يکشنبه ۱۷ اسفند ۱۳۹۹ - March 07 2021
کد خبر: ۱۴۰۱۸
تاریخ انتشار: ۲۵ اسفند ۱۳۹۴ - ۱۰:۰۴
«حمید بعیدی نژاد» مدیرکل سیاسی و امنیت بین الملل وزارت امور خارجه در یادداشتی در کانال تلگرامی خود نوشت:برخلاف برخی حدسیات نادرست و مغرضانه که از سوی عناصر تندرو در غرب و رژیم صهیونیستی القاء می شد، هیچ عضوی از اعضای شورای امنیت در این جلسه، حتی آمریکا، درخواست وضع مجازات و یا تحریمی علیه ایران نکردند.
وی در این یادداشت خود آورده است: همانطور که انتظار می رفت شورای امنیت امروز، در جلسه نسبتا کوتاهی که نزدیک به یک ساعت و ربع بطول انجامید، بعد از شنیدن نظرات آمریکا و برخی دیگر از اعضا، هیچ تصمیمی اتخاذ نکرد و به جلسه خود پایان داد.
شورای امنیت بدین ترتیب حتی به صدور یک بیانیه مطبوعاتی که ضعیفترین نوع موضعگیری از سوی آن شورا می باشد نیز مبادرت نکرد.
مهمترین جمع بندی که شورای امنیت و اعضای شورا همه بنوعی در این جلسه موافق آن بودند این بود که آزمایشات موشکی اخیر ایران نقض قطعنامه 2231 محسوب نمی شود، هر چند برخی اعضا مانند آمریکا آزمایشات موشکی ایران را موجب نگرانی و دارای تاثیرات بی ثبات کننده در منطقه دانستند. 
برخلاف برخی حدسیات نادرست و مغرضانه که از سوی عناصر تندرو در غرب و رژیم صهیونیستی القاء می شد، هیچ عضوی از اعضای شورای امنیت در این جلسه، حتی آمریکا، درخواست وضع مجازات و یا تحریمی علیه ایران نکردند.
این قدم شورای امنیت قدمی دیگر در جهت اعتماد سازی میان شورای امنیت و ایران محسوب می گردد. 
پیش از این قطعنامه 2231 خواستار تغییر کامل روابط شورای امنیت و ایران شده بود. ایران به صراحت اعتقاد دارد که با توجه به توصیه قطعنامه 2231 شورای امنیت به ایران به عدم توسعه موشک های بالستیک که برای حمل سلاحهای هسته ای طراحی شده اند، آزمایشات اخیر موشکی ایران که برای اهداف دفاعی و از نوع سلاح های متعارف هستند، در صلاحیت بحث در چارچوب اجرای این قطعنامه قرار نمی گیرد.
به نقل از شاهدان عینی عناصر صهیونیستی با حضور در حوالی سالن شورای امنیت سازمان ملل در نیویورک و با بدست گرفتن پلاکاردهایی که موشک های آزمایش شده ایران را با عبارت مرگ بر اسرائیل به زبان عبری بر روی آن نشان می دادند سعی زیادی کردند که فشار روانی شدیدی را علیه اعضای شورای امنیت ایجاد کنند تا آنها را برای صدور حداقل یک بیانیه از سوی شورا تحت فشار سیاسی قرار دهند.
نام:
ایمیل:
* نظر: