سه‌شنبه ۳۱ فروردين ۱۴۰۰ - April 20 2021
کد خبر: ۱۴۰۸۳
تاریخ انتشار: ۰۶ فروردين ۱۳۹۵ - ۱۵:۲۷
برنی ساندرز، نامزد دموکرات ریاست جمهوری آمریکا که نتوانسته بود در کنفرانس سالانه آیپک شرکت کند و مسوولان این گروه اجازه برگزاری ویدیو کنفرانس را به او نداده بودند، متن سخنرانی خود را در پایگاه اینترنتی‌اش منتشر کرد.

برنی ساندرز در پیامی به کنفرانس کمیته‌ روابط عمومی اسراییل – آمریکا، با اشاره به توافق هسته‌ای ایران گفت: ما وظیفه‌ داریم پیش از اتخاذ تصمیم مداخله نظامی به دنبال راه‌حل‌های دیپلماتیک باشیم.

برنی ساندرز، نامزد دموکرات ریاست جمهوری آمریکا که نتوانسته بود در کنفرانس سالانه آیپک شرکت کند و مسوولان این گروه اجازه برگزاری ویدیو کنفرانس را به او نداده بودند، متن سخنرانی خود را در پایگاه اینترنتی‌اش منتشر کرد.

ساندرز در پیام خود آورده است: من می‌خواهم از کابینه اوباما برای انجام کاری بسیار خوب تحت شرایط بسیار دشوار تقدیر کنم. من به شخصه قویا از توافق هسته‌ای بین ایالات متحده، فرانسه، چین، آلمان، روسیه، بریتانیا و ایران حمایت می‌کنم، زیرا معتقدم این توافق بهترین امید برای جلوگیری کردن از ایران از توسعه سلاح هسته‌ای است.

ساندرز ا‌ضافه‌ کرد‌: ما وظیفه داریم تا پیش از به کارگیری مداخله نظامی در جست‌وجوی راه‌حل‌های دیپلماتیک باشیم و شگفت‌انگیز این که بیش‌تر مواقع دیپلماسی می‌تواند به اهدافی دست یابد که مداخله نظامی قادر به انجام آن نیست و به این دلیل است که من از تحریم‌هایی که ایران را به میز مذاکرات کشاند و به ما اجازه داد تا به توافق هسته‌ای دست یابیم حمایت کردم.

این نامزد دموکرات انتخابات ریاست جمهوری آمریکا بدون توجه به ماهیت صلح‌آمیز برنامه هسته‌ای ایران مدعی شد اگر توافق هسته‌ای به طور موفقیت‌آمیزی اجرا شود و من معتقدم که این امر می‌تواند رخ دهد، توافق هسته‌ای از دستیابی ایران به سلاح هسته ای جلوگیری می‌کند.

او افزود: من این ایده را نمی‌پذیرم که موضع حامیان اسراییل مخالفت با این توافق باشد. جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای نه تنها امنیت ایالات متحده،‌ بلکه امنیت اسراییل را تقویت خواهد کرد. من در این زمینه تنها نیستم با این که نتانیاهو، نخست وزیر به شدت با این توافق مخالفت کرده ، اما او نظر اجماع در اسراییل نیست.

ساندرز ا‌دا‌مه‌ داد: ده‌ها تن از مقامات امنیتی پیشین از جمله ژنرال‌های بازنشسته ارتش و رییسان شین‌بت و آژانس‌های اطلاعاتی موساد از این توافق حمایت می‌کنند ممکن است نتانیاهو حمایت نکند اما بسیاری دیگر در اسراییل از این توافق حمایت می‌کنند.

وی مدعی شد: اگر ایران به توافق عمل نکند ما باید تحریم‌ها را دوباره وضع کنیم و همه گزینه‌ها به روی میز باز می‌گردد.

این نامزد دموکرات ریاست جمهوری آمریکا با اشاره به آزمایش‌های موشکی ایران گفت: جهان باید در محکوم کردن آزمایش‌های اخیر موشکی بالستیک ایران متحد شوند.

او افزود: ما به یک نگاه بلند مدت با دو هدف متوازن در مواجه با ایران نیازمندیم. اول این که باید با رفتار بی‌ثبات کننده ایران مقابله کنیم. دوم این که باید راه را برای دیپلماسی بیش‌تر برای تشویق میانه‌روهای ایران و جدا کردن مردم ایران که خواهان رابطه بهتر با غرب هستند باز بگذاریم.

برنی ساندرز ا‌ضافه‌ کرد‌: واقعیت این است که افراد خوبی در هر دو طرف وجود دارند که خواهان صلح هستند. واقعیت دیگر این است که افراد ظالم و دروغگویی نیز در هر دو طرف وجود دارند که از ادامه خصومت‌ها نفع می‌برند.

منبع: ایسنا
نام:
ایمیل:
* نظر: