دوشنبه ۱۱ اسفند ۱۳۹۹ - March 01 2021
کد خبر: ۱۴۲۰۸
تاریخ انتشار: ۲۱ فروردين ۱۳۹۵ - ۰۹:۳۷
تاکنون این دومین باری است که ترامپ احتمال استفاده از سلاح هسته ای را محتمل می داند. این مسئله نشان می دهد که اظهارات ترامپ مواضع واقعی وی بوده و به صورت تصادفی بیان نشده است. بیان این موضوع خالی از تامل نیست که اظهارات ترامپ به صورتی هدفمند بیان شده و هدف از آن، عادی سازی مسئله استفاده از سلاح هسته ای و تسلیحات ممنوعه در قاموس روابط بین الملل است.
اظهارات اخیر دونالد ترامپ نامزد جنجالی انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده آمریکا در خصوص امکان استفاده از سلاح هسته ای، بار دیگر امنیت جهانی را به صورت بالقوه به چالش کشیده است. این دومین دفعه ای است که ترامپ صراحتا امکان استفاده از سلاح هسته ای را درمواجهه با مناقشات بین المللی مردود ندانسته و بر استفاده از این سلاح مخرب (در صورت لزوم!) تاکید کرده است.
 
به گزارش گروه تحللی خبر پایگاه خبری امیدهسته ای، کلیت اظهارات ترامپ خطری برای امنیت بین المللی در حوزه هسته ای است. این در حالی است که نهادهای بین المللی هنوز واکنش مناسبی نسبت به اظهارات این نامزد انتخابات ریاست جمهوری آمریکا نشان نداده اند.

ترامپ هم اکنون در انتخابات درون حزبی جمهوریخواهان نسبت به رقیب خود یعنی تد کروز پیشتاز است. اگرچه سرنوشت انتخابات ریاست جمهوری آمریکا از اکنون مشخص نیست، اما بیان اظهاراتی خصمانه و تهدید زا برای امنیت جهانی،آن هم از سوی نامزدی که در انتخابات درون حزبی جمهوری خواهان پیشتاز است باید با واکنش فوری نهادهایی بین المللی مانند سازمان ملل متحد و آژانس بین المللی انرژی اتمی مواجه گردد.

دونالد ترامپ سیاست های تسلیحاتی خطرناکی در سر دارد.چندی پیش یوکیو آمانو مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی نسبت به وقوع تروریسم هسته ای در جهان هشدار داده بود.

 یوکیا آمانو پس از حملات تروریستی بلژیک و در آستانه برگزاری یک کنفرانس مهم هسته‌ای در گفتگو با خبرگزاری فرانسه اظهار داشته بود :
" جهان باید اقدامات بیشتری برای جلوگیری از «تروریسم هسته‌ای» انجام دهد. تروریسم در حال گسترش است و احتمال استفاده از مواد هسته‌ای را نباید دور از نظر داشت.دولت‌های عضو باید علاقه‌ای مداوم در تقویت امنیت هسته‌ای داشته باشند. مهمترین مشکل کشورهایی هستند که خطر تروریسم هسته‌ای را قبول ندارند."

حال جای آن دارد که یوکیو آمانو که نگرانی خود را نسبت به وقوع تروریسم هسته ای در جهان ابراز داشته است در مقابل اظهارات وقیحانه ترامپ موضع گیری قاطعانه ای از خود نشان دهد. تاکنون موضع گیری نسبت به اظهارات ترامپ بیشتر  محدود در در داخل مرزهای ایالات متحده و در قالب رقابت های انتخابات ریاست جمهوری سال 2016 میلادی بوده است. هم اکنون زمان آن رسیده است که موضع گیری ها علیه ترامپ و محکومیت سکوت نهادهای رسمی آمریکا در مقابل اظهارات وی، از سوی سازمانهای بین المللی صورت گیرد. باید این حقیقت تلخ را پذیرفت که نهادها و سازمانهای بین المللی تا کنون در خصوص موضع گیری در مقابل اظهارات و مواضع ترامپ تا حدود زیادی منفعلانه عمل کرده اند. همین مسئله به وی جرات و جسارت بیان اظهاراتی از جمله استفاده از سلاح هسته ای را داده است.

همان گونه که اشاره شد، تاکنون این دومین باری است که ترامپ احتمال استفاده از سلاح هسته ای را محتمل می داند. این مسئله نشان می دهد که اظهارات ترامپ مواضع واقعی وی بوده و به صورت تصادفی بیان نشده است. بیان این موضوع خالی از تامل نیست که اظهارات ترامپ به صورتی هدفمند بیان شده و هدف از آن، عادی سازی مسئله استفاده از سلاح هسته ای و تسلیحات ممنوعه در قاموس روابط بین الملل است. از این رو باید در همین نقطه جلوی اظهارات ترامپ و تولید ادبیات خصمانه وی گرفته شود.

در غیر این صورت، اظهارات ترامپ تبدیل به یک ادبیات و الگو در میان برخی افراد مشابه وی خواهد شد. از این رو حضور یا عدم حضور ترامپ در کاخ سفید فعلا موضوعیتی ندارد،بلکه تلاش وی برای عادی سازی موضوع استفاده از سلاح هسته ای باید به عنوان موضوعی مهم و حساس از سوی نهادهای بین المللی و کشورهای مختلف مدنظر قرار داده شده و نسبت به آن موضع گیری قاطعانه و محکمی صورت گیرد. موضع گیری محکمی که حداقل تا کنون شاهد آن نبوده ایم.

نام:
ایمیل:
* نظر: