جمعه ۰۸ اسفند ۱۳۹۹ - February 26 2021
کد خبر: ۱۳۹۲۴
تاریخ انتشار: ۲۴ اسفند ۱۳۹۴ - ۱۱:۰۷
یوکیا آمانو مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با تایید عدم وجود انحراف در برنامه ایران اعلام کرد که پروتکل الحاقی ایران به صورت داوطلبانه از روز 16 ژانویه 2016 اجرایی شده و ایران باید تعهداتش ذیل برجام را برای سال‌های آینده نیز انجام دهد.
" نشانه‌ای از انحراف مواد هسته‌ای اعلام شده ایران وجود ندارد." یوکیا آمانو مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با بیان این تاییدیه اعلام کرد که پروتکل الحاقی ایران به صورت داوطلبانه از روز 16 ژانویه 2016 اجرایی شده و ایران باید تعهداتش ذیل برجام را برای سال‌های آینده نیز انجام دهد و آژانس باید به راستی‌آزمایی، نظارت و گزارش‌دهی در مورد اجرای آن بپردازد". 
در مقابل حمید بعیدی نژاد مدیرکل امور سیاسی و امنیت بین‌المللی وزارت خارجه نیز گفته تا این لحظه با نقض برجام مواجه نشده‌ایم و مطالب مورد نیاز را به هیأت عالی نظارت بر برجام گزارش می‌دهیم و این هیأت نیز نقضی را به معنای دقیق کلمه اعلام نکرده است.
در این میان به علت اهمیت نظارت، هیأت نظارت بر اجرای برجام تشکیل شده که مسئولیت عالی نظارت بر برجام را عهده دار است. به طوری که وزارت امور خارجه اطلاعات مورد نیاز را از طرق مختلف به نهادهای ذیربط در کشور بویژه هیأت عالی نظارت بر برجام گزارش می‌کند. البته هنوز مواردی وجود دارد که وزارت خارجه کشورمان نیز به  دنبال رفع و رجوع آنهاست. نمونه آن مسئله ویزا است که این قانون در کنگره تصویب و به امضای رئیس‌جمهوری آمریکا رسید، و ایران موضع گیری خود را اعلام کرد. به تبع آن جان کری در همان مقطع نامه‌ای را نوشت که نوشتن آن نامه نیز در همان زمان از سوی اعضای کنگره به شدت مورد انتقاد قرار گرفت. او در این نامه اعلام کرد که ایران مطمئن باشد این قانون به نحوی اجرا نخواهد شد که برجام را نقض کند.
علی ایحال  امروز ایران یکپارچه امیدوارست که آمریکا بتواند به تعهدی که داده، عمل کند و در پس این امیدواری همچنان نگرانی از اجرای تعهدات از سوی آمریکا وجود دارد، اما در حال حاضر همچنان منتقدان و مخالفان داخلی از نقض تعهدات از سوی آمریکا می گویند ومخالفان در آمریکا نیز از تلاش برای ایجاد تحریم های جدید علیه ایران دست بر نمی دارند.
در همین راستا یک عضو کمیسیون امنیت ملی وسیاست خارجی مجلس می گوید: عدم انجام تعهدات آمریکا نسبت به اجرای برجام باید به صورت قانونی پیگیری شود
او به درخواست برخی سناتورهای آمریکایی مبنی بر اتخاذ تحریم های جدید اشاره کرده و معتقد است: درخواست اعمال تحریم علیه ایران پس از برجام اگر محقق شود، نقض آشکار برجام است. چراکه طرف مقابل قول داده بود که دیگر تحریم جدیدی را علیه ایران اعمال نکند و رفتار آن ها نشان می دهد که آمریکایی ها به دنبال بهانه هستند و بهانه های متعدد را پس از برجام مطرح می کنند تا به اهداف خود برسند.
محمد اسماعیلی نماینده زنجان در مجلس فشار آمریکایی ها به اروپا را نیز تخلف می داند و می گوید: آمریکایی ها دنبال رفع تحریم ها نیستند و هر روز به یک بهانه این موضوع را پیگیری می‌کنند.
منصور حقیقت پور نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی نیز با اشاره به برنامه بلند مدت هسته ای ایران گفت: برنامه ایران به آژانس بین المللی انرژی هسته ای ارائه شده و این اقدام یکی از موضوعاتی است که ایران متعهد به انجام آن در جریان اجرایی شدن برجام بود.
به اعتقاد این نماینده، آنچه در زمره وظایف ایران بوده، تا کنون اجرا شده و در مقابل از طرف مقابل نیز فعلا نقض عهدی دیده نشده است. اما همچنان مخالفان بر طبل مخالفت و عدم اجرای تعهد از سوی آمریکا می گویند.
البته به گفته سبحانی نیا عضو کمیسیون امنیت ملی،‌ وزارت خارجه قرار است هر 6 ماه گزارشی به مجلس در خصوص روند اجرای برجام ارائه کند؛ اکنون سه ماه از آغاز اجرای برجام می گذرد و مجلس انتظار دریافت این گزارش را دارد. در همین راستا نمایندگانی که خواستشان محقق نشده نگرانی های خود را در  غالب انتقاد عنوان می کنند.
این در حالیست که آمانو عملکرد ایران را تایید کرده و مسئولان وزارت خارجه کشورمان از اجرای تعهدات طرف مقابل سخن می گویند و در شرایط کنونی مناقشه ای در اجرای مفاد برجام دیده نمی شود. 
البته یک عضو هیات رئیسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس علت اصرار برای ارائه گزارش را بد عهدی آمریکا می خواند و معتقد است: برای همه مردم ایران مسجل است که آمریکا کشوری بد عهد و بر خصومت های خود پایبند است.  
سید باقر حسینی معتقد است: آمریکا همواره دشمن ملت ایران بوده و غیر قابل اعتماد آمریکا.
آنچه از نگرانی های منتقدان داخلی می توان فهمید، ترس از بدعهدی دوباره آمریکاست که در تمام سالیان انقلاب اسلامی بر ملت ما اثبات شده است. بنابراین طبیعی است مسئولان اجرای برجام با در نظر گرفتن رهنمودهای مقام معظم رهبری و پیشینه طرف های مذاکره این مسیر را ادامه خواهند داد. 
در این میان یک نکته مهم وجود دارد و آن این که ضمانت اجرای برجام در متن آن نهفته است، جایی که دو طرف راه برگشت به گذشته را برای خود باز نگه داشته اند و این همان نقطه ترس طرف های مقال و ضمانت اجرای آن در غرب است؛ مگر این که روزی قصد چالش و اعمال فشار به ایران داشته باشند که طبعا نتیجه ی آن را از پیش می دانند که همان مقاومت و پیشرفت سریعتر برنامه هسته ای با حداقل دسترسی و اطلاعات طرف های غربی است، این همان کابوسی است که مانع از نقض جدی برجام توسط طرف غربی شده و به احتمال زیاد باز هم خواهد شد. 

نام:
ایمیل:
* نظر: