شنبه ۲۸ دی ۱۳۹۸ - January 18 2020
کد خبر: ۱۴۱۶۳
تاریخ انتشار: ۱۷ فروردين ۱۳۹۵ - ۱۳:۲۳
رای نهایی مربوط به شكایت گازی تركیه علیه تهران، درباره ادعای گران فروشی گاز صادراتی ایران به این كشور، در تابستان امسال صادر می شود.
تركیه با ادعای گران فروشی گاز صادراتی ایران به این كشور، در مراجع بین المللی شكایتی مطرح كرده كه با وجود گذشت چندین سال هنوز به سرانجام نرسیده است.
تركیه اعلام كرده است قیمت هر یك هزار مترمكعب گاز وارداتی از ایران 490 دلار برای آنها تمام می شود در صورتی كه واردات گاز از جمهوری آذربایجان به ازای هر هزار مترمكعب 335 دلار برای این كشور هزینه دارد و برای همین میزان گاز به روسیه 425 دلار پرداخت می كنند.
اگرچه در ماه های پایانی پارسال خبری مبنی بر محكومیت ایران در این پرونده منتشر شد، اما بر اساس روال قانونی، این رای هنوز نهایی به شمار نمی رود و تایید آن به زمان نیاز دارد.
بر این اساس، عزیز الله رمضانی مدیرامور بین الملل و بازرگانی شركت ملی گاز به تازگی گفت، رای نهایی در ماه های آینده اعلام می شود.
وزارت نفت نیز به نقل از این مقام شركت ملی گاز ایران اعلام كرد در مورد شكایت دوم گازی تركیه علیه ایران هنوز رای نهایی صادر نشده است و احتمال می رود رای نهایی این پرونده تابستان اعلام شود.
پیش از این، حمیدرضا عراقی معاون وزیر نفت در امور گاز گفته بود: رای ابتدایی دیوان داوری بین المللی درباره شكایت گازی تركیه علیه ایران صادر شده است كه بر اساس آن، ایران باید10 تا 15 درصد قیمت گاز صادراتی را به تركیه كاهش دهد.
عراقی درباره جزئیات این شكایت افزوده بود، آنكارا خواستار كاهش قیمت گاز از سال 2010 شده بود كه دادگاه سال 2011 را پذیرفته است.
عراقی افزود: اما آنكارا در شكایت دوم ادعا كرده بود قیمت گاز صادراتی ایران به تركیه در مقایسه با گاز صادراتی سایر كشورها گران تر است و برای تائید ادعای خود به كاهش قیمت جهانی گاز و سایر سوخت ها استناد كرده بود.
مدیرعامل شركت ملی گاز ایران با بیان اینكه مبلغ دقیق جریمه ای كه به تركیه باید پرداخت شود، هنوز مشخص نشده، گفته بود: شاید مبلغ جریمه یك میلیارد دلار باشد كه البته هنوز نهایی و تعیین نشده است.
عراقی درباره نحوه پرداخت این جریمه نیز، اضافه كرده بود: هنوز درباره چگونگی پرداخت جریمه توافق نشده است.
چندی پیش بیژن زنگنه وزیر نفت نیز از صدور رای دیوان بین المللی داوری درباره شكایت گازی تركیه از ایران خبر داد و گفت: این رای با آنچه تركیه به دنبال آن بود، متفاوت است.
وی تاكید كرد، تركیه در شكایت از ایران به دنبال كاهش 37.5 درصدی قیمت گاز از طریق تجدیدنظر بود.
البته تركیه پیش از این نیز شكایتی را مبنی بر كم فروشی گاز توسط ایران مطرح كرده بود كه دادگاه آن را رد كرده و به نفع ایران رای داده بود.
ایران و تركیه در هشتم اوت سال 1996 میلادی در جریان سفر نجم الدین اربكان نخست سابق تركیه به تهران قراردادی 25 ساله در خصوص تجارت گاز منعقد كردند. واردات گاز تركیه از ایران در 10 دسامبر سال 2001 میلادی شروع شد و از آن تاریخ تاكنون این كشور نزدیك به 70 میلیارد مترمكعب گاز از ایران وارد كرده است.
ایران پس از روسیه دومین صادركننده گاز به تركیه به شمار می رود.
نام:
ایمیل:
* نظر: