دوشنبه ۳۰ فروردين ۱۴۰۰ - April 19 2021
کد خبر: ۱۴۱۵۵
تاریخ انتشار: ۱۷ فروردين ۱۳۹۵ - ۰۹:۴۹
اصغر زارعان: چهل و اندي سال قبل، زماني كه ايران به پيمان بين‌المللي منع گسترش سلاح‌هاي هسته‌اي ملحق شد و اندكي بعد با تأسيس سازمان انرژي اتمي خريد بخشي از سهام شركت يوروديف توليد كننده مواد اوليه هسته‌اي و انعقاد قرارداد ساخت نيروگاه بوشهر با دولت آلمان، گام در راه استفاده از اين نعمت خدادادي نهاد، شايد براي هيچ‌كس قابل تصور نبود روزي فرا رسد كه شيردلان غيور ايراني به يك پاي ثابت اين فناوري پيچيده در جهان پرادعاي مدرن تبديل شوند.

آن روز بازيگران اصلي بين‌المللي و قدرت‌هاي صنعتي و نظامي جهان در ايران با حكومتي غير مردمي و وابسته مواجه بودند كه به شرط دوام انقياد و تأمين منافع نامشروع‌شان در منطقه حاضر بودند بخشي از نيازهاي نظامي و صنعتي را در اختيار بگذارند. ملت ايران با حاكميتي طرف بود كه نه مصالح و منافع ملي و نه هيچ‌يك از توانمندي‌هاي ذاتي‌اش را به رسميت نمي‌شناخت.

با پيروزي انقلاب اسلامي و تحويل حاكميت به ملت بزرگ ايران دو سر اين معادله دچار تحولي شگرف شد، بيگانگان نه تنها از تأمين حداقل نيازهاي صنعتي و تكنولوژيك خودداري و جلوگيري كردند، بلكه در برابر اراده ملت ايران براي دستيابي به نيازهاي خود و حركت به سوي قله‌هاي پيشرفت و تعالي و اقتدار، كارشكني‌هاي مهلك و نيروي سهمگين را آغاز نمودند. چنين شد كه ايران و ايراني پاي در راه ناهموار و سخت ولي عزتمند خودكفايي همه‌جانبه، از جمله دانش و فناوري پيشرفته انرژي صلح‌آميز هسته‌اي همزمان با دست و پنجه نرم كردن با دشمني پايان ناپذير قدرت‌هاي سلطه‌طلب و انحصارگر نهاد. نظام جمهوري اسلامي ديپلمات‌هاي امين و متخصصين جوان ايراني گام تا گام راه دستيابي به دانش و فناوري صلح‌آميز هسته‌اي را در سنگلاخ‌ها و كوره‌راه‌هاي تحريم علمي و اقتصادي و فشارهاي سياسي و ديپلماتيك پيمودند. بيستم فروردين روز ملي فناوري هسته‌اي، نماد و يادآور اين سير عزت و اقتدار و پيشرفت است.

بيش از يك دهه مذاكرات فشرده و نفسگير با قدرت‌هاي سلطه‌جو همراه با تلاش خستگي‌ناپذير علمي و تكنولوژيك و نثار خون‌هاي پاك جوانان غيور، ايران اسلامي را به جايگاه امروزين خود در اين عرصه رسانده است كشوري كه سابقاً جهان سومي تلقي مي‌شد، امروز از حيث دستيابي به يكي از مدرن‌ترين، پيچيده‌ترين و پيشرفته‌ترين علوم و فناوري‌هاي بشري در منطقه‌ايستاده است كه پيش‌از آن در انحصار مطلق حداكثر 10 كشور توسعه يافته موسوم به باشگاه پسران جهاني بود و در عرصه نظم موجود بين‌الملل در جايگاهي است كه پنج عضو دائم شوراي امنيت و يك قدرت برتر اقتصادي و صنعتي با وجود همه تقابل‌ها، در برابر اراده و توانايي‌اش سرفرود آورده‌اند.

بهار امسال سالي كه متبرك به نام و عنايات حضرت صديقه كبري فاطمه زهرا سلام‌الله عليها و به تعبير شايسته‌تر بهار فاطمي است، مردم ايران بيستم فروردين ماه، بهار هسته‌اي خود را با افتتاح چندين دستاورد اقتدارآفرين در حوزه‌هاي مختلف اكتشاف، نيروگاه، سلامت، ليزر و پژوهشي كه از ثمرات تلاش‌هاي مجدانه دانشمندان هسته‌اي در سال گذشته مي‌باشد آغاز مي‌نمايند و در واقع با همه هجمه‌ها و تبليغات و دشمني‌ها و فشارها، شاهد خواهند بود كشورشان بر بالاترين قله افتخار ايستاده است و به اين سو گام بر مي‌دارد.

اين امر مهم قطعاً و يقيناً تحت هدايت‌ها و رهنمودهاي مدبرانه رهبر معظم انقلاب، حمايت‌هاي بي‌دريغ رئيس‌جمهوري محترم و تلاش شبانه‌روزي و همدلي دولتمردان و تيم مذاكره كننده بخصوص در اين 22 ماه مذاكرات فشرده، هوشمندانه و با بصيرت با مديريت عالي علمي، اجرايي و فني رياست محترم سازمان، همراه با صبر و استقامت ملت بزرگ ايران به‌دست آمده كه توانسته است حريف‌هاي نيرومند را به پذيرش حق مسلم دانش و فناوري هسته‌اي وادار سازد و ساختار تحريم‌هاي ظالمانه را فرو ريزد؛ چارچوب بومي دانش و فناوري هسته‌اي كه به بركت خون پاك شهرياري‌ها و جهاد متخصصان گمنام و بي‌ادعاي اين عرصه‌شكل گرفت، قوام و بلوغ يافت؛ فراغت و بستر لازم و آرام و امن و مطمئن براي رشد متوازن و مداوم و حركت پرشتاب علمي و صنعتي را در فعاليت‌هاي صلح‌آميز هسته‌اي فراهم آورد.
٭ معاون سازمان انرژي اتمي
‌‌رئيس كميته برگزاري مراسم روز ملي فناوري هسته‌اي
نام:
ایمیل:
* نظر: