پنجشنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۹ - August 13 2020
کد خبر: ۱۳۹۵۹
تاریخ انتشار: ۲۱ اسفند ۱۳۹۴ - ۲۳:۱۴
معاون وزارت امور خارجه گفت: هفت قطعنامه الزام آور شورای امنیت در مذاکرات هسته ای در نتیجه اراده و مقاومت مردم لغو شد و با این سیاست بود که بالاخره قبول کردند قطعنامه های فصل هفت که همگی الزام آور بود کنار گذاشته شود.
سید عباس عراقچی روز جمعه در همایش فرهنگیان و دانش آموزان با محوریت پرسش مهر رئیس جمهوری، اظهار کرد:بر این اساس شورای امنیت و کشورهای 1+5 نیز در واقع تسلیم اراده مردم ایران شدند که این موضوع را بی بی سی هم اعلام کرد . 
وی افزود : با این موفقیت بالاخره قبول کردند تا ایران غنی سازی را ادامه دهد و رآکتور آب سنگین اراک و فردو باقی بماند . 
وی خاطر نشان کرد : برنامه هسته ای ایران که از نظر آنان ممنوع بود مشروع شد و باقی ماند ،به دانشجویان ایرانی حتی اجازه تحصیل در رشته های هسته ای را نمی دادند اما امروز سازمان ملل کشورهای دنیا را برای همکاری با ایران در این خصوص تشویق می کند و اینها همه دستاورد برجام است . 
عراقچی گفت : برد-برد مذکرات در همین بود و برد طرف های مذاکره کننده این بود که ایران به دنبال سلاح هسته ای نرود در حالی که این جز دکترین های سیاست مسلم ایران بود و به خصوص اینکه فتوای رهبر معظم انقلاب هم است . 
وی تاکید کرد : اگر کشوری توانمند نباشد دیپلمات های آن کشور چیزی برای گفتن نخواهند داشت و در واقع در مذاکرات هسته ای توانمندی مردم ایران برای طرف مقابل ترجمه شد . 
وی خاطر نشان کرد : سه توانمندی در کشور باعث شد که 6 کشور مقابل پای میز مذاکره بیاید که اول توانمندی نظامی ایران بود یعنی توان موشکی ایران عامل مهم مهمی در این خصوص بود . 
عراقچی اضافه کرد : دوم هم مدیون توانمندی مقاومت خودمان در مقابل فشارهای تحریم هستیم که مردم ایران آنان را به زانو درآورد . 
عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای گفت : موضوع سوم توانمندی هسته ای ایران که مدیون دانشمندان هسته ای به خصوص شهدای هسته ای هستیم که دانش هسته ای را تکمیل و سانتریفیوژها را افرایش و آب سنگین و غیره را به دانش بومی تبدیل کردند .
عراقچی تاکید کرد : کشورهای بزرگ اگر می توانستند تأسیسات هسته ای ایران را از بین ببرند مذاکره نمی کردند و با وجود موشک ها و توان نظامی ما بود که مجبور به مذاکره شدند .
عراقچی در بخش دیگری از سخنان خود گفت : در 12 سال تحریم هر چه قادر بودند فشارها را یک جانبه از طرف اروپا و امریکا به ایران وارد کردند و از هیچ تهدیدی رویگردان نشدند . 
وی افزود :برجام عرصه اراده ملت ایران است که توانست اراده خود را بر 6 کشور مقابل تحمیل کند؛ حتی تا کنون پیش نیامده بود که چین و روسیه در کنار چهار کشور دیگر برابر ایران بایستند . 
وی خاطر نشان کرد : ما به عنوان نمایندگان مردم تلاش کردیم خواسته آنان را در یک مبارزه دیپلماتیک محقق و مذاکرات را به پیروزی برسانیم . 
عضو تیم ارشد مذاکره کننده هسته ای کشورمان همچنین با بیان جایگاه و نقش علم در کشور، گفت: اگر کشوری توانایی علمی نداشته باشد نمی تواند ادعای سربلندی، استقلال، خودکفایی و قدرتمند بودن بکند. 
وی افزود : فناوری هسته ای و دیگر علوم در کشور ما نهادینه شده است و در ادامه نیز باید متکی به پیشرفت علم و فن آوری خودمان باشیم . 
عراقچی با اشاره به فرمایشات رهبر معظم انقلاب ،گفت : اقتصاد مقاومتی، علم و فن آوری و مصونیت فرهنگی سه موضوع مهمی است که باید مورد توجه بیشتر قرار گیرد . 
وی افزود : دولت باید در اقتصاد مقاومتی انرژی خود را مصروف به محقق شدن این موضوع کند و در واقع برجام موانع سیمانی را از پیش رو برداشت و در ادامه باید تلاشمان را بر این مبنا ادامه دهیم . 
عراقچی گفت : منظور از اقتصاد مقاومتی انزوا و ریاضت کشیدن نیست بلکه توسعه و داشتن علم و فن آوری و تقویت اقتصادی کشور است . 
وی یادآور شد: مصونیت فرهنگی هم از آموزش و پرورش آغاز می شود و مردان و زنان آینده در دست توانای معلمان پرورش می یابد و آینده ساز کشور خواهند بود . 
نام:
ایمیل:
* نظر: