يکشنبه ۱۷ اسفند ۱۳۹۹ - March 07 2021
کد خبر: ۱۳۹۹۰
تاریخ انتشار: ۲۴ اسفند ۱۳۹۴ - ۰۹:۴۵
مدیر کل سیاسی و امنیت بین الملل وزارت خارجه گفت:برجام و قطعنامه 2231 شورای امنیت قاعده بازی در خصوص بحث هسته ای و حتی موشکی ایران را روشن کرده است.
حمید بعیدی نژاد در کانال تلگرامی خود نوشت: برجام و قطعنامه 2231 شورای امنیت قاعده بازی در خصوص بحث هسته ای و حتی موشکی ایران را روشن کرده است. در برجام اصلا به بحث موشکی ایران پرداخته هم نشده است و این البته اتفاقی نبوده است. 
وی ادامه داد:ایران هیچ گاه در زمان مذاکرات نپذیرفت که بحث موشکی بخشی از موضوعات مذاکره باشد چرا که عمیقا اعتقاد داشت که بحث مربوط به توان دفاعی ایران از جمله بحث توسعه توان موشک های متعارف از چارچوب برجام خارج است و طرف های پنج بعلاوه یک نهایتا این امر را پذیرفتند. 
به گفته عضو تیم مذاکره کننده هسته ای کشورمان ،از جانب دیگر در قطعنامه 2231 شورای امنیت در دو سطح به بحث موشک پرداخته شده است اول آنکه محدودیت ها علیه نقل و انتقال تجهیزات موشکی به ایران تا پایان یک دوره هشت ساله ادامه یابد و دوم آنکه شورای امنیت به ایران توصیه نموده است که از توسعه موشک های بالستیکی که توانایی حمل سلاح های هسته ای را دارند خودداری نماید. 
بعیدی نژاد در ادامه مطلب خود آورده است:ما می دانیم که افراط گرایان در کنگره آمریکا از آزمایشات موشکی ایران عصبانی هستند و هر طور شده می خواهند دولت آمریکا حتی شده برجام را بخاطر این آزمایشات برهم بزند و یا تحریم های جدیدی را علیه ایران وضع نماید.اما تعهد و مسئولیت دولت آمریکا بعنوان عضو گروه پنج بعلاوه یک و عضو دائم شورای امنیت حکم می کند که به ابتدایی ترین اصول حقوق بین الملل و توافقات خود در تفاهم هسته ای و مفاد قطعنامه 2231 وفادار باشد و به این قواعد بازی پایبند بماند. 
مدیر کل سیاسی و امنیت بین الملل وزارت امور خارجه در بخش دیگر از یادداشت خود آورده است:اینجا البته حتی ایجاب می کرد که آمریکا مانند موضع منطقی برخی دیگر از اعضای شورای امنیت مانند روسیه، پاسخ نمایندگان تندروی خود را می داد که آزمایشات موشکی ایران چون برای افزایش توان دفاعی متعارف ایران است اصولا در چارچوب مفاد قطعنامه شورای امنیت قرار نمی گیرد.اما اگر دولت آمریکا بعلت فشار این جریان ها مجبور به طرح موضوع در شورای امنیت می باشد، حداقل انتظار آن است که در بررسی موضوع در شورای امنیت که دوشنبه صبح به وقت نیویورک انجام خواهد گرفت، آمریکا به چارچوب تصمیم شورای امنیت متعهد بماند. 
بعیدی نژاد در بخش دیگر از مطلب خود آورده است:اگر شورای امنیت در نگرانی آمریکا سهیم شد، آن وقت این موضوعی خواهد بود که ایران قطعا بعنوان یک مطالبه جدی از شورای امنیت در نقض صریح مفاد قطعنامه 2231 بنحو مقتضی با شورای امنیت وارد یک بحث جدی خواهد شد و آنرا پیگیری خواهد نمود. اما اگر دیگر اعضای شورای امنیت با نگرانی آمریکا هم نظر نشدند، انتظار می رود آمریکا به نظر جمع و تصمیم شورای امنیت احترام بگذارد. 
به گفته عضو تیم مذاکره کننده هسته ای هر گونه اقدام یکجانبه توسط آمریکا بی اعتمادی موجود میان ایران و آمریکا را افزایشی قابل ملاحظه خواهد داد.آمریکا باید به قاعده بازی که ترسیم شده است متعهد بماند و این حداقل خواسته بحق ایران است. ایران بی شک رفتار دولت آمریکا را کاملا زیر نظر دارد.
نام:
ایمیل:
* نظر: