دوشنبه ۳۰ فروردين ۱۴۰۰ - April 19 2021
کد خبر: ۱۴۰۷۱
تاریخ انتشار: ۰۶ فروردين ۱۳۹۵ - ۱۳:۰۰
با توجه به واقعیت‌های فوق در آژانس میان اعضاء تبعیض وجود دارد و برخورد یکسانی به ویژه از دیدگاه بازرسی و کنترل پادمانی انجام نمی‌شود. این در حالی است که جمهوری اسلامی ایران علاوه بر اینکه فاقد سلاح هسته‌ای است و عضو NPT می‌باشد. بطور مستمر مورد بازرسی‌های آژانس قرار گرفته و همواره مدیر کل سابق و فعلی اعلام کردند هیچگونه شواهدی از انحراف به اهداف نظامی مشاهده نشده است.
مدت زمان زیادی است که موضوع انرژی هسته‌ای مورد توجه افکار عمومی جهان قرار گرفته
 است. آمریکا، اسرائیل و برخی متحدان غربی و عربی آن‌ها مدت‌ها بود که ایران را به تلاش برای دستیابی به تسلیحات هسته‌ای متهم می‌کردند. حال و پس از اجرایی شدن برجام و تصدیق صلح آمیز بودن صنایع هسته‌ای ایران اسلامی، جامعه جهانی به راحتی در مقابل کشورهایی که بدون کوچک‌ترین مقاومت و کشمکشی، تسلیحات هسته‌ای را به صورت رسمی در اختیار دارد، سکوت برگزیده است. 

به گزارش امید هسته‌ای، آمریکا علاوه بر اینکه براساس آمار در خاک خود چندین هزار کلاهک هسته‌ای دارد، براساس توافقنامه اشتراک تسلیحات هسته‌ای با ناتو، صد‌ها کلاهک هسته‌ای هم در کشورهای دیگر دارد. این موضوعی است که نقض آشکار روح ان پی تی (پیمان منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای) به حساب می‌آید. در حالی که همه کشورهای جهان به در اختیار داشتن تسلیحات هسته‌ای توسط رژیم صهیونیستی اذعان دارند، این رژیم در کنار پاکستان و هند تنها قدرت‌هایی هستند که این پیمان را نپذیرفته‌اند. علاوه بر این، اسرائیل تنها مانع اصلی تحقق «خاورمیانه عاری از تسلیحات هسته‌ای» در این منطقه به شمار می‌رود و آمریکا نیز در حمایت از این رژیم با اقدامی یک جانبه مانع برگزاری کنفرانسی در این زمینه در سال ۲۰۱۲ در هلسینکی فنلاند گردید. حال آنکه برگزاری این کنفرانس با اجماع و با حضور آمریکا در کنفرانس بازنگری سال ۲۰۱۰ تصویب شده بود. کشورهای جهان را از لحاظ دارا بودن سلاح اتمی و عضویت در پیمان منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای (NPT) می‌توان به چهار گروه تقسیم کرد: 

کشورهای دارای سلاح اتمی و عضو NPT  
۵ کشور آمریکا، چین، فرانسه، انگلستان و روسیه کشورهایی هستند که عضو NPT بوده و دارای سلاح هسته‌ای هستند و توسط آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مورد بازرسی قرار نمی‌گیرند. و در شورای امنیت سازمان ملل از امتیاز وتو نیز برخوردارند و معمولاً به عنوان 〖 P〗_۵شناخته می‌شوند. 

کشورهای میزبان سلاح اتمی و عضو NPT
۵ کشور ترکیه، آلمان، بلژیک، هلند و ایتالیا فاقد تسلیحات اتمی می‌باشند اما میزبان کلاهک‌های هسته‌ای آمریکا هستند و به همین خاطر به «۵ کشور اعلام نشده هسته‌ای جهان» مشهور شده‌اند. براساس توافقنامه اشتراک تسلیحات هسته‌ای میان آمریکا و ناتو، آمریکا کلاهک‌های هسته‌ای خود را در این کشور‌ها مستقر کرده است. با توجه به اینکه این ۵ کشور عضو فاقد سلاح هسته‌ای معاهده NPT محسوب می‌شوند متعهد هستند که سلاح هسته‌ای نداشته باشند و وجود و مشخصات هر گونه مواد هسته‌ای را به آژانس اطلاع دهند. لذا عدم اعلام اطلاعات کامل از اورانیوم با غنای بالا (HEU) و پلوتونیوم موجود در سلاح‌های هسته‌ای مستقر در خاک این کشور‌ها به آژانس بین‌المللی تخلف از ماده ۳ معاهده NPT محسوب می‌شود. 

کشورهای دارای تسلیحات هسته‌ای و فاقد عضویت در NPT 
هند، پاکستان و کره شمالی کشورهایی هستند که دارای تسلیحات هسته‌ای بوده و عضو NPT نیستند و به «کشورهای به رسمیت شناخته نشده» معروف می‌باشند. در بین این کشور‌ها کره شمالی از عضویت در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی خارج گردیده است. علاوه بر کشورهای فوق، رژیم صهیونیستی نیز دارای سلاح اتمی و فاقد عضویت در NPT است. 

کشورهای فاقد‌سلاح هسته‌ای و عضو NPT 
این گروه کشورهای عضو آژانس بین‌المللی انرژی اتمی منجمله جمهوری اسلامی ایران که اکثریت را تشکیل می‌دهند، مطابق قرارداد پادمان جامع آژانس مورد بازرسی قرار می‌گیرند و معاهده منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای را امضا کرده و فاقد هر گونه تسلیحات هسته‌ای می‌باشند. 

با توجه به واقعیت‌های فوق در آژانس میان اعضاء تبعیض وجود دارد و برخورد یکسانی به ویژه از دیدگاه بازرسی و کنترل پادمانی انجام نمی‌شود. این در حالی است که جمهوری اسلامی ایران علاوه بر اینکه فاقد سلاح هسته‌ای است و عضو NPT می‌باشد. بطور مستمر مورد بازرسی‌های آژانس قرار گرفته و همواره مدیر کل سابق و فعلی اعلام کردند هیچگونه شواهدی از انحراف به اهداف نظامی مشاهده نشده است.
نام:
ایمیل:
* نظر: