دوشنبه ۳۰ فروردين ۱۴۰۰ - April 19 2021
کد خبر: ۱۴۱۲۹
تاریخ انتشار: ۱۵ فروردين ۱۳۹۵ - ۰۹:۲۵
اقتصاد ایران به مثابه شهری است که از اشغال تحریم هسته ای آزاد شده اما هنوز تا ساخته شدن آن راهی طولانی در پیش است. بخشی از موانع مربوط به داخل است و بخش هایی مربوط به خارج؛ پس زدن و درهم شکستن موانع نیز نیازمند وحدت و همدلی برای پیشرفت است نه انکار دستاوردها.
جلال برزگر:دو ماه بعد از اجرایی شدن توافق هسته ای و برجام، ضرورت تقویت اجماع و همدلی برای پیشبرد اراده ملت ایران و رفع عملی تحریم های ظالمانه هسته ای بیش از پیش احساس می شود. 
در این شرایط اما برخی در رسانه ها با استناد به سخنان اخیر مقام معظم رهبری برجام را خسارت بار خوانده و از فرازهایی از سخنان راهبردی ایشان در همین سخنرانی اخیر عبور می کنند، مانند آنجا که گفتند:«در همین توافق اخیر هسته ای که مورد تایید قرار گرفت و مذاکره کنندگان کشورمان نیز مورد قبول بودند...» 

بدین ترتیب از سخنانی که بیشتر تبیین راهبرد در مقابل رقبای خارجی است، به زعم خود بهره رقابتی در داخل می برند؛ بر این دوستان مخالف و منتقد برجام چندان حرجی نیست که از هر فرصتی برای یورش به برجام بهره می برند، کمک این عده نیز به پیشرفت مذاکرات و توافق قابل کتمان نیست، چرا که اساساً رقیب نباید خیال آسوده داشته و سایه پلنB  جمهوری اسلامی را  نزدیک احساس نکند، اما گلایه از برخی کج سلیقگی ها و نابخردی ها نزد بعضی رسانه های نزدیک به دولت است که گاه به خود زنی پرداخته و گمان کرده اند میان برجامیان نیز اختلاف بروز کرده و از این رو گاه  علیه این و آن می نویسند! 

درباره موارد بالا نکاتی قابل اشاره و تاکید است:
الف) مقام معظم رهبری چنانچه خود به صراحت بیان داشته اند اصول و کلیات و راهبرد مذاکره را همواره تبیین کرده اند. ایشان علاوه بر حمایت های مستقیم چندین باره از تیم هسته ای و مذاکره کنندگان، با ترسیم راهبردها و با هدایت خویش عملا چتر حمایت خود را بر سر دولت، مذاکره کنندگان و منتقدان برجام داشته و در مقابل ایده ها و تحرکات رقبا و دشمنان بین المللی زمینه پیشرفت امر مذاکره ، با رعایت چارچوب ها را فراهم آورده اند. از همین روست که برجام با هدایت و به واقع حمایت ایشان به مرحله ای رسیده که طی آن دنیا اذعان دارد ایران به تعهدات خود پایبند بوده است. این پایبندی کامل نیز جزو اصول ترسیمی ایشان بوده است که بارها گفته اند جمهوری اسلامی به آنچه تعهد نماید پایبند است. از این رو در مرحله کنونی نیز هدایت و تذکر و حمایت ایشان نسبت به  طرف داخلی در این آوردگاه پیچیده سیاسی و فنی برقرار است. 

ب) در ذیل و طول حضور دقیق  و روشن گر رهبری، همه برجامیان و حامیان دولت نیز کماکان متحد بوده و خواهند بود. بروز برخی اختلاف نظرها در این میان طبیعی است. تبدیل اختلافات جزیی به استراتژی رفتاری و رسانه ای امری نادرست است که قطعا موردتذکر بزرگان دست اندرکار برجام قرار گرفته و خواهد گرفت، چرا که هنوز راه طول و درازی برای به کرسی نشستن عملی خواسته های این ملت پیش روست.

ج) برجام از دو بال فنی و سیاسی برخوردار  است. اگر در بخش سیاسی استناد به تحریم های خاص و غیر هسته ای مربوط به آمریکا مانع از اجرای تعهدات طرف های غربی شده، باید با اتحاد و همدلی این مرحله نیز به سود ملت ایران رقم خورده و توفیق عملی به توفیقات قبلی اضافه شود. در این میان توجه به نقطه نظرات منتقدان منصف کمک حال خواهد بود. 
برداشته شدن سایه تحریم های مالی مربوط به آمریکا از سر برجام یک ضرورت است که با وحدت و حرکت رو به جلو و نه تخریب دستاوردها حاصل خواهد آمد. 

باید توجه داشته باشیم در طرف مقابل با کسانی مواجه نیستیم که به ملت ایران لطف داشته باشند، بلکه تمام حقوق و الزامات حقوقی و سیاسی باید از آنها ستانده شود. چون به سادگی حاضر به اعطای امتیاز به ایران نبوده و نیستند ؛ عمده تذکرات رهبر معظم انقلاب در مرحله کنونی متوجه طرف مقابل و در جهت تسهیل مسیر پیش روی ایران و دولت است و از همین روست که می گویم بزرگترین حامی راهبردی و استراتژیک برجام ایشان هستند. اذعان اخیر باراک اوباما که در ماه های آینده شرکت ها درک خواهند کرد مبادلات با ایران ریسک ندارد، شاید یکی از نتایج بیانات اخیر رهبری و مواضع ایشان بوده است، طی شدن عملی این مسیر و عقب راندن دشمنان و رقبا نیازمند حفظ وحدت ارگانیک بخش های مختلف است. 

اقتصاد ایران به مثابه شهری است که از اشغال تحریم هسته ای آزاد شده اما هنوز تا ساخته شدن آن راهی طولانی در پیش است. بخشی از موانع مربوط به داخل است و بخش هایی مربوط به خارج؛ پس زدن و درهم شکستن موانع  نیز نیازمند وحدت و همدلی برای پیشرفت است نه انکار دستاوردها. 

امروز باید اذعان آمانو به پایبندی تمام و کمال ایران به توافق و برجام را نه یک خسران صرف که برگ برنده ایران برای اثبات حقانیت، منطق و وجود وحدت ارگانیک در ایران دیده و معرفی کرد تا بتوان همه موانع برجام و انشاالله بعد از آن همه موانع پیش روی ملت ایران را کنار زد و پیش رفت. 
نباید از یاد برد که برخلاف ادعاهای موجود در غرب، توقف برجام برای آنها حکم کابوس دارد، چرا که می دانند در صورت توقف اجرای برجام، مجبور خواهند بود چند سال بعد با ایران هسته ای تر دوباره مذاکره کنند؛ حال که غرب خواهان اجرای برجام است و ایران نیز در پی تامین منافع خویش از این راه برآمده نباید گمان شود که در تمام مراحل دیکته غرب می تواند به ایران تحمیل شود. پیشرفت برجام مطابق با قول و قرارها و خواست ایران، وحدت و همدلی همه نیروها را می طلبد؛ گواه تاریخ در موارد مشابه چون ماجرای ملی شدن صنعت نفت نیز بر همین منوال است و ملت و مسوولان ایران می دانند باید از کدام فصل های تاریخ ایران و انقلاب درس های متناسب با شرایط امروز بگیرند. 
نام:
ایمیل:
* نظر: