پنجشنبه ۰۷ اسفند ۱۳۹۹ - February 25 2021
کد خبر: ۱۴۱۳۳
تاریخ انتشار: ۱۵ فروردين ۱۳۹۵ - ۱۱:۴۴
اعتقاد مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی این است که ایران هم اکنون از قوی‌ترین رژیم راستی‌آزمایی هسته‌ای در جهان برخوردار است و این کشور نه‌تنها توافقات پادمانی با آژانس بلکه پروتکل الحاقی و اقدامات شفاف‌سازی که فراتر از تعهدات ایران در توافق رسمی با آژانس است را هم به مرحله اجرا درآورده است.
خلاصه خبر:
مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی در بیانیه ای اعلام کرد: ایران نه‌تنها توافقات پارلمانی‌اش با آژانس را اجرا می‌کند بلکه پروتکل الحاقی و اقدامات شفاف‌سازی که فراتر از تعهدات ایران در توافق رسمی با آژانس است را هم به مرحله عمل رسانده است.
خبر:
یوکیا آمانو می گوید:«پایبندی ایران به تعهدات فراتر از توافقات رسمی‌اش با آژانس بوده است.»
 مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی که مجموعه مورد نظرش اصلی ترین مرجع رسیدگی به توافق هسته ای با ایران است، در بیانیه‌ای درخصوص اجرای برنامه جامع اقدام مشترک(برجام) اینگونه می آورد که اول آوریل در واشنگتن با کشورهای عضو گروه 3+3 و اتحادیه اروپا به دعوت باراک اوباما، رئیس‌جمهور آمریکا دیدار کردم؛ من به اوباما و همچنین شی‌جین‌پینگ، رئیس‌جمهور چین،فرانسوا اولاند رئیس‌جمهور فرانسه، دیوید کامرون نخست‌وزیرانگلیس، دونالد تاسک رئیس شورای اروپایی، جان کری وزیرخارجه آمریکا، اورسولالین وزیر دفاع آلمان، فدریکا موگرینی مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و سرگئی کیسلیاک سفیر روسیه درباره راستی‌آزمایی و نظارت آژانس بر تعهدات مرتبط هسته‌ای ایران طبق برنامه جامع مشترک اطلاعاتی را ارائه کردم.
تحلیل خبر:
اطلاعاتی که آمانو بدان اشاره می کند همان ورودی هایی است که منجر به واکنش باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا در کنفرانس خبری اجلاس امنیت هسته ای شد تا بگوید که آمریکا و متحدانش می توانند در به دست آوردن سود بیشتر از توافق هسته ای، به ایران کمک کنند.
 اعتقاد مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی این است که ایران هم اکنون از قوی‌ترین رژیم راستی‌آزمایی هسته‌ای در جهان برخوردار است و این کشور نه‌تنها توافقات پادمانی با آژانس بلکه پروتکل الحاقی و اقدامات شفاف‌سازی که فراتر از تعهدات ایران در توافق رسمی با آژانس است را هم به مرحله اجرا درآورده است.
اذعان به نقش آفرینی ایران در عمل به تعهدات هسته ای علاوه بر اظهارات چندباره یوکیا آمانو، از سوی «جک لو» وزیر خزانه داری آمریکا نیز بیان شده است.این مقام آمریکایی با عنوان این مطلب که پس از توافق هسته‌ای، تهران به قول خود عمل کرده، تاکید می کند که اکنون وظیفه آمریکاست که به قول خود عمل کند."لو" هم مانند بسیاری از مقامات آمریکایی به این نتیجه رسیده است که اگر شرکت‌ها، دادگاه‌ها و مراجع قضایی خارجی احساس کنند ما تحریم‌هایمان - و به ویژه تحریم های ثانویه - را بدون مبنای حقوقی یا بر اساس دلایل غیر منطقی اعمال می کنیم نباید از تلاش آنها برای یافتن راه‌های پرهیز از تجارت در آمریکا یا استفاده از دلار آمریکا شگفت زده شویم.باوری که از همین حالا موجب سرشاخ شدن مجدد برخی از نمایندگان و سناتورهای آمریکایی با دولت اوباما شده است. سناتورهایی چون مارکو روبیو و مارک کرک که در نامه‌ای به «لو» اعلام کردند، هرگونه دسترسی ایران به دلار «به سود سرمایه گذاران ایرانی حامی تروریسم، نقض حقوق بشر و موشک‌های بالستیک» خواهد بود.آنها که ارادت و دوستی شان به اسرائیل اثبات شده است هرگونه  تغییر در سیاست های واشنگتن در قبال تهران را در تناقض با منافع تل آویو قلمداد می کنند. با این حال مقامات  کاخ سفید اعلام کرده اند این تغییر ناقض وعده‌های پیشین آنها نخواهد بود زیرا ایران همچنان به نظام مالی آمریکا دسترسی نخواهد داشت. موضوعی که شاید با اظهارات اخیر جک لو و همچنین باراک اوباما مبنی بر اینکه آمریکا آماده کمک به ایران در سودبردن از مزایای برجام است، همخوانی نداشته باشد.
نام:
ایمیل:
* نظر: