چهارشنبه ۲۲ ارديبهشت ۱۴۰۰ - May 12 2021
کد خبر: ۱۳۹۵۵
تاریخ انتشار: ۲۱ اسفند ۱۳۹۴ - ۱۳:۵۵
آیت الله محمدعلی امامی کاشانی در خطبه دوم نماز عبادی - سیاسی جمعه این هفته تهران ضمن دعوت همگان به رعایت تقوا افزود: از مردم عزیز، بزرگ، بصیر و فهیم ایران که اینچنین در انتخابات مجلس خبرگان رهبری و مجلس شورای اسلامی حضور یافتند تشکر می کنم.
امام جمعه موقت تهران در ادامه به شان مجلس خبرگان رهبری اشاره کرد و گفت: در مجلس خبرگان رهبری بحث از حکومت و حاکم اسلامی است، حکومت در عصر ائمه اطهار(ع) با امام و حجت خداست اما در عصر غیبت حکومت با فقیه جامع شرایط است.
آیت الله امامی کاشانی افزود: مساله حکومت، مساله ی است که در دنیای امروز می توانیم آن را به خوبی بفهیم، خدا قوانین، احکام و حدودی دارد که ملت ها باید این حدود را حفظ کنند، این حدود باید توسط یک رییس حفظ شود که این رییس اگر فاسد و فاسق باشد حدودها از بین می رود بنابراین باید کسی بر کشور حکومت کند که عادل باشد و حلال و حرام را بداند.
امام جمعه موقت تهران گفت: امروز در دنیا به روسای کشورها نظری بیندازید بیینید این روسا چه ظلم هایی به ملت های خود دارند و اگر ندارند به ملت های دیگر دارند و اگر به ملت های دیگر مستقلا ندارند در این ظلم شریک هستند.
امامی کاشانی افزود: آیا در تمام دنیا کسی از روسای کشورها پیدا می کنید که به ملت خود ظلم نکند؟ می بینید چطور اموال مردم می خوردند و ملت ها را بیچاره کردند. از طرفی کسانی مثل دنیای غرب پایبند رفاه ملت ها هستند و این ها اگر پایبند خود ملت هستند اما ملت های دیگر را استعمار و استثمار می کنند.
وی ادامه داد: جمهوری اسلامی امروز به رهبری معظم انقلاب آیا نسبت به ملت های دیگر تجاوزی و تعدی دارد؟ دنیا این را می داند ولو اینکه دیگران آن را انکار کنند اما ایران چنین است و در داخل کشور پایبند بودن به حقوق، فرهنگ، دین و اقتصاد مردم مورد سفارش و تاکید است.
امام جمعه موقت تهران گفت: رهبری این همه سه قوه را تحریک و ترغیب می کنند که جامعه باید از نظر سیاست، اخلاق و علم چنین و چنان باشد و این برخواسته از هویت حاکم است، هویت حاکم اسلامی در عصر ائمه اطهار(ع)، امام معصوم و در عصر غیبت کبری فقیه جامع الشرایط است.
امامی کاشانی همچنین به بیانات روز گذشته رهبر معظم انقلاب در دیدار مجلس خبرگان رهبری اشاره کرد و افزود: امیدواریم خداوند سایه رهبر معظم انقلاب را مستدام و وجود ایشان را با طول عمر و سلامت در سایه امام عصر(عج) همواره باقی بدارد و مجلس خبرگان فقط یک تشریفاتی باشد ولی در عین حال معظم له روز گذشته فرمودند که بعد از من مراقب باشید چه کسی را انتخاب می کنید، کسی را انتخاب کنید که پایبند به مردم و انقلاب باشد. 
وی ادامه داد: رهبر معظم انقلاب در دیدار اعضای مجلس خبرگان به موضوع اقتصاد مقاومتی اشاره کردند که این اقتصاد باید باشد تا ملت بتواند خودش را نشان دهد و بگوید تمدن اسلام این است.
امام جمعه موقت تهران گفت: مساله پیشرفت و شتاب علم از دیگر مواردی بود که معظم له به آن اشاره کردند که امروز می بینیم دنیا از آزمایش موشکی ایران اظهارنگرانی می کند؛ با توجه به حرکتی که در دنیا علیه نظام جمهوری اسلامی می بینیم مگر ملت و کشور ایران می تواند کاری نکند، ملت ایران باید امنیت خودش را حفظ کند.
امامی کاشانی افزود: در دنیا می بینیم علیه ایران می گویند و اطراف ما چقدر دشمن است، دشمنانی که بیکار نمی مانند و برای ما برنامه و شیطنت درست می کنند اما جرات نمی کنند نفس بکشند چرا که این کشور از جهات مختلف علمی جلو رفته است و حماسه های ملت و شجاعت مردم و جوانان و قدرت نظامی ما در نیروی دریایی، هوایی و زمینی را می بینید.
وی ادامه داد: آن ها از آزمایش موشک های بزرگ و قدرتمند ما اینچنین عصبی می شود، ایران برای امنیت خودش این کار را می کند و به هیچ کجا کار ندارد و تا کنون نیز نشان داده است که کاری ندارد. 

** ایران در عین حفظ امنیت خود اهل مذاکره است
امام جمعه موقت تهران گفت: مساله برجام خود نشان داد ایران اهل مذاکره است و می خواهد کارها را با صلح و مذاکره رفع کند و از طرفی ایران و کشور اسلامی است که باید امنیت خود را حفظ کند لذا مجبور است به وسایل جنگی اهمیت دهد و هیچ گاه نمی شود کشور ایران و رهبر و مردم ایران بخواهند در برابر تحریم ها امنیت خود را از دست دهند.
امامی کاشانی افزود: البته این کارها با برجام ارتباط ندارند، خود آن ها نیز گفته اند که ارتباطی ندارد اما در عین حال علیه ایران دندان تیز می کنند، ایران به امنیت خود پایبند است. 
وی با بیان اینکه رهبر معظم انقلاب روی سه کلمه اقتصاد مقاومتی، شتاب علمی و نفوذ بیگانه تکیه کردند، تاکید کرد: مجلس شورای اسلامی وظایف و قوانینی دارد که به اقتصاد کشور کمک می کند، قوانینی که اقتصاد کشور را متزلزل کرده است، دولت نیز آیین نامه هایی در وزارتخانه ها دارند که شکوفایی اقتصادی کشور را در نظر دارد و ایران باید در دنیا به حقوق خودش برسد تا بتواند ملت ها و ضعفا را یاری کند.
امامی کاشانی همچنین درگذشت و رحلت عالم بزرگ، بصیر، فداکار، مخلص، بینا، مدیر و مدبر آیت الله واعظ طبسی را تسلیت گفت و اظهارداشت: رفتن این شخصیت ها برای کشور موجب خسارت است.

** فاطمه(س) یکی از چهره های تمدن بشریت است
آیت الله محمد امامی کاشانی در خطبه نخست نماز جمعه این هفته تهران با گرامیداشت سالروز شهادت فرزند گرامی پیامبر اسلام (ص) اظهار داشت: اخلاق زیربنای تمدن و حضرت فاطمه(س) یکی از چهره های تمدن بشریت است.
خطیب نماز جمعه تهران افزود: همه صاحبنظران، اخلاق را زیربنای اقتصادف فرهنگ و سیاست عنوان کرده اند و محور اخلاق نیز دین است.
وی گفت: دانشمندان غرب در محوریت دین تردید نکردند، اما از آنجایی که مسیحی مسلک بودند و کلیسا را رسا به اخلاق و حقوق مردم نمی دانستند، دنیای علم در برابر آن به پا خاست.
این استاد حوزه افزود: حضرت فاطمه(س) یکی از چهره های تمدن است که به جامعه پاکیزه و مدینه فاضله ای که افلاطون برای نخستین بار مطرح کرد، اطلاق می شود.
آیت الله محمد امامی کاشانی اظهار داشت: همه صاحبنظران، اخلاق را زیربنای اقتصاد، فرهنگ و سیاست عنوان کرده اند و محور اخلاق نیز دین است.
وی گفت: دانشمندان غرب در محوریت دین تردید نکردند، اما از آنجایی که مسیحی مسلک بودند و کلیسا را پایبنده واقعی به اخلاق و حقوق مردم نمی دانستند، دنیای علم در برابر آنها به پا خاست.
آیت الله امامی کاشانی افزود: حضرت فاطمه(س) یکی از چهره های تمدن است که به جامعه پاکیزه و مدینه فاضله ای که افلاطون برای نخستین بار مطرح کرد، اطلاق می شود.
خطیب موقت جمعه تهران ادامه داد: دین مبین اسلام سرشار از اسوه های حسنه ای است که به ضوابط، مقررات و قوانین آن به نحو عالی و اعلی عمل کردند.
وی بیان داشت: پروفسور «کوربن» از شخصیت های برجسته غربی که حدود 20 سال به قم می آمد و با علامه طباطبایی صاحب تفسیر المیزان در تماس بود، می گوید «اسلام الگوهای بزرگی دارد که دنیای غرب هیچگاه به آنان پی نبرد».
آیت الله امامی کاشانی اضافه کرد: کوربن می افزاید «علت این مساله آن بود که کتاب هایی که از جهان اسلام به دست مغرب زمین می رسید، معمولا کتاب های اهل سنت بود و بسیاری از آنها از این معارف خالی بودند».
امام جمعه موقت تهران همچنین با اشاره به آیاتی از کلام الله مجید در سوره مبارکه «انسان» درباره افطار کردن حضرت علی(ع)، حضرت فاطمه(س) و فرزندان با آب و در عوض اعطا کردن غذای خود به یتیم و مسکین و فقیر، آن را درسی برای آحاد جامعه اسلامی برشمرد.
وی تصریح کرد: ما مسلمانان که ادعای علوی، فاطمی، حسینی و مهدوی بودن داریم، هرچند توقع نمی رود که همچون آنان باشیم، اما توقع این است که با این بزرگواران اشتراک معنوی داشته باشیم.
خطیب این هفته نماز جمعه تهران خاطرنشان کرد: با فاطمی و حسینی گفتن کار بر نمی آید، بلکه فاطمه(س) به عنوان «کوثر» و «خیر کثیر» باید در جان و دل ما باشد و اگر نمی توانیم، حداقل «خیر قلیل» باشیم و از داشته های بیش از حد نیازمان به دیگران ببخشیم.
وی تاکید کرد: این بزرگواران الگوها و اسوه های حسنه ما مسلمانان هستند که امروز همگان را در جهان در برابر خود به تعظیم وا داشته اند و چنین اخلاقی که در وجود آن بزرگواران موج می زد، زیربنای فرهنگ، اقتصاد و سیاست است.
خطیب موقت جمعه تهران در ادامه با تسلیت فرا رسیدن ایام شهادت دخت نبوت، همسر ولایت و مادر امامت حضرت فاطمه مرضیه(س)، به کلامی از «عبدالفتاح عبدالمقصود» یکی از علمای بزرگ اهل تسنن از مصر اشاره می کند که در توصیف آن حضرت گفت: «اگر افلاک، خورشید و ماه وظیفه خلقت روز و شب را بر عهده نداشتند، قطعا در گوشه ای بر فاطمه(س) می گریستند» و اینها همگی نشان از اذعان همگان بر بزرگواری آن حضرت و خاندان عصمت و طهارت(ع) است.
نام:
ایمیل:
* نظر: