چهارشنبه ۰۱ ارديبهشت ۱۴۰۰ - April 21 2021
کد خبر: ۱۴۱۷۴
تاریخ انتشار: ۱۷ فروردين ۱۳۹۵ - ۱۹:۳۹
سید حسین موسویان عضو سابق تیم مذاکره کننده هسته ای در گفتگوی تفصیلی با نسیم آنلاین به تشریح آخرین وضعیت و الزامات موجود در مسیر پیشرفت عملی توافق هسته ای پرداخت. مهمترین محور های این مصاحبه به شرح زیر است.

 
**آمریکا نسبت به اجرای برجام سستی و کاهلی کرده است.

**واقعیت این است که با برجام ،از نظر قانونی تحریمها ی هسته ای یک جانبه و چندجانبه و سازمان ملل برداشته شده است.  

**آزمایش موشکی ناقض برجام نیست.

**خاورمیانه در آستانه سقوط کامل است.

**بدون توان دفاعی قادر به حفظ تمامیت ارضی خود نخواهیم بود.

**باز شدن کلاف پیچیده تحریم ها نیازبه زمان و حوصله دارد.

**توان موشکی و توان دفاعی بخشی از منافع ملی-حیاتی ایران محسوب می‌شود و آمریکا و سایر قدرتهای جهانی حق مداخله در این بخش را ندارند.
 
**قطعنامه سازمان ملل، ایران را از آزمایش نوع موشکهای بالستیکی که قادر به حمل سلاح هسته ای هستند، منع کرده است. درعین حال آزمایشات انجام شده موشکی ایران هیچکدام ربطی به موشکهای با قابلیت حمل سلاح هسته ای نداشته است و لذا جوسازیهای آمریکاییها و اروپاییها در این مورد نامشروع است. 
 
**فرمایش اخیر مقام معظم رهبری کاملا متین و بجاست. حرف معظم له در این جمله خلاصه میشود که: "مذاکره ، تعامل ، گفتگو و همکاری باجهان آری و صرفنظر از تقویت توان دفاعی کشور هرگز". لذا در داخل نباید هیچ مناقشته ای راجع به این اصل باشد و تمام ارکان نظام هماهنگ و متفق در جهت تقویت این اصل دست بدست هم بدهند. 
 
**تقویت توان دفاعی پشتوانه محکمی برای سیاست تعامل و همکاری با جهان است.

**دستگاه دیپلماسی ایران باید در مذاکرات خود با قدرتهای جهانی، این اصل را تفهیم کند واطمینان هم بدهد که هدف و برنامه ما از تقویت توان دفاعی، بدنبال سلاحهای کشتار جمعی نیست.
 
**در چهار ماه گذشته  بانکهای ایران به سوئیفت متصل شده، صدها فقره ال سی باز شده و تبادلات بانکی با کلیه ارزهای جهانی بجز دلار هم قانونی شده است.

**اکثر شرکتهای معتبرخارجی بویژه غربی قبل از برجام تمام ارتباطات خود با ایران را قطع کرده بودند. در این چند ماه بعد از برجام هزاران شرکت بزرگ و متوسط و کوچک ارتباط خود را مجددا با ایران برقرار کرده اند و صدها تفاهمنامه و قرداد نیز مذاکره و امضاء شده است. 
 
**بعد از سالها تحریم، فرش ایران وارد بازار آمریکا شده و موانع صادرات پسته و صنایع دستی به آمریکا هم برطرف شده است.

**بعد از 35 سال، بالاخره بویینگ و ایرباس وارد مذاکره برای فروش هواپیمای مسافربری به ایران شده اند.

** سفر دهها هیئت عالیرتبه اقتصادی از اروپا و چین و روسیه و کره جنوبی وسایر کشوره به ایران به معنی شکستن تابوی تحریمهاست که از نظر سیاسی و اقتصادی پیام مثبت برای کاراقتصادی خواهد کرد.

نام:
ایمیل:
* نظر: