سه‌شنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۹ - August 04 2020
عادل الجبیر مدعی حمایت های تهران از گروه های تروریستی منطقه شد
کد خبر: ۱۴۱۰۲
تاریخ انتشار: ۱۱ فروردين ۱۳۹۵ - ۱۷:۰۷
عربستان سعودی در حالی به تمدید مأموریت گزارشگر ویژه حقوق بشر ایران رأی مثبت داد که خود از سوی اکثر کشورها و نیز سازمان های بین المللی به عنوان یکی از بزرگترین ناقضان حقوق بشر در جهان شناخته می شود؛ به طوری که تنها طی حدود یک ماه اخیر، چندین مورد موضع گیری علیه این کشور در مجامع بین المللی صورت گرفته است.

خبر:

وزیر خارجه عربستان سعودی در سخنانی مدعی شد: ما( عربستان )خواهان روابط مسالمت آمیز با ایران بودیم اما با دخالت در امور داخلی مان مواجه شدیم. عادل الجبیر وزیر امور خارجه جوان عربستان، گفت:«ما از 35 سال پیش و از زمان انقلاب در سال 1979 به طرف ایران دست دراز کردیم و در ازای آن چیزی دریافت نکردیم.» او در ادامه سخنان تکراری و ضدایرانی خود ادعا کرد:«ما خواهان روابط مسالمت آمیز با ایران بودیم ،اما با دخالت در امور داخلی مان، اختلال در مراسم حج، ترور دیپلمات ما، حملات به سفارت ما و گروه های تروریستی ایجاد شده در کشورمان و کشورهای منطقه مواجه شدیم.»

تحلیل خبر:

به گزارش گروه تحلیلِ خبر امیدهسته ای، این برای نخستین بار نیست که وزیرخارجه عربستان،ایران را متهم به دخالت در امور داخلی این کشور می کند.اتهاماتی که بیشتر ناشی از ناپختگی سیاست های این وزیر جوان سعودی است. او پیش از این نیز در سخنانی ایران را به "اشغال خاک سوریه و دیگر کشورهای عربی" متهم کرده و گفته بود: آمادگی داریم با تمام قدرت سیاسی، اقتصادی و نظامی از سرزمین و ملت خود با تحرکات ایران مقابله کنیم.

ناشی گری های سیاسی عادل الجبیر در ارزیابی روند حاکم بر معادلات نظام بین الملل شاید هم نشان دهنده کم حافظه بودن این مقام سعودی است. به نظر می رسد او فراموش کرده از جانب کشوری سخن می گوید که یکسال است با تمام توان نظامی و تعدادی از متحدین اش وارد جنگ وحشیانه علیه کشور همسایه خود شده و از هیچ جنایتی هم فروگذار نکرده است.

سعودی ها حتی پا را فراتر از این موضعگیری های خصمانه گذاشته اند و با رای مثبت به تمدید ماموریت احمد شهید، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل در امور ایران بیش از پیش بر طبل دشمنی با ایران کوبیدند.این اقدام که تا پیش از این مسبوق به سابقه نبوده است مشخصاً به تیرگی روابط تهران و ریاض طی یک سال اخیر و تلاش های همه جانبه سعودی ها برای ضربه زدن به منافع جمهوری اسلامی ایران در منطقه و جهان بازمی گردد.

عربستان سعودی در حالی به تمدید مأموریت گزارشگر ویژه حقوق بشر ایران رأی مثبت داد که خود از سوی اکثر کشورها و نیز سازمان های بین المللی به عنوان یکی از بزرگترین ناقضان حقوق بشر در جهان شناخته می شود؛ به طوری که تنها طی حدود یک ماه اخیر، چندین مورد موضع گیری علیه این کشور در مجامع بین المللی صورت گرفته است.

روز 26 اسفند سال گذشته، سازمان عفو بین الملل از شورای حقوق بشر سازمان ملل خواست عربستان سعودی را به خاطر سوابق «نقض فاحش حقوق بشر» خود، پاسخگو کند. در بیانیه این سازمان همچنین اشاره شده بود که عربستان به دلیل عدم پایبندی به اصلی ترین موازین حقوق بشری بین المللی، اصولاً صلاحیت عضویت در شورای حقوق بشر را ندارد. در این بیانیه موارد متعددی از عدم پایبندی عربستان به موازین مذکور مورد اشاره قرار گرفته بود.

چند روز بعد، یعنی در تاریخ 28 اسفند، زید رعد الحسین، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل، ضمن محکوم کردن حمله اخیر ائتلاف تحت رهبری عربستان به بازاری در یمن که به کشته شدن بیش از 100 غیرنظامی منجر شد، تأکید کرد که عربستان بیش از هر کشور دیگری مسئول کشتار غیرنظامیان در جهان است. وی همچنین گفت که ائتلاف مذکور احتمالاً مشغول انجام «جنایات بین المللی» است.

در تازه ترین مورد از این دست نیز روز پنجم فروردین ماه، سازمان دیدبان حقوق بشر با اشاره به جنایات عربستان سعودی در یمن، خواستار توقف فروش سلاح به این کشور شد. این سازمان همچنین خواستار بررسی موضوع حملات عربستان و ائتلاف تحت رهبری این کشور در یمن شد.

جالب است که انتقادات مجامع جهانی از عملکرد حقوق بشری عربستان در شرایطی مطرح می شود که طی ماه‌های اخیر،سعودی ها بیش از هر زمان دیگری به تحرکات و اقدامات ضد ایرانی خود در سطح منطقه شدت بخشیده و تلاش داشته اند متحدان غربی خود، به ویژه آمریکا را نیز به این روند تقابلی با ایران بکشاند که باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا، در مصاحبه‌ای، انتقاداتی کم سابقه از این رویکرد عربستان مطرح کرد و گفت: آمریکا در منطقه خلیج فارس و همچنین در اروپا، «متحدان فرصت طلب و راحت طلبی» دارد که می‌خواهند آمریکا را به درگیری‌هایی بکشانند که ارتباطی با منافع آمریکا ندارد.

او با اشاره خاص به حکومت سعودی و سیاست‌های این کشور علیه ایران تاکید کرد عربستان باید بیاموزد تا در منطقه سهمی به ایران بدهد؛ سهمی که با منافع و مقاصد ضد ایرانی سعودی ها همخوانی ندارد و اظهارات اخیر وزیرخارجه کار ناآزموده عربستان نیز حاکی از این امر است.

نام:
ایمیل:
* نظر: