چهارشنبه ۰۱ ارديبهشت ۱۴۰۰ - April 21 2021
کد خبر: ۱۴۱۸۰
تاریخ انتشار: ۱۸ فروردين ۱۳۹۵ - ۱۰:۴۰
بر اساس اسناد پاناما، «لیونل مسی»، ستاره فوتبال آرژانتینی، «جکی چان» و «آمیتاب باچان» ستارگان سینمای هالیوود و بالیوود نیز در فهرست افرادی هستند که متهم به پولشویی و فرار مالیاتی‌اند.
روزنامه ایران آورده است:لیونل مسی به همراه پدرش «جورگه» صاحب شرکت «مگا استارز انترپرایز» است که از قرار معلوم به مقام‌های اسپانیایی اظهار نشده است. مسی که قرار است به اتهام فرار مالیاتی ماه مه میلادی در دادگاه حاضر شود، هرگونه اتهام دیگری را در ارتباط با «اوراق پاناما» رد کرده است. جکی چان و آمیتا باچان نیز به ترتیب شش و چهار شرکت ثبت شده برون‌مرزی دارند.

دو روز از انفجار زلزله خبری «اسناد پاناما» و افشای ثروت‌های پنهان چهره‌های سیاسی شناخته شده جهان می‌گذرد، اما پس‌لرزه‌های این افشاگری همچنان ادامه دارد و در کنار افشا شدن بخش‌های جدیدی از 11.5 میلیون سندی که در دست کنسرسیوم بین‌المللی خبرنگاران تحقیقی است، مقاماتی که نام آنها یا حلقه نزدیکانشان در این اسناد آمده در تکاپوی مبرا کردن خود از اتهامات پولشویی هستند.

در نخستین واکنش کرملین خشم خود را از انتشار این اسناد نشان داد. در حالی که بویژه رسانه‌های انگلیسی بخشی از این اسناد را که حلقه یاران ولادیمیر پوتین را نشانه می‌گرفت، بزرگنمایی کردند، دیمیتری پسکوف، سخنگوی رئیس جمهوری روسیه درباره این افشاگری اعلام کرد: ادعاهای خبرنگاران خارجی در قالب تحقیقات درباره حساب‌های بانکی ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه در بانک‌های خارجی با هدف لطمه زدن به ثبات و امنیت روسیه و انتخابات آینده این کشور صورت گرفته است. وی پیشتر نیز گفته بود انتشار خبرها در این خصوص سازماندهی شده و از سوی سیا است.

واکنش‌های انگلیسی

رسانه‌های انگلیسی به جز واکنش‌هایی که به بخش مربوط به روسیه در اسناد پاناما داشته، به انتشار اسناد مربوط به فعالیت‌های اقتصادی سه نماینده پیشین پارلمانی حزب محافظه‌کار، شش نماینده مجلس اعیان، شماری از کمک‌کنندگان مالی به احزاب سیاسی انگلیس و پدر دیوید کامرون، نخست‌وزیر این کشور نیز واکنش‌هایی تند نشان دادند.

این واکنش‌ها کامرون را تحت ‌فشار قرار داده تا علیه گریزگاه‌های مالیاتی «اقدام واقعی» انجام دهد. سه سیاستمدار انگلیسی که تاکنون نامشان در ارتباط با این اسناد مطرح شده، لرد «اشکرافت»، «بارونس شارپلز» از مجلس اعیان و «مایکل میتز»، نماینده سابق پارلمان از حزب محافظه‌کار هستند.

به گزارش روزنامه گاردین، براساس اسناد پاناما «ایان کامرون»، پدر نخست‌وزیر انگلیس که در سال 2010 میلادی درگذشت نیز به‌منظور اجتناب از پرداخت مالیات اقدام به ایجاد یک صندوق مالی برون‌مرزی در چارچوب یک شرکت کرده بود.

بر اساس این گزارش، ایان کامرون مدیریت شرکت بالیمور هولدینگ را که یک صندوق سرمایه‌گذاری در باهاماس بود برعهده داشته و حتی شماری از ساکنان باهاماس را به‌ صورت صوری به استخدام خود درآورده بود.

جان مک‌دانل، وزیر دارایی در کابینه در سایه حزب کارگر و تیم فارون، رهبر حزب لیبرال دموکرات انگلیس درباره این رسوایی‌ها گفتند: کامرون در وعده‌اش برای مقابله با پنهان‌کاری مالی و برخورد با کسانی که در کشورهای خارجی که به گریزگاه مالیاتی معروف هستند حساب دارند، شکست‌خورده است. دیوید کامرون در سال 2011 میلادی در ارتباط با ضرورت مبارزه با فرار مالیاتی اشخاص گفته بود، باید در مورد وضعیت و جریان اموال اشخاص (حقیقی و حقوقی)، تحقیقات صورت گیرد.

همچنین منابع انگلیسی گزارش دادند، افشای نقش جزایر ویرجین انگلیس در پولشویی و فرار مالیاتی، سؤالات جدی در برابر دولت دیوید کامرون قرار داده است.

خشم اژدها

چین از سال 2013 با روی کار آمدن شی جین‌پینگ، رئیس جمهوری این کشور در حال مبارزه جدی با فساد مالی است. اما در این کشور نیز پس از افشاگری اخیر اوضاع به هم ریخته است. زیرا نام اعضای خانواده برخی مقام‌های سیاسی عالی‌رتبه چین از جمله شخص رئیس جمهوری این کشور در اوراق افشا شده پاناما یافت شده است.

یکی از این افراد، «دنگ جیاگوی»، برادر همسر شی جین‌پینگ است که در سال 2009 از طریق مؤسسه حقوقی موساک فونسکا اقدام به تأسیس دو شرکت در جزایر ویرجین انگلیس کرده بود. این شرکت‌ها برای مقاصد مختلف نظیر پنهان کردن میزان واقعی دارایی و فرار مالیاتی در حوزه‌های قضایی برون‌مرزی به ثبت رسیده‌اند.

از دیگر افرادی که نام آنها در اسناد منتشر شده قرار گرفته است، دختر «لی پنگ»، نخست وزیر پیشین چین است که از سال‌های 1987 تا 1998 قدرت را در اختیار داشت. همچنین نام «لی شیائولین»، معاون رئیس یکی از پنج شرکت بزرگ دولتی تولید برق چین در این اسناد به چشم می‌خورد.

وی همچنین در این اسناد به عنوان تنها سهامدار برخی شرکت‌های برون مرزی چین معرفی شده است که از طریق آنها اقدام به مدیریت برخی شرکت‌های داخلی کرده است. «کنسرسیوم بین‌المللی خبرنگاران تحقیقی» پیش از این در سال 2014 اعلام کرده بود، حدود 22 هزار مشتری از چین و هنگ کنگ با شرکت‌های برون مرزی در پناهگاه‌های مالیاتی در ارتباط هستند.

واکنش نوازها در پاکستان

خانواده محمد نواز شریف، نخست‌وزیر پاکستان نیز که نام برخی از اعضای آن در فهرست فاش شده شرکت حقوقی «موساک فونسکا» به عنوان افرادی که دارایی‌های هنگفتی در خارج از کشور دارند، آمده است، اسناد منتشر شده را تکذیب کرده‌اند. پرویز رشید، وزیر اطلاع‌رسانی پاکستان نیز در کنفرانسی مطبوعاتی اعلام کرد، تمام دارایی‌های خارجی خانواده نخست وزیر پاکستان کاملاً قانونی است.

به گزارش رسانه‌های پاکستان، نام سه نفر از فرزندان محمد نواز شریف به نام‌های مریم، حسین و حسن دراین فهرست است. عمران خان، رهبر حزب تحریک انصاف پاکستان و شناخته‌شده‌ترین چهره مخالف دولت، اسناد فاش شده را یک رسوایی بزرگ برای خانواده نخست‌وزیر دانسته و خواستار استعفای او شده است. سیاستمداران پاکستانی باید اسناد مربوط به دارایی‌های خود را همواره قبل از انتخابات در دفتر کمیسیون انتخابات این کشور ثبت کنند اما اکثر سیاستمداران پاکستانی از چنین کاری اجتناب می‌کنند.

آغاز رسیدگی به شماری از پرونده‌ها

اداره امور مالیاتی استرالیا نیز از رسیدگی به پرونده فرار مالیاتی بیش از 800 تبعه این کشور که نام آنها در اسناد محرمانه افشا شده شرکت پانامایی «موساک فونسکا» قرار گرفته است، خبر داد.

به گزارش خبرگزاری «ای بی‌سی» استرالیا، تاکنون اسناد و مدارک مرتبط با بیش از یک هزار تبعه استرالیا از جمله کپی پاسپورت آنها در اوراق افشا شده مشاهده شده است. مقام‌های مالیاتی نیوزیلند نیز گفتند، تحقیقاتی درخصوص مشتریان موساک فونسکا به ظن فرار مالیاتی شروع کرده‌اند. اپوزیسیون آرژانتین نیز از «مائوریسیو ماکری» رئیس جمهوری این کشور که نامش در اوراق پاناما فاش شده خواست درمورد مشارکت خود در مدیریت یک شرکت برون‌مرزی توضیح دهد.

به گزارش اروپاپرس، «اکتور رکالده»، نماینده مجلس آرژانتین در این باره گفت: ما درمورد رئیس جمهوری کشور و فردی که بیشترین مسئولیت را در شفاف‌سازی در مقابل آرژانتینی‌ها و جهان دارد، صحبت می‌کنیم.

وی افزود: هیچ‌گاه ندیده‌ایم که یک شرکت مخفی‌ برون مرزی به مقاصد قانونی بپردازد.

دولت آرژانتین روز یکشنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد، چیزغیر قانونی ازاینکه رئیس جمهوری آرژانتین، مدیر یک شرکت مستقر در باهاماس بوده، وجود ندارد. کاخ ریاست جمهوری آرژانتین افزود، ماکری در استشهاد مالیاتی خود، نام این شرکت را نیاورده زیرا فقط هنگامی باید نام آن را ثبت کرد که سهامی در این شرکت داشته باشد.

همچنین بخشی دیگر از اسناد پاناما حاکی از آن هستند که حکومت کره شمالی از یک شرکت صوری که از مشتریان شرکت پانامایی «موساک فونسکا» بوده برای کمک به تأمین مالی برنامه تسلیحات هسته‌ای‌اش استفاده کرده است.

تحقیق دادستانی پاناما درباره اوراق پاناما

دفتر دادستانی پاناما اعلام کرد درباره افشاگری مطرح شده مبنی بر کمک یک شرکت مستقر درپاناما به مقام‌های خارجی درزمینه پولشویی، تحقیق می‌کند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، هیچ‌یک از مسئولان شرکت موساک فونسکا حاضر به گفت‌و‌گو با خبرنگاران نشده‌اند. این شرکت تنها با انتشاراطلاعیه‌ای کوتاه گفته است که تمامی فعالیت‌های این شرکت درچارچوب قانون صورت گرفته است.

سخنگوی وزارت دادگستری آمریکا نیز اعلام کرده که این وزارتخانه برای روشن شدن اینکه آیا در موارد اعلام شده فساد و نقض قوانین آمریکا اتفاق افتاده است یا خیر، به بررسی موضوع خواهد پرداخت. دادستان‌های مالی فرانسه، آلمان و برزیل نیز از آغاز تحقیقات مقدماتی برای تقلب مالیاتی شدید خبر داده‌اند.

همچنین در بخش دیگری از این اسناد فاش شده است 23 نفر از کسانی که به دلیل حمایت از کره شمالی، زیمبابوه، روسیه و سوریه مورد تحریم‌های بین‌المللی قرار داشته‌اند از مشتریان شرکت حقوقی موساک فونسکا بوده‌اند و شرکت‌های آنها برای فرار مالیاتی، پولشویی یا دور زدن تحریم‌ها در «سی شل»، جزایر ویرجین انگلیس، پاناما و دیگر حوزه‌های قضایی به ثبت رسیده‌اند.
نام:
ایمیل:
* نظر: