سه‌شنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۹ - August 04 2020
کد خبر: ۱۴۲۲۷
تاریخ انتشار: ۲۱ فروردين ۱۳۹۵ - ۲۰:۰۱
ارنست مونیز تاکید کرد این حرف دونالد ترامپ نامزد ریاست جمهوری آمریکا از حزب جمهوریخواه که اگر رئیس جمهور شود توافق هسته ای ایران را پاره می کند، ناشی از اطلاعات و دیدگاههای غلطی است که مشاورانش به وی می دهند.

بلومبرگ نوشت: مونیز گفت چنین کاری به لحاظ فنی امکانپذیر است اما اگر رویکردی منطقی و عقلانی داشته باشیم هیچ محاسبه ای نمی تواند ما را به چنین محاسبه و نتیجه گیری سوق دهد. 
 
ارنست مونیز این هفته به اسرائیل رفته بود تا نگرانیهای یکی از سرسخت ترین مخالفان توافق هسته ای ایران یعنی نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل را درباره این توافق برطرف کند. دونالد ترامپ در اظهاراتی در اجلاس سالیانه ایپک در واشنگتن گفت اگر رئیس جمهور شود اولویت شماره یک او ابطال توافق هسته ای ایران خواهد بود. باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا توافق هسته ای با ایران را یکی از مهمترین دستاوردهای سیاست خارجی دولت خود تلقی می کند. 

مونیز گفت بسیار بعید است که قدرتهای دیگر جهان یعنی چین، فرانسه، روسیه ، انگلیس و آلمان که به همراه ما با ایران درباره مسئله هسته ای مذاکره کردند و به توافق رسیدند ، از چنین اقدامی از طرف رئیس جمهور آینده آمریکا تبعیت کنند، یعنی اینکه رئیس جمهور آینده آمریکا بگوید خوب همه چیز خوب است اما من از این توافقنامه خوشم نمی آید و باید از اول مذاکرات را شروع کرد ، بی معناست و حرف قابل قبولی نیست. 
 
مونیز که در اسرائیل قراردادی را برای گسترش همکاریها در زمینه سوختها و منابع جایگزین انرژی و تصفیه آب امضا کرد، گفت نتانیاهو اکنون این توافقنامه هسته ای  را می پذیرد در حالیکه در سخنرانی سال گذشته خود در کنگره آمریکا آن را محکوم کرد.نام:
ایمیل:
* نظر: