دوشنبه ۱۱ اسفند ۱۳۹۹ - March 01 2021
کد خبر: ۱۴۲۱۷
تاریخ انتشار: ۲۱ فروردين ۱۳۹۵ - ۱۴:۳۲
وزیر انرژی آمریکا در واکنش به ادعای برخی نامزدهای انتخاباتی ریاست جمهوری این کشور مبنی بر توافق هسته‌ای درصورت به قدرت رسیدن ، گفت که این کار اقدام کاملا غیرعقلانی است.
ارنست مونیز وزیر انرژی آمریکا در گفت‌وگو با شبکه بلومبرگ درباره توافق هسته‌ای ایران و گروه 1+5 که تابستان گذشته در وین حاصل شد با تکیه بر ادعاهای بی اساس غرب علیه برنامه هسته‌ای کشورمان هدف از برنامه جامع اقدام مشترک( برجام) را جلوگیری از دستیابی ایران به تسلیحات هسته‌ای دانست و گفت که برجام روی محدود کردن برنامه هسته‌ای تهران و به کارگیری اقدامات سخت راستی آزمایی ساخته شده و این‌ها اساس توافق است.

وزیر انرژی آمریکا تاکید کرد که توافق هسته‌ای دیگر مسائل را حل نمی‌کند.

وی در ادامه با تکرار دیگر ادعاهای غرب و آمریکا در خصوص سیاست‌های ایران در منطقه گفت: ما مشکلات دیگری نیز با ایران داریم شامل آزمایش های موشکی ، حقوق بشر و ارسال سلاح از ایران به حزب الله که امیدواریم این مسائل هم حل شوند و قصد داریم روی آن‌ها کار کنیم.

مونیز هم‌چنین در پاسخ به سوالی درباره ادعای دونالد ترامپ نامزد پیشتاز جمهوری خواهان در انتخابات ریاست جمهوری آتی در آمریکا که گفته است پس از روی کار آمدن توافق هسته‌ای با ایران را پاره می‌کند گفت: مسأله این است که ما باید این توافق را اجرا و راستی آزمایی کنیم. اگر رئیس جمهور بعدی آمریکا درست یک سال پس از اجرای توافق هسته‌ای روی کار بیاید، اجرایی که موفقیت آمیز هم بوده است فکر نمی کنم برای آمریکا اقدام عاقلانه ای باشد که از توافق کناره گیری کند.

وی افزود: به ویژه که اکنون رفع تحریم‌های ایران انجام شده است و به خصوص با توجه به اینکه بسیار بسیار غیر محتمل است که همپیمانان ما در گروه 1+5 و دیگر متحدانمان که حضورشان در حصول توافق هسته‌ای ضروری بود پس از به قدرت رسیدن رئیس جمهوری جدید از ما پیروی و توافق را خراب کنند. اینکه رئیس جمهور بگوید همه چیز خوب است اما من این توافق را دوست ندارم رویکردی عاقلانه نخواهد بود.

وزیر انرژی آمریکا در ادامه این گفت‌وگو کناره گیری از توافق را به لحاظ فنی ممکن دانست اما تاکید کرد که این کار بی معنی و غیرعقلانی است.

مونیز هم‌چنین در پاسخ به سوالی درباره مخالفت‌های بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی با برجام که گفته بود توافق هسته‌ای را نابود خواهد کرد گفت:‌ نتانیاهو اکنون روشن کرده است که توافق انجام شده و اجرایی می‌شود پس باید اطمینان حاصل کنیم که به طور کامل اجرا می‌شود و مورد راستی آزمایی قرار می گیرد و ما سپس می‌توانیم مسائل دیگری را که پیرامون‌مان قرار می گیرد حل و فصل کنیم.
نام:
ایمیل:
* نظر: