دوشنبه ۱۱ اسفند ۱۳۹۹ - March 01 2021
یوسف مولایی از دلایل عدم اقبال غرب برای محکوم کردن آزمایش های موشکی ایران می گوید:
کد خبر: ۱۴۱۵۷
تاریخ انتشار: ۱۷ فروردين ۱۳۹۵ - ۰۹:۵۸
باید توجه داشت که اعتماد سازی و تعهدآفرینی ایران در روند اجرای برجام به قدری زیاد بوده است که هیچ عذر و بهانه ای برای تحریم مجدد ما باقی نمی ماند؛ شاید به همین جهت هم بود که آمریکاییها تصمیم گرفتند این بار به تنهایی وارد گردونه تحریم های ایران شده و اقدام به اعمال فشار مجدد بر ما کند.
با وجود تلاش های کشورهای غربی، شورای امنیت سازمان ملل حتی از صدور یک بیانیه برای محکوم کردن آزمایش های موشکی ایران خوداری کرد که این موضوع علاوه بر عدم همراهی چین و روسیه نشان دهنده عدم توافق و ناتوانی جدی آمریکا برای به چالش کشیدن مجدد ایران است.

به گزارش گروه تحلیلِ پایگاه خبری امیدهسته ای، ساز و دهل آمریکایی ها دیگر نوای همیشگی خود را ندارد. نوایی که روزی سخت ترین تحریم های ظالمانه را علیه ایران سازماندهی می کرد و علاوه بر روابط سیاسی، مناسبات اقتصادی ما و جهان را نیز تحت تاثیر قرار می داد. موضوعی که با انعقاد توافق جامع هسته ای و قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل دیگر راه به جایی نمی برد.

همین چند روز پیش بود که با انجام آزمایش موشکی ایران سه کشور اروپایی(انگلیس،فرانسه و آلمان) به همراه آمریکا در نامه ای به اسپانیا به عنوان رئیس دوره ای شورای امنیت سازمان ملل خواستار رسیدگی به آزمایش های اخیر موشکی ایران شده بودند اما همانطور که مشاهده کردیم با عدم حمایت روسیه و چین به عنوان دیگر اعضای شورای امنیت حتی امکان صدور یک بیانیه را هم نیافتند.

موضوعی که یوسف مولایی،استاد حقوق بین الملل دانشگاه تهران با استناد به آن تاکید می کند حتی در صورت موافقت مسکو و پکن با نامه مذکور هم امکان استناد به قطعنامه 2231 برای کشورهای غربی وجود نداشت چرا که این قطعنامه به آزمایش های موشکی که برای حمل کلاهک های هسته ای انجام شود اشاره دارد و نه هر آزمایش هسته ای عادی و معمولی.

 وی ادامه می دهد:حتی گره زدن این موضوع به قطعنامه 1929 هم برای کشورهای غربی امکانپذیر نیست؛براساس این قطعنامه ایران از انجام هرگونه فعالیت مرتبط با موشک بالستیک که توانایی حمل سلاح هسته ای را داشته باشد، منع شده و کشورها موظف هستند تمام تدابیر لازم را برای جلوگیری از انتقال فناوری یا کمک فنی مرتبط انجام دهند.

مولایی خاطرنشان می کند: اگر موشک های آزمایش شده ایرانی با کاربرد حمل کلاهک های هسته ای تعبیه شده بود باز هم امکان انتقاد و اعتراضی وجود داشت اما این موشک ها حتی از این کاربری هم برخوردار نبودند.

وی می افزاید: بعد هم باید توجه داشته باشید که در برجام،مکانیسمی هم برای درج موارد نقض این توافقنامه درنظر گرفته شده است و اینطور نیست که کشورها با هر بهانه و دستاویزی بتوانند منافع ایران در جهان را مجددا به چالش بکشند. براساس توافقات صورت گرفته قرار است تا کمیسیون مشترکی به اعتراضات اعضای تیم های مذاکره کننده 1+5 در تخطئی از موارد توافق شده رسیدگی کند.البته رسیدگی به اعتراضات اعضا هم تنها با استناد به قطعنامه 2231 امکانپذیر خواهد بود.موضوعی که این استاد حقوق بین الملل با اشاره به آن متذکر می شود:قطعنامه 2231 شورای امنیت قطعنامه جامع تری به نسبت قطعنامه 1929 است و پس از تصویب آن نباید همچنان به قطعنامه های پیشین استناد کرد. 

وی همچنین تاکید می کند که 1+5 یک شخصیت حقوقی مستقل نیست که بخواهد در یک گام برای تحریم های جدید ایران وارد عمل شود. تمامی اعضای این گروه دارای علایق و سلایق ویژه خود هستند و حتی اعضای غربی آن هم با هم یک نظر و یک رای نیستند. بنابراین نمی توان انتظار داشت که تلاش برای شکستن هیمنه جدید ایران در جهان با انگیزه و رای یکسانی صورت گیرد.
رویه ایران در اجرای تعهدات برجام که منجر به اعمال نظر مثبت یوکیا آمانو، مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی نسبت به رضایت از اقدامات تهران شده است نیز از جمله دلایلی است که به گفته یوسف مولایی در شکست طرح جدید کشورهای غربی برای تخطئه کردن آزمایش های موشکی ایران تاثیرگذار است.

آزمایش هایی که به گفته مقامات لشکری و کشوری کشورمان تنها برای نشان دادن میزان آمادگی نظامی ایران صورت گرفته است و هیچ تهدیدی برای صلح و امنیت نظام بین الملل به شمار نمی رود.

این استاد دانشگاه با خاطرنشان کردن این مقوله که به چالش کشیدن  مجدد ایران هیچ منفعتی برای کشورهای جهان به ویژه اعضای گروه 1+5 ندارد،می گوید:مکانیسم برجام به قدری قوی است که نمی توان با دستاویز قرار دادن مباحث آن برای افزایش فشار بر ایران زمینه سازی کرد.
وی ادامه می دهد:کشورهای اروپایی هزینه های فراوانی برای تحریم های ایران پرداخت کرده و جرائم سنگینی را متحمل شده اند آن هم از سوی کشوری که با آن در یک جبهه و یک مسیر قرار داشتند؛در آن مقطع زمانی بهانه آمریکاییها برای تحریم ایران به خطر انداختن امنیت جهانی بود اما حالا که ایران با پذیرش توافق جامع هسته ای وارد معادلات جهانی شده است دیگر موردی برای این کار باقی نمانده است.

سفرهای متعدد مقامات کشورهای اروپایی به ایران و تمایل شرکت ها و کمپانی های بزرگ غربی برای انعقاد قرارداد با کشورمان موضوع دیگری است که مولایی بدان اشاره می کند و می افزاید:این کشورها تمایلی ندارند دوباره به زیر چتر سنگین تحریم ها باز گردند. 

باید توجه داشت که اعتماد سازی و تعهدآفرینی ایران در روند اجرای برجام به قدری زیاد بوده است که هیچ عذر و بهانه ای برای تحریم مجدد ما باقی نمی ماند؛ شاید به همین جهت هم بود که آمریکاییها تصمیم گرفتند این بار به تنهایی وارد گردونه تحریم های ایران شده و اقدام به اعمال فشار مجدد بر ما کند.

نام:
ایمیل:
* نظر: