شنبه ۱۷ خرداد ۱۳۹۹ - June 06 2020
روحانی به اطریش می رود
کد خبر: ۱۴۰۹۷
تاریخ انتشار: ۱۰ فروردين ۱۳۹۵ - ۱۱:۵۴
رئیس جمهور در راس هیاتی عالی رتبه به اطریش می رود.سخنگوی دولت با بیان این مطلب از برنامه آتی حسن روحانی در سفر به اروپا خبر داد و گفت : این سفر در کنار حضور هیات های بلندپایه خارجی در ایران، نشانگر یک فضای متفاوت از گذشته است و ما برای برخورداری از این فرصت نیاز به برنامه ریزی داریم.
خبر:
رئیس جمهور در راس هیاتی عالی رتبه به اطریش می رود.سخنگوی دولت با بیان این مطلب از برنامه آتی حسن روحانی در سفر به اروپا خبر داد.او با طرح این مطلب که برنامه دولت در یک شرایط متفاوت از سال گذشته قرار است اجرایی شود،ادامه داد: سفر رییس محترم جمهور و جمعی از اعضای کابینه به کشور همسایه، دوست و برادرمان پاکستان جهت توسعه مناسبات بود و پس از آن نیز سفر قریب الوقوعی به اروپا و اطریش انجام می شود،خاطرنشان کرد:این سفر در راستای بازدیدی است که باید بعد از حضور رییس جمهور محترم اطریش به ایران انجام شود.نوبخت تاکید کرد: این سفر در کنار حضور هیات های بلندپایه خارجی در ایران، نشانگر یک فضای متفاوت از گذشته است و ما برای برخورداری از این فرصت نیاز به برنامه ریزی داریم.

تحلیل خبر:
سفر به وین دومین دور از سفرهای اروپایی رئیس جمهور پس از حضور در رم و پاریس است. سفرهایی که پس از انعقاد توافق هسته ای ایران و با هدف ارتقای مجدد مناسبات سیاسی و اقتصادی تهران و جهان در دستورکار دولتمردان کشورمان قرار گرفته است.در پس همین سفرها بود که ایران توانست قراردادهایی را به ارزش حدود 30 میلیارد یورو (33 میلیارد دلار) در همکاری با شرکتهای پژوسیتروئن، ایرباس و توتال امضا کند؛پژوسیتروئن با ایران خودرو برای تولید سالانه 200 هزار خودرو قرارداد همکاری امضا کرد.شرکت هواپیمایی ایرباس هم 114 هواپیمای مسافربری به ایران ایر تحویل خواهد داد و همچنین خدمات آموزشی مناسب برای خلبانان و تکنسین های بخش های تعمیر و نگهداری را هم فراهم خواهد کرد.
با وجود آنکه قراردادهای همکاری ایران و اطریش به سان و سبک و سیاق قراردادهای دوجانبه ایران و ایتالیا و یا ایران و فرانسه نیست اما به نظر می رسد که قرار است در سفر رئیس جمهور به وین، چندین سند، از جمله سند نقشه راه همکاری های اقتصادی و نیز یادداشت های تفاهم همکاری در حوزه های مختلف در حضور روسای جمهوری ایران و اتریش، میان مقامهای دو کشور امضا شود.
با توجه به آغاز دوره جدید روابط تجاری ایران و اتریش در دوران پسا برجام مروری بر مهمترین شاخص‌های اقتصادی این کشور و همچنین سابقه روابط اقتصادی و حجم مبادلات تجاری دو کشور ضروری حائز اهمیت است.
اقتصاد اتریش اقتصادی توسعه یافته و با استاندارهای بالاست. گسترش صنایع کوچک و متوسط و از مهمترین جهت گیری‌های کلان در اقتصاد این کشور است. از سوی دیگر اتریش دوازدهمین کشور ثروتمند جهان بر پایه سرانه تولید ناخالص داخلی است. تولید ناخالص داخلی این کشور 7.319 میلیارد دلار است که 6.1 درصد آن به بخش کشاورزی، 4.30 درصد به بخش صنعت و 3.67 درصد به بخش خدمات تعلق دارد.
به طور کلی محصولات صادراتی اتریش، ماشین‌آلات و تجهیزات، تجهیزات موتوری وسایل نقلیه، کاغذ، محصولات فلزی، مواد شیمیایی، آهن و فولاد، منسوجات و مواد خوراکی هستند که به کشورهای آلمان (2/30 درصد)، ایتالیا (9 درصد)، آمریکا (9/5درصد) و سوئیس (7/4درصد) صادر می‌شود.
محصولات وارداتی این کشور شامل ماشین‌آلات و تجهیزات، وسایل نقلیه موتوری، مواد شیمیایی، محصولات فلزی و نفت و محصولات نفتی است که از کشورهای آلمان (5/45 درصد)، ایتالیا (هفت درصد)، سوئیس (5/4درصد) و هلند (1/4درصد) وارد می‌شود.
از مهمترین اقلام صادراتی ایران به اتریش هم می‌توان به محصولات کشاورزی، موادغذایی، غلات، میوه و سبزیجات، داروهای گیاهی، تخم مرغ، خرما، خشکبار، فرش دستباف، مواد خام، کالاهای تزیینی، اشیا شیشه ای، مواد شیمیایی و مواد خام معدنی اشاره کرد؛همچنین ماشین آلات صنعتی، لوازم خانگی، وسایل و تجهیزات راه آهن، تجهیزات نیروگاهی، ماشین‌های تولید کاغذ، مواد رنگی، آنتی بیوتیک و مصالح ساختمانی نیز از مهمترین اقلام وارداتی ایران از اتریش در دوران پیش از تحریم هستند.
اطریشی ها که در ادوار مختلف مذاکرات هسته ای میزبانی نشست های ایران و اعضای گروه 1+5 را بر عهده داشتند همواره موضع دوستانه ای در قبال ایران داشته اند و حتی در کشاکش اعمال تحریم های ناجوانمردانه کشورهای غربی هم سیاستی میانه  رویانه را در پیش گرفته بودند.اطریشی ها با سفرهای متعدد مقامات خود نشان داده اند که خواهان آغاز فصل جدیدی در مناسبات دوجانبه با ایران هستند و در این مسیر نیز تمامی اهرم ها و قابلیت های خود را به کار بسته اند.
نام:
ایمیل:
* نظر: