چهارشنبه ۰۱ ارديبهشت ۱۴۰۰ - April 21 2021
کد خبر: ۱۴۱۷۹
تاریخ انتشار: ۱۸ فروردين ۱۳۹۵ - ۱۰:۴۰
براساس برنامه ریزی های صورت گرفته قرار است وزیرامورخارجه کشورمان روز پنج شنبه به باکو سفر کند و در نشست مشترک با المار ممدیارف وزیرخارجه آذربایجان و البته سرگئی لاوروف وزیرخارجه روسیه به بررسی وضعیت کنونی منطقه قره باغ و راه های برون رفت از این بحران بپردازد.
خبر:
محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان در تماس تلفنی با همتای ارمنستانی خود با تاکید بر ضرورت توقف درگیری ها در منطقه قره باغ تاکید کرد و خواهان بازگشت آرامش به منطقه و حل مسالمت آمیز اختلافات ارمنستان و آذربایجان شد. او همچنین در حاشیه اجلاس سه جانبه رامسر،در گفت و گوی دوجانبه با  المار ممدیارف وزیرخارجه آذربایجان نیز ضمن ضرورت خویشتنداری ایروان و باکو از آمادگی تهران برای میانجیگری میان ارمنستان و آذربایجان خبر داد.

تحلیل خبر: 
اجلاس سه جانبه وزرای خارجه ایران،ترکیه و آذربایجان بعد از ظهر سه شنبه در رامسر برگزار شد.اجلاسی که یکی از موضوعات آن ، مناقشه اخیر قره باغ و رویارویی نیروهای نظامی ارمنستان و آذربایجان بود. مناقشه ای که در همین چند روز  موجب کشته شدن قریب یکصد نفر از نیروهای طرفین شده است.عمق و شدت مناقشه اخیر موجب بروز بحران در آن سوی مرزهای شمال غربی ما نیز شده است و مسوولان کشور را بر آن داشت تا با پیشنهاد میانجیگری از 
مقامات آذری و ارمنی بخواهند حکمیت ایران را در این زمینه بپذیرند.

البته تلاش‎های میانجی‎گرانه جمهوری اسلامی ایران در مناقشه قره‌باغ از ژانویه 1992 که سخت‏ترین دوره از سیر تحولات مربوط به این مناقشه بود، آغاز شد. هیئت میانجی‎گری جمهوری اسلامی ایران در این دوره، 11 سفر به باکو، 10 سفر به ایروان، 4 سفر به نخجوان، 2 سفر به استپاناکرت، یک سفر به مسکو و یک سفر به تفلیس انجام داد. طی این سفرهای مرحله‎ای، با مقامات عالی‎رتبه امنیتی به منظور تهیه طرحی جهت حل و فصل مناقشه قره‎باغ مذاکره و رایزنی شد. اهداف کوتاه‎مدت این مذاکرات کاستن از شدت درگیری‏ها، نزدیک‎ساختن مواضع طرفین از طریق مذاکرات مستقیم و برقراری آتش‎بس موقت بودند. تلاش‎های هیئت ایرانی برای دستیابی به اهداف کوتاه مدت همراه با توفیق بود. در نتیجه این تلاش‎ها در دو مرحله آتش‎بس موقت برقرار شد. در نهایت هم تماس‎های تلفنی رؤسای جمهور آذربایجان و ارمنستان، مذاکرات مستقیم هیئت‎های آذربایجانی‎ و ارمنی به تشکیل اجلاس سران در تهران برای توافق در زمینه طرح صلح قره‎باغ منجر شد. 

اجلاس سران در تهران که مبین اوج تلاش‎های ایران برای خاتمه دادن به یکی از پیچیده‎ترین مناقشات در اتحاد جماهیر شوروی پیشین بود، علی‎رغم تمهیدات مؤثر، به دلیل تصرف شهر مهم و استراتژیک شوشا توسط ارامنه در منطقه قره‎باغ، نتوانست به نتایج و دست‎آوردهای مثبت خود برسد. هدف اصلی طراحان سقوط شوشا در آن مقطع حساس به شکست کشاندن تلاش‎های میانجی‎گرایانه ایران بود. پس از به نتیجه نرسیدن فعالیت‌های میانجی‌گرانه جمهوری اسلامی ایران در مقاطع بعدی میانجی‌گری‌های دیگری برای حل و فصل مناقشه قره‌باغ صورت گرفت که در میان آنها میانجی‎گری گروه مینسک توفیقات بیشتری کسب کرد اما تلاش هیچ یک از میانجی‎ها به دلیل شرایط حاکم بر طرف‎های درگیر در مناقشه و نفوذ بازیگران خارجی به ویژه روسیه تاکنون به نتیجه نرسیده است. روسیه برای حفظ موقعیت و نفوذ خود در قفقاز اهمیت راهبردی قائل بود و به همین جهت تلاش می‎کرد مدیریت بحران قره‎باغ را در اختیار داشته باشد. 

پس از گذشت زمان و تلاش‎های ناموفق میانجی‎گری و ناتوانی قطعنامه‎های 822 و 853 و 874 و 884 شورای امنیت سازمان ملل متحد در تغییر وضعیت، خستگی نیروهای نظامی آذربایجان، وضعیت بسیار بد اقتصادی ارمنستان و تصرف کلیه مناطق قره‎باغ و بخشی از خاک آذربایجان خارج از منطقه قره‎باغ توسط ارامنه که در حدود 20% خاک آذربایجان را شامل می‎شد، شرایط مناسبی را برای میانجی‎گری به وجود آورد و ایران نیز از این فرصت برای نشان دادن میزان نفوذ و قدرت منطقه ای خود در مقاطع مختلف تاریخی استفاده کرده است. با وجود آنکه طی سال های گذشته و در زمان بروز بحران های مرزی آذربایجان و ارمنستان ایران بارها و بارها به میانجیگری میان این دو کشور پرداخته است اما اهمیت پیشنهاد اخیر وزیرخارجه کشورمان برای ورود به مناقشه اخیر آذربایجان و ارمنستان به جهت همزمانی آن با نشست سه جانبه رامسر از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.

برغم اینکه گروه ميسنک سازمان امنیت و همکاری اروپا ترکیه را به دلیل قطع رابطه با ارمنستان و وجود اختلافات تاریخی ادعایی ارضی وفرضي میان ترکیه و ارمنستان و حمایت ترکیه از آذربایجان دربرابر ارمنستان به میدان ميانجیگري حل بحران فره باغ راه نمی دهد و همین طور از مشارکت ایران به دلیل عدم عضویت در ساختار سازمان امنیت و همکاری اروپا و گروه مینسک ممانعت می کند اما باتوجه به همسایگی ایران وترکيه ،دوکشورمي توانند با طرف های درگیر درخصوص شیوه های حل بحران فره باغ و راه حل های بازگردندان اراضی اشغالی آذربایجان به رایزنی بپردازند. بدین لحاظ نشست رامسر می تواند نقطه شروع تحرک منطقه ای  جدید ایران باشد .البته ازسوی دیگر باتوجه به حساسیت مسکو نسبت به این اجلاس سه جانبه و باتوجه به تنش موجود میان مسکو -آنکارا و روابط نزدیک آنکارا-باکو سه وزیر خارجه می توانند پیرامون کاهش این حساسیت ها و حل بحران روابط میان مسکو-آنکارا و راه های جلب روسیه به گام نهادن درمسیر ایجابی در همکاریهای منطقه ای به رایزنی پرداخته واز رهگذر استمرار این تماس ها ،درصدد پی گیری برگزاری نشست های چهار، پنج و شش جانبه به ترتیب با وزرای خارجه روسیه ،ارمنستان وگرجستان برآيند. 

براساس برنامه ریزی های صورت گرفته قرار است وزیرامورخارجه کشورمان روز پنج شنبه به باکو سفر کند و در نشست مشترک با المار ممدیارف وزیرخارجه آذربایجان و البته سرگئی لاوروف وزیرخارجه روسیه به بررسی وضعیت کنونی منطقه قره باغ و راه های برون رفت از این بحران بپردازد. با اهتمام به برگزاری نشست باکو و همچنین اجلاس رامسر ما  شاهد افزایش تلاش های منطقه ای ایران در بازگشت صلح و آرامش به این منطقه هستیم. تلاش هایی که با انعقاد توافق جامع هسته ای ایران،دریچه جدیدی را در همکاری منطقه ای و جهانی تهران گشود.
نام:
ایمیل:
* نظر: