چهارشنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۸ - February 19 2020
کد خبر: ۱۳۹۴۳
تاریخ انتشار: ۱۹ اسفند ۱۳۹۴ - ۱۴:۵۱
محمد خوش چهره امروز چهارشنبه در دومین جلسه نوزدهمین اجلاسیه مجلس خبرگان رهبری با آسیب شناسی مشکلات اقتصادی در جامعه ایران افزود: تا در مورد مشکلات اقتصادی یک آسیب شناسی صحیح صورت نگیرد و دلایل و ریشه های ایجاد آن مشخص نشود نمی توان نسخه درمانی مناسب ارائه کرد.
وی ادامه داد: تا عوامل مشکل زا در اقتصاد ایران مشخص نشود و تشخیص داده نشود که عوامل درونی یا بیرونی که اقتصاد را با چالش مواجه می کند چیست، بهترین راه درمان ارائه نخواهد شد. به عنوان مثال بروز تورم و رکود توامان در اقتصاد یک کشور یک پدیده نسبتا نادر محسوب می شود که ضرورت بررسی دلایل ایجادی ریشه ها را دوچندان می کند.
این کارشناس مسائل اقتصادی رصد تهدیدات و برنامه جلوگیری از گسترش، کنترل و کم اثر یا بی اثر کردن تهدیدهای بیرونی و تبدیل آن به فرصت را یک استراتژی برای مقابله با آن تهدیدها دانست وگفت: علی رغم اینکه مدیریت تهدیدها و مهار آن یک استراتژی قابل قبول و پذیرفته شده است، اما متاسفانه در رویکردهای اقتصادی در برخی دوره ها شاهد غفلت و ساده گرفتن مساله بودیم.
خوش چهره در ادامه با اشاره به ریشه های مشکلات اقتصادی و تمرکز نداشتن همزمان بر تورم و رکود و اقدام تک موردی یعنی تمرکز بر رفع تورم و غفلت از رکود را به مخاطره انداختن اقتصاد کشور دانست وتاکید کرد: اقدامات موضعی و بی توجهی به معالجه همزمان ، اقتصاد و به تبع آن ، کشور را به چالش می کشد.
وی همچنین با اشاره به مبانی اقتصاد مقاومتی، گفت: اقتصاد مقاومتی ناشی از دلایل متعدد درک صحیح از محیط ملی و فراملی است.
این کارشناس مسائل اقتصادی ادامه داد: شعار «نه شرقی، نه غربی» شعار اصلی انقلاب اسلامی و حضرت امام (ره) بوده است، اما اجرای آن بستگی به تبیین و مدنظر قراردادن آینده پژوهی و نگاه استراتژیک به منابع و ظرفیت های موجود است.
خوش چهره در ادامه گفت: اقتصاد مقاومتی، یعنی نگاه به منابع گسترده داخلی، همراه با استراتژی پویا و پیش رونده در تعامل با دیگر کشورها، اقتصاد مقاومتی یعنی کاهش وابستگی های تهدیدزا در حوزه های استراتژیک و حیاتی که یکی از این حوزه های تهدیدزا وابستگی وتکیه بر درآمدهای نفتی به ویژه خام فروشی نفت است.
وی همچنین گفت: اقتصاد مقاومتی ضمن آنکه زمینه ساز یک مکتب و نظام اقتصادی جمهوری اسلامی است در عین حال می تواند زمینه ساز اقتصاد اسلامی باشد اما چالش هایی فراروی آن است از جمله اینکه درک صحیح مفهومی از آن در بعضی سطوح صورت نگرفته است. 
این کارشناس مسائل اقتصادی ادامه داد: رهبر انقلاب به عنوان استراتژیست نظام با توجه به تحولات داخلی و خارجی، اولویت ها را شناسایی و جهت گیری ها را تبیین می کنند و این امر در نامگذاری سالها از سوی ایشان مشهود است. مقام معظم رهبری با تشخیص اولویت اقتصاد در راستای تأمین منابع ملی و مصالح در خود حوزه های ملی به تبیین اقتصاد مقاومتی پرداخته اند.
استاد دانشگاه تهران در ادامه تصریح کرد: رفع اصلی مشکل بیکاری از راه تولید ملی و تقویت و پشتیبانی از تولیدات داخلی است.
خوش چهره تاکید کرد :حمایت از بخش کشاورزی و ارتقای سطح تولید ناخالص ملی متکی بر این بخش نیازمند تغییر نگرش ها و باورهاست. به طور قطع تغییر نگرشها می تواند نسخه ای شفابخش برای تقویت اقتصاد ملی و رفع برخی از مشکلات اقتصادی باشد.
وی گفت :ما در اوج تحریم می توانیم اقتصادی داشته باشیم که حداقل 3 درصد رشد اقتصادی به صورت خودکفا داشته باشد. یعنی توجه به مشکلات درون زای اقتصاد از طریق رفع موانع از تولید داخلی و ایجاد بستر کسب وکار مناسب با تاکید روی حوزه های نیازهای اساسی مانند مسکن ، خوراک ، پوشاک و دیگر نیازها. 
این صاحب نظر اقتصادی افزود: بدترین شیوه مدیریت کردن شیوه آزمون و خطاست که چون به اقتصاد نفتی متکی هستیم خطاهای تصمیم گیری و سیاستگذاری خود را با پول نفت و واردات جبران کنیم در حالیکه با تمرکز روی تامین نیازهای اساسی می توان شاهد کاهش رکود و تورم بود.
سومین میهمان ویژه اجلاس نوزدهم مجلس خبرگان رهبری در روز چهارشنبه ، محمد خوش چهره ، کارشناس مسائل اقتصادی بود که وضعیت اقتصادی کشور را تشریح کرد و آن را مورد تحلیل قرار داد.
منبع: ایسنا
نام:
ایمیل:
* نظر: