سه‌شنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۹ - August 04 2020
کد خبر: ۱۴۱۱۰
تاریخ انتشار: ۱۳ فروردين ۱۳۹۵ - ۱۵:۲۰
به هر روی به نظر می رسد درحالی که برخی سعی دارند سخنان اخیر رهبر انقلاب را به نوعی مواجهه با دولت تدبیر و امید و سیاست های آن تحلیل کنند اما با توجه به سخنان وزیرامورخارجه کشورمان مشخص است که سیاست راهبردی ایران سیاستی دولت محورانه نیست و سیاست نظام است.
خلاصه خبر:
رهبر معظم انقلاب تاکید کردند: در این اوضاع جنگل وار جهانی، اگر جمهوری اسلامی صرفاً به دنبال مذاکره و مبادله اقتصادی و حتی علم و فناوری برود اما توان دفاعی نداشته باشد آیا حتی دولت های کوچک نیز به خود اجازه تهدید ملت ایران را نخواهند داد؟

خبر:
حضرت آیت الله خامنه ای با انتقاد شدید از کسانی که روزگار و دنیای فردا را دنیای مذاکره می دانند و نه موشک خاطرنشان کردند: روزگار، روزگار همه چیز است وگرنه به راحتی و به صراحت حق ملت را خواهند خورد.

رهبر انقلاب، نمایش موشک های پیشرفته و دقیق سپاه پاسداران را موجب خرسندی ملتهایی خواندند که از امریکا و رژیم صهیونیستی، دلشان خون است اما کاری از دستشان بر نمی آید.
ایشان افزودند: دشمنان مدام در حال تقویت توان نظامی و موشکی خود هستند در این شرایط چطور می گوییم روزگار موشک گذشته است؟ 

تحلیل خبر:
به گزارش گروه تحلیل خبر امیدهسته ای، مقام معظم رهبری در سخنرانی اخیر خود به ادعاهایی که بر عدم نیاز ایران به برخورداری از دانش موشکی اصرار می ورزند،پاسخ دادند. ایشان که در طول مذاکرات هسته ای همواره مهمترین حامی تیم مذاکره کننده و مذاکرات بوده اند، هرگونه مذاکره را درخصوص مسائل موشکی ایران ممنوع کرده بودند و عملا حمایت توامان شان از مذاکره و پیشرفت موشکی ایران جزو سیاست های راهبردی شان بوده است.محمدجوادظریف پیش از این در توئیتر خود به درستی گفته بود:« ایران در 250 سال (گذشته) به هیچ کشوری حمله نکرده است. اما وقتی صدام برای هشت سال ما را موشک‌باران کرد و از گاز شیمیایی علیه مردممان استفاده کرد، کسی به داد ما نرسید. اگر هنگام حمله صدام موشک داشتیم، شاید این می‌توانست او را از حملات فراگیر (بدون تمایز) علیه شهروندان ما منصرف کرده یا از حجم آنها بکاهد.» 

درواقع آنچه تاکنون در سخنان رهبری و مسوولان عالی رتبه کشورمان مشهود بوده این است که سیاست نظامی ایران سیاست دفاعی است و در طول تاریخ این سیاست اثبات شده است، ضمنا نه برجام و نه قطعنامه شورای امنیت، هیچ یک ایران را از (فعالیت‌) با موشک‌هایی که برای سلاح‌های هسته‌ای طراحی نشده‌اند، منع نکرده است.

به همین روی ناظران سیاسی معتقدند ادعاهایی که اخیرا در نامه برخی از کشورهای غربی به سفیر اسپانیا در سازمان ملل به عنوان رئیس دوره ای شورای امنیت سازمان ملل مطرح شده است بی اساس است و فاقد جایگاه حقوقی است.

انگلیس، آلمان،فرانسه و آمریکا مدعی هستند بر اساس قطعنامه 2231 شورای امنیت، ایران حق آزمایش موشک های بالستیک که قابلیت حمل کلاهک های هسته ای را داشته باشد ندارد، اما ایران می گوید با توافق هسته ای و منتفی شدن اتهامات واهی درباره برنامه هسته ای صلح آمیز خود، مساله کلاهک های هسته ای قابل حمل خود به خود منتفی شده و جایی برای نگرانی از قابلیت موشک های بالستیک ایران نیست.

به هر روی به نظر می رسد درحالی که برخی سعی دارند سخنان اخیر رهبر انقلاب را به نوعی مواجهه با دولت تدبیر و امید و سیاست های آن تحلیل کنند اما با توجه به سخنان وزیرامورخارجه کشورمان مشخص است که سیاست راهبردی ایران سیاستی دولت محورانه نیست و سیاست نظام است. 

رهبری، دولت و ملت در کنار همدیگر با حمایت از تیم مذاکره کننده هسته ای توافقی را رقم زدند که بر مبنای آن ایران موشک هایی که برای حمل کلاهک هسته ای طراحی شده باشد تولید نمی کند پس هرگونه آزمایش موشکی دیگری ارتباطی به برجام ندارد و همانطور که دولت های دیگر در هر نقطه از جهان سیاست نظامی خود را پیگیری می کنند طبیعی است که جمهوری اسلامی ایران نیز در منطقه پُرمخاطره خاورمیانه سیاست نظامی خود را پیگیری کند.
نام:
ایمیل:
* نظر: