شنبه ۲۷ دی ۱۳۹۹ - January 16 2021
مجتهدزاده در گفت و گو با اميدهسته اي:
کد خبر: ۱۴۲۲۵
تاریخ انتشار: ۲۲ فروردين ۱۳۹۵ - ۰۸:۴۹
نیت آمریکا این است که برد- برد برجام را به برد در منطقه تبدیل و میوه برجام را نه در هسته ای که در سوریه و یمن بچیند.دولت باید در قبال این سیاست آمریکا هوشیار باشد.

یک کارشناس مسائل ژئوپولیتیک معتقد است رویکرد روحانی از طرح این موضوع که فرصت برجام دائمی نیست به مقوله مناسبات ایران با کشورهای دیگر و چینش سیاست های ما در منطقه باز می گردد.
پیروز مجتهدزاده با اشاره به اظهارات اخیر رئیس جمهور مبنی بر فرصت برجام دائمی نیست، گفت: به اعتقاد بنده هشدار روحانی، هشداری به موقع و به جایی بود و امیدوارم که دولت به عنوان مجری و هدایت کننده اصلی برجام، خود دقت نظر بیشتری برای عمل به آن داشته باشد.
او با تاکید بر این موضوع که بحث برجام تنها در موارد معدودی به مناسبات و سیاست های داخلی دولت باز می گردد، خاطرنشان کرد: بحث اصلی این توافق به سیاست خارجی کشور و گشایش روابط ایران با جهان باز می گردد و باید به ایشان هم یاد آور شد که اهمیت «موقتی» بودن فرصت برجام در این مقوله بیش از موضوعات دیگر است.
مجتهدزاده ادامه داد: به گفته دیگر، باید دقت کرد که موضوع استفاده از "فرصت باقی ماند" برجام دارای دو وجه است: اول، جلوگیری از کارشکنی های داخلی برای استفاده بهینه از فرصت های باقی مانده جهت قطعی و نهائی کردن برجام و توافق های جانبی: دوم، احتیاط ورزیدن در قبال هرگونه تلاش وزارت خارجه ایالات متحده برای استفاده نا شایست از تفاهم های حاصله در اطراف توافق هسته ای، به منظور  کشاندن ایران به راه هایی  در نقش آفرینی های ژئوپولیتیکی خاور میانه و سوریه که در عمل به سود منافع ملی ما نیست و نخواهد بود.
این کارشناس مسائل  ژئوپولیتیک متذکر شد: با در نظر گرفتن به پایان رسیدن دوره ریاست جمهوری آقای اوباما در پایان سال مسیحی جاری و با توجه به مخالفت های رسما ابراز شده بیشتر کاندیداهای ریاست جمهوری آمریکا با اجرای توافق جامع هسته ای ایران و ادامه اجرای آن، ضرورت توجه به هشدارهای آقای روحانی بیش از پیش عیان می شود.
به گفته مجتهدزاده لابی یهودی در سنا و مجلس نمایندگان آمریکا در کمین اندک فرصتی نشسته است که بتواند آثار این توافق  ایالات متحده امریکا با ایران را از بین برد و بنیاد آن را برکند و بیشتر کاندیدا های هر دوحزب در این مورد با سنا و کنگره هم آوا هستند. در قبال چنین وضعیتی است که ما باید از این فرصت هشت ماهه باقیمانده استفاده بهینه کنیم تا توافق های دست یافته را به سرمنزل اجرایی غیر قابل بازگشتش برسانیم و نگذاریم که هرگونه غفلتی از سوی ما به دشمنان برجام در آن سوی معادله امکان بیهوده کردن فرصت باقیمانده را بدهد. 
مجتهدزاده در عین حال این موضوع را هم یادآور شد که استفاده از فرصت برجام نباید ما را به سمت و سوی همکاری های چشم بسته در حصول تفاهم و توافق هایی با غرب هدایت کند که تنها تامین کننده منافع یک سوی ماجرا و دوستان و هم پیمانانش به بهای لطمه خوردن منافع ملی ما باشد.
او متذکر شد:یعنی ضمن هوشیار بودن در زمینه استفاده بهینه از فرصت باقیمانده هشت ماه جهت نهادینه کردن تفاهم های رسمی عمومی، باید به هوش باشیم که از هول حلیم به دیک نیافتیم و برای نهادینه کردن تفاهیم و توافق های عمومی و رسما اعلام شده، وارد تفاهم های خصوصی و فردی و پنهانی نشویم که به تواجه به موازنه های قدرت و نفوذ مطلقا به سود ما نخواهد بود، باید به هوش باشیم که در عالم سیاست چیزی به نام اعتماد نداریم، بلکه اعتمار را باید در یک روند تدریجی سیاسی – استراتژیکی برای ایجاد موازنه به وجود آورد. 
این کارشناس مسائل ژئوپولیتیک براین باور است که در حال حاضر همه علائم و آثار مطالعاتی نشان از آن دارد که وزیر خارجه ایالات متحده امریکا سخت در تلاش است که با استفاده از همین فرصت باقیمانده و با بهره گیری از تفاهم موجود با ما در اطراف توافق های هسته ای، ما را در مسائل خاورمیانه و نقش آفرینی های ژئوپولیتیکی در سوریه به سمت و سویی هدایت کند که ایشان (جان کری) به سود سیاست دولت خود برای برقراری صلح و امنیت در سوریه تعبیر می کند.
وی افزود:این در حالی است که ما نمی توانیم از حقایق دیدنی و لمس شدنی غفلت کنیم و نبینیم  و درنیابیم که سیاست های پی گیری شده توسط جان کری در سوریه در عمل به سود گسترش نقش آفرینی نظامی عربستان سعودی بوده است که خود به خود به زیان منافع ملی ما  خواهد بود، و در نقطه مقابل موازنه های یاد شده قابل ارزیابی است. برای مثال همکاری و ائتلاف ما با روسیه در سوریه که صد در صد تامین کننده منافع ملی ما در سوریه بود.
مجتهدزاده تاکید کرد: ایالات متحده با دشمنان منافع ملی ما در سوریه، مانند متحدانش در عربستان سعودی و قطر و امارات متحده عربی و اسرائیل هم آوایی تنگاتنگی دارد. بهترین نمونه این وضعیت نگران کننده همانا سکوت غیر قابل توجیه وزیر خارجه ما در قبال اقدامات جان کری در زمینه کمک کردن به دخالت نظامی عربستان و قطر و امارات در امور سوریه است که علنا و رسما سرنگون کردن رژیم اسد را هدف دارند و ریشه کن کردن نفوإ ژئوپولیتیکی ایران را و این غفلت صد در صد به زیان منافع ملی ما در انجا تمام شده است.در واقع پس از برجام منافع ما خود به خود در منطقه تامین نخواهد شد.البته طیف مخالف دولت هم نباید گمان کند که با فرصت سوزی در اجرایی کردن نهایی برجام می تواند به منافع امپریالیستی صدمه زد بی آن که منافع ملی ما را به مخاطره جدی مواجه نماید.
 مجتهدزاده نحوه عملکرد آمریکا در سوریه و میدان داری واشنگتن و ریاض در تحولات منطقه را  هم مورد توجه قرار داد و افزود که تمامی مشکلات و خطرات کنونی منطقه ناشی از موقعیت و شرایطی است که با چراغ سبز نشان دادن  آمریکایی ها برای ریاض آغاز شده است.
او با اشاره به اظهارات اخیر جان کری، وزیرخارجه آمریکا که از ایران برای حل بحران های سوریه و بحرین و یمن درخواست کمک کرده بود، گفت: من گمان نمی کنم که جنبه های تزویر آمیز این رویکرد شناخته شده امپریالیستی بر کسی مجهول باشد! 
این کارشناس  مسائل ژئوپولیتیک ادامه داد:آقای جان کری با استفاده از این حرف های به ظاهر فریبنده در حقیقت دارد ایران را مسئول همه فاجعه های بزرگی قلمداد می کند که آل سعود در منطقه مرتکب می شود این ایران نبوده است که برای سرنگون کردن حکومت قانونی اسد سوریه را به آشوب کشاند، بلکه آل سعود به کمک قطر و بحرین و امارات متحده  گروه های تروریستی را به جان حکومت اسد انداختند و راه را برای ورود داعش به ماجراجویی های تروریستی سوریه هموار کردند.
مجتهدزاده افزود:این کشورها حالا هم با علائق غربی و اسرائیلی می خواهند با سرنگون کردن حکومت قانونی سوریه نفوذ ایران را در آن سرزمین ریشه کن کنند. از سوی دیگر، متحدان آل سعودی و اسرائیلی ایالات متحده تا این تاریخ نتوانستند حتی یک سند و مدرک قانع کننده برای اثبات ادعاهای دروغ خود در زمینه دخالت داشتن ایران در کشمکش های سیاسی نیم قرنه بحرین ارائه دهند.
به اعتقاد مجتهدزاده در باره فاجعه یمن خوب است آقای جان کری میزان درک و فهم ما را تا این اندازه پائین قلمداد نکند که ما نمی دانیم که این ایران نبوده است که یمن را از زمین و هوا مورد تهاجم نظامی قرار داده و مرتکب این همه جنایات جنگی شده است که مورد اعتراض همه محافل حقوق بشری و رسانه های بین المللی قرار دارد. 
وی افزود:آقای جان کری باید بداند که ما می دانیم  که این آل سعود و فرمانبرداران قطری و اماراتیش هستند که به بهانه های دروغین ساخته و پرداخته و تبلیغ شده اسرائیل در زمینه مداخله ایران در یمن جنگ، بی شرمانه ترین جنایات را به مردم بی دفاع یمن تحمیل کردند و ایشان از ما می خواهد که برای حل مسائل فاجعه آفرین سوریه و بحرین و یمن با او همکاری کنیم نه از مسببین اصلی و واقعی این فاجعه ها!.   
مجتهدزاده تاکید کرد باید به هوش باشیم و به فراست دریابیم که استفاده کردن از فرصت برجام به معنای موافقت با خواست های چند پهلوی آمریکا در کشمکش های خاور میانه نیست؛ ما در این کشور نقشی ژئوپولیتیکی تعیین کننده ای داریم و نباید به راحتی فرصت را در اختیار آل سعودی و متحدین اسرائیلی و قطری و اماراتیش قرار دهیم.
این استاد دانشگاه گفت در شرایط کنونی دولتمردان ما باید هوشیاری بیشتری در برخورد با تحولات منطقه ای داشته باشند و به فراست دریابند که از پیروی چشم بسته سیاست هایی خود داری ورزند که آشکارا گسترش نقش آفرینی نظامی آل سعود را در سوریه تشویق می کنند .
او خاطر نشان کرد:آنها در عین حال خواهان پایان دادن به نقش آفرینی رسمی و قانونی ایران در سوریه هستند و در این راه، ضمن متهم کردن ما به مداخله تروریستی در سوریه از ما می خواهند که مهمترین عرصه ژئوپولیتیکی مبارزه با تروریسم القاعده و داعش و یاغیان مسلح ضد حکومت اسد را به سود تاخت و تازه های تروریستی آل سعود و یارانش ترک  کنیم و ما هم باید با هوشیاری تمام دریابیم که ترک میدان مبارزه قانونی و مشروع ایران علیه داعش و القاعده و دیگر گروه های تروریستی در سوریه یک باخت بزرگ است.
 وی در پایان خاطر نشان کرد، نیت آمریکا این است که برد- برد برجام را به برد خود در منطقه تبدیل و میوه برجام را نه در هسته ای که در سوریه و یمن بچیند. دولت باید در قبال این سیاست آمریکا هوشیار باشد.


گفت و گو از :سیده آمنه موسوی

نام:
ایمیل:
* نظر: