چهارشنبه ۰۹ مهر ۱۳۹۹ - September 30 2020
یک کارشناس روابط بین الملل در گفتگو با امید هسته ای:
کد خبر: ۱۴۲۴۱
تاریخ انتشار: ۲۳ فروردين ۱۳۹۵ - ۰۹:۴۳
آشکار است که مهمترین نتیجه برجام بازگرداندن رونق اقتصادی به ایران است. رونق اقتصادی در سایه اختلاف عمیق سیاسی قطعاً بدست نخواهد آمد. در حقیقت اختلافات سیاسی شدید در هر کشوری پالس های منفی را به سمت فعالین اقتصادی خواهد فرستاد.

اظهارات رئیس جمهور در مراسم روز فناوری هسته ای مبنی بر محدود بودن فرصت استفاده از برجام وهشدار او در خصوص از دست رفتن این فرصت انعکاس رسانه ای گسترده ای پیدا کرد.

علی بیگدلی  کارشناس مسائل بین الملل در گفت و گو با امید هسته ای در خصوص محدودیت فرصت استفاده از برجام گفت: در تحلیل این سخنان رئیس جمهور ابتدا می بایست به سراغ شرایطی رفت که بدلیل آن مهمترین مقام اجرایی کشور مجبور به بیان این سخنان شده است.واقعیت این است که برجام فرصت تازه ای برای کشورمان و در حقیقت پنجره ای تازه برای اقتصاد و سیاست ایران محسوب می شود که باز نشدن آن به طور قطع به زیان کل نظام خواهد بود.

این کارشناس روابط بین الملل در ادامه  افزود: در تحلیل موانع مربوط به اجرای برجام می توان مشکلات را در سه سطح  بیان نمود. مشکلات سیاسی داخل کشور، شرایط منطقه و خراب کاری های  جریان افراطی در داخل آمریکا .

بیگدلی در خصوص مسائل داخلی مرتبط با برجام گفت: آشکار است که مهمترین نتیجه برجام بازگرداندن رونق اقتصادی به ایران است. رونق اقتصادی در سایه اختلاف عمیق سیاسی قطعاً بدست نخواهد آمد. در حقیقت اختلافات سیاسی در هر کشوری پالس های منفی را به سمت فعالین اقتصادی خواهد فرستاد.

وی در ادامه افزود: فعالیت اقتصادی در شرایط ناپایدار سیاسی چه در عرصه داخلی و چه در عرصه خارجی میسر نیست. در حقیقت باید گفت که برقراری ثبات سیاسی پیش زمینه برخورداری از ثبات اقتصادی است.از این رو لازم است که مسئولین به جای کشمکش سیاسی در مورد ماهیت برجام با اتحاد و یک دلی زمینه استفاده از مواهب آن را برای کشور محیا سازند.

این کارشناس روابط بین الملل در ادامه  گفت: از سوی دیگر گذر از شرایط خطیر کنونی بسیار وابسته  به رفتارهای هوشمندانه  در سیاست خارجی است. در دنیای امروز کشوری  از توانایی برای  نقش آفرینی موثر در معادلات بین المللی برخوردار است که مبادلات اقتصادی او با با سایر کشور ها به سطحی قابل قبول رسیده باشد. از این رو باید  گفت  که این استدلال که کشور ما برای پیشرفت و دست یابی به توسعه بی نیاز از روابط  خوب  و گسترده  اقتصادی با سایر کشور هاست قطعا استدلالی غلط است.

نام:
ایمیل:
* نظر: