است در دوره پسابرجام باید بر ظرفیت های داخلی برای رشد و توسعه کشور تأکید کرد و فرمایشات مقام معظم رهبری در خصوص اقتصاد مقاومتی را نصب العین خود قرار داد.
اقتصاد مقاومتی به عنوان تنها نسخه درمان اقتصاد بیمار کشورمان، صرفا مربوط به دوران تحریم های ظالمانه علیه ملت ایران نبوده و نیست و زین پس هم تکیه بر اقتصاد مقاومتی و داشن بنیان، می تواند پایه های اقتصاد کشور ما را ترمیم و تحکیم کند.
اجرایی شدن اقتصاد مقاومتی به دور از شعار و هیاهوهای سیاسی، تقویت زیر ساخت‌های توسعه اقتصادی ایران اسلامی، همگرایی و هم افزایی بخش های مختلف برای دستیابی به اهداف توسعه ای، باور به توان و استعدادهای داخلی و حذف زمینه های رانت برای برخی افراد و گروه ها می تواند منجر به انقلابی در عرصه اقتصاد کشور شده و از این طریق بخش هایی از مشکلات و نابسامانی های اقتصادی قابل حل و فصل است و ملت ایران حلاوت این پیروزی را بیش از پیش در کام خود احساس خواهد کرد.

نقش آفرینی برجام در مناسبات ایران با دنیا 
عباسعلی منصوری آرانی؛ عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در تشریح وضعیت دیپلماسی ایران پسابرجام می گوید: برجام به عنوان یک سند ملی، امروز نه تنها تاثیر بسزایی در توافقات بین المللی ایران و کشورهای بزرگ جهان داشته بلکه در مناسبات ایران با دنیا نیز نقش آفرین بوده است. نقشی که در خاورمیانه از سوی تمام همسایگان ایران و کشورهایی که به دنبال تصاحب موقعیت ایران در خاورمیانه بوده اند، قابل انکار و نادیده گرفتن نیست.
به گفته ی این نماینده ی مجلس، در شرایط کنونی که برجام به مرحله عمل رسیده و دستاوردهای آن هم اکنون قابل دسترسی است، کشورهای مختلف نظری یک سو و یکجانبه درباره برجام ندارند، زیرا مسائل حوزه سیاست خارجی و بین المللی متناسب با دیدگاه ها و چارچوب نگرش به مسائل بر اساس منافع ملی می تواند از زوایای مختلفی مورد نظر قرار بگیرد. 
منصوری آرانی همچنین تاکید می کند: از سویی در مذاکراتی با این درجه از حساسیت و دشواری که به جرات می توان از آن به عنوان پر اهمیت ترین مذاکرات قرن یاد کرد، روحیه تفاهم مذاکرات را به نتیجه رساند و اکنون نیز روند اجرایی برجام نیاز به همین روحیه دارد تا هر دو طرف مذاکره با اعتماد مسیر توافق را پیش ببرند. نباید فراموش کرد که روحیه و افکار عمومی جهان خسته از مخاصمه و نزاع است و این افکار عمومی است که تقاضا دارد مسائل بر پایه فهم، خرد و مذاکره به پیش رود و حل و فصل گردد. لذا در صورتی که آمریکا و همفکرانش بخواهند نقصی در اجرای برجام به وجود بیاورند تنها چهره خود را تخریب کرده اند.
این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ادامه می دهد: این در حالی است که منتقدان داخلی که از روزهای تبلیغات انتخاباتی نیز برای مخالفت با اجرای برجام استفاده کردند و عده ایی نیز در این باره دادند اما باید به یاد بیاورند که در ظرف شش سال گذشته چه چیزهایی را از دست داده ایم و چطور شد که در یک فاصله زمانی کوتاه 6 قطعنامه بر علیه کشور به تصویب رسید. تحریم های بسیار شدیدی تحمیل شد که شاید اگر مقداری با تامل و تعمق و به کارگیری خرد جمعی و مذاکره به آن می پرداختیم، در این شرایط قرار نمی گرفتیم. لذا پذیرفتن شرایط برجام کمک می کند که امروز سپهر سیاسی ایران را بر اساس نیازها و منافع کشور در اختیار بگیریم.
منصوری آرانی در پایان اظهارات خود یادآور می شود: بنابراین با حذف مولفه سیاست داخلی و جناحی از برجام خواهیم دید که ما در این مقطع دستاوردهای بسیار بزرگی داشته ایم که مسئله برجام می تواند تحولات بسیار عمده ای را در آینده سیاسی کشورمان و معادلات جهانی داشته باشد و می تواند مناسبات جمهوری اسلامی ایران را در عرصه جهانی وارد یک فضا و مدار جدیدی نماید. 


نام:
ایمیل:
* نظر: