دوشنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۹ - August 10 2020
برای پیگیری موضوع حج تمتع سال گذشته
کد خبر: ۱۴۲۵۴
تاریخ انتشار: ۲۳ فروردين ۱۳۹۵ - ۱۴:۱۱
‌سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: در 26 فروردین‌ماه هیأتی از سازمان حج و زیارت برای پیگیری موضوع حج تمتع به عربستان سعودی سفر خواهند کرد و تاکنون به 5 نفر از این هیأت 8 نفره از سوی عربستان روادید داده شده است.
حسین جابری انصاری صبح امروز در نخستین نشست مطبوعاتی خود در سال 95، در مورد موضوع حج تمتع و اقدامات ایران جهت اعزام حجاج ایرانی به حج، گفت: همین‌طور که می‌دانید حج یک فریضه واجب انسانی است و یک مسأله انتخابی نیست و به عنوان یک فریضه واجب، سیاست قطعی ایران همواره تسهیل مقدمات برگزاری حج و انجام این فریضه بوده است.

سفر هیاتی از ایران به عربستان در 26 فروردین

وی افزود: در همین چارچوب علیرغم تمام مشکلاتی که به وجود آمده و برخوردهای نامناسبی که عربستان انجام داده به دلیل اینکه این فریضه یک فریضه واجب است ما سیاست خویشتنداری و پیگیری موضوع را از طرق‌های موجود برای انجام این فریضه واجب داریم و در همین چارچوب در 26 فروردین ماه هیأتی از سازمان حج و زیارت به عربستان سعودی خواهد رفت.

این دیپلمات عالیرتبه کشورمان ادامه داد: این سفر می‌بایست بر اساس رویه پیشین و جدول‌های زمان‌بندی شده چهار ماه قبل انجام می‌شد یعنی قبل از اقدام عربستان جهت قطع رابطه با ایران ولی طرف سعودی قبل از قطع رابطه تاریخ انجام این سفر را به تعویق انداخته بود و تاریخ 19 اسفند 1394 را برای آن مشخص کرده بود.

وی با بیان اینکه در این تاریخ هیأت ایرانی برای انجام اقدامات لازم سفر به دوبی سفر کرد، ادامه داد: در آنجا کنسولگری عربستان سعودی اعلام می‌کند که ما اطلاعی از این موضوع نداریم در حالی که این موضوع و زمان توسط وزارت حج سعودی مشخص شده بود.

جابری انصاری با بیان اینکه در 19 اسفندماه به دلیل اختلاف بین دستگاه‌های مختلف سعودی و یا بازی که آنها ایجاد کردند انجام سفر به نتیجه نرسید، ادامه داد: در حال حاضر مقرر شده که هیأتی در 26 فروردین به این کشور اعزام شود و آنها تاکنون برای 5 نفر از هیأت 8 نفره ویزا صادر کرده‌اند و ان‌شاءالله این هیأت به زودی برای فراهم کردن انجام سفر حجاج ایرانی به عربستان جهت انجام فریضه واجب حج به این کشور می‌روند.

عربستان باید شرایط و امنیت حضور حجاج از جمله حجاج ایرانی فراهم کند

سخنگوی وزارت امور خارجه با یادآوری وظایف عربستان به عنوان میزبان در برابر حفظ امنیت و جان حجاج، گفت: عربستان به عنوان میزبان وظیفه دارد که امنیت خود و زائران را فراهم کند، گرچه متأسفانه در سال گذشته ما به شکل واضحی شاهد نقض این تعهدات و وقوع فاجعه منا بودیم. فاجعه‌ای که باعث کشته شدن تعداد زیادی از زائران شد و از اذهان پاک نمی‌شود.

این دیپلمات ارشد کشورمان در ادامه پاسخ‌دهی و ارائه توضیحات در مورد این سوال، گفت: عربستان ادعا می‌کند که مسأله حج جدای از مسائل سیاسی است، گرچه تاکنون رویه‌هایی که در پیش گرفته خلاف این موضوع است و ما امیدواریم بر اساس آنچه که ادعا می‌کند، عمل کند و به عنوان دولت میزبان شرایط و امنیت مناسبی را برای حضور حجاج از جمله حجاج ایرانی فراهم کند.

ظریف به استانبول می‌رود

حسین جابری انصاری در ادامه این نشست در پاسخ به سوال یکی دیگر از خبرنگاران که از او درباره اجلاس سران سازمان همکاری اسلامی در استانبول پرسید و اینکه ایران در این اجلاس در چه سطحی شرکت می‌کند و دستور کار ایران در این اجلاس چیست، اظهار کرد: سازمان همکاری اسلامی سازمانی است که بعد از حادثه آتش‌سوزی مسجدالأقصی برای ایجاد اتحاد بین کشورهای اسلامی و پیگیری منافع امت اسلامی ایجاد شد.

سخنگوی وزارت امور خارجه ادامه داد: متأسفانه در مقاطعی مثل الان مشاهده کرده‌ایم که سیاست برخی از کشورهای عضو این سازمان این بوده است که سیاست‌گذاری و اهداف اصلی این سازمان را تحت‌الشعاع قرار دهند و این سازمان را به مکانی جهت تصفیه حساب‌ها و دعواهای سیاسی تبدیل بکنند.

جابری انصاری افزود: ایران به عنوان یکی از اعضای مهم این سازمان همواره بر استفاده مناسب از ظرفیت‌های این سازمان در چارچوب اهدافی که ایجاد شده تأکید کرده و معتقد است این سازمان باید در راستای منافع امت اسلامی و مقابله با خطرات مشترک حرکت کند.

وی با اشاره به اجلاس سران این سازمان که روز پنج‌شنبه و جمعه هفته جاری در استانبول برگزار می‌شود، گفت: آقای ظریف در این اجلاس شرکت می‌کند و اطلاع‌رسانی و تصمیم‌گیری در ارتباط با حضور ایران در سطح بالاتر (رئیس جمهور) توسط ریاست جمهوری انجام خواهد شد.

انصاری ادامه داد: امیدواریم که با تدبیر صحیح دولت میزبان و سیاست‌هایی که از سوی بسیاری از شرکت‌های عضو پیگیری می‌شود در این چارچوب که آنها معتقدند این سازمان باید نقطه وحدت و همکاری کشورهای اسلامی در چارچوب منافع مشترک باشد این زمینه فراهم شود که برخی از کشورها نتوانند از این اجلاس برای تصفیه حسا‌ب‌های سیاسی، کینه‌ورزی و دعواها سوءاستفاده کنند و راه این موضوع مسدود شود، سیاست عمومی سازمان دنبال شود و ما با چنین نگاهی امیدواریم که اجلاس استانبول در سطح بالایی برگزار شود.

در تاریخ مشخص شده گزارش روند برجام به مجلس ارائه می‌شود

سخنگوی وزارت امور خارجه در ادامه اولین نشست هفتگی خود در سال 95 با نمایندگان رسانه‌های گروهی در ارتباط با ارائه گزارش روند اجرای برجام از سوی وزارت امور خارجه به مجلس شورای اسلامی بر اساس جدول زمان‌بندی شده، گفت: بر اساس این جدول زمان‌بندی شده باید هر سه ماه یک بار به کمیسیون سیاست خارجی مجلس و هر شش ماه یک بار به صحن علنی مجلس در این ارتباط گزارش‌دهی شود. در حال حاضر گزارش وزارت امور خارجه در حال تکمیل شدن است و بر اساس جدول زمان‌بندی شده و در تاریخ مشخص شده این گزارش به مجلس ارائه می‌شود.

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوالی در ارتباط با مباحث مطرح شده مبنی بر تبادل زندانی میان ایران و آمریکا و آخرین اخبار در این ارتباط، گفت: من اطلاع جدیدی از موضوع اشاره شده ندارم.

آذربایجان و ارمنستان اجازه ندهند با مداخله بازیگران خارجی زمینه برای گسترش بحران در منطقه فراهم شود

این دیپلمات عالیرتبه کشورمان در مورد سیاست جمهوری اسلامی ایران در ارتباط با حل بحران قره‌باغ و دخالت برخی از کشورهای خارجی در راستای افزایش تنش در این بحران، گفت: ما پیش از این نیز گفته بودیم که با توجه به فضایی که در منطقه در جریان است اگر با وقوع بحران های جدید زمینه برای ناامنی و بی‌ثباتی گسترده‌تر در منطقه فراهم می‌شود و اگر کمربند این بحران‌ها به هم متصل شود آثار نامناسبی را برای منطقه ایجاد خواهد کرد و مشکل‌آفرین است. به همین دلیل تأکید داریم که جمهوری آذربایجان و ارمنستان دو کشور همسایه باید مشکلات موجود را از طریق سازوکار‌های حقوقی و بین‌المللی پیگیری کنند و اجازه ندهند که با مداخله بازیگران خارجی زمینه برای گسترش بحران در منطقه و اتصال بحران‌های مختلف به یکدیگر فراهم شود.

ایران همواره بر حق مردم فلسطین در تعیین سرنوشت‌شان تاکید دارد

سخنگوی وزیر امور خارجه کشورمان در پاسخ به سوالی در مورد مسأله فلسطین و حقوق مردم این منطقه و طرح‌هایی که اخیراً در مورد مسأله فلسطین مطرح شده است،‌ گفت: همواره جمهوری اسلامی ایران بر حق مردم فلسطین در نیل به آزادی و تعیین سرنوشت‌شان تأکید داشته و سعی کرده که در این زمینه حرکت کند.

وی با اشاره به حق مردم فلسطین در شکل دادن به یک دولت مستقل، ادامه داد: هر طرحی که نفی‌کننده حق ملت فلسطین باشد امکان موفقیتش ضعیف خواهد بود به مانند آنچه که قبلاً ما مشاهده کرده‌ایم.

هیچ یک از معاونین وزارت خارجه و یا سخنگوی وزارت خارجه پست‌های ابدی در وزارت خارجه ندارند

مباحث مطرح شده در مورد تغییر معاونت عربی و آفریقای وزیر امور خارجه کشورمان و اینکه گفته می‌شود قرار است حسین امیرعبداللهیان از این پست رفته و فرد دیگری جایگزین او شود یکی دیگر از سوالاتی بود که در این نشست از سخنگوی وزارت امور خارجه پرسیده شد و این دیپلمات در پاسخ، گفت: تغییر و تحول پست‌ها در وزارت امور خارجه امری عادی است و هرساله در تابستان تعداد قابل توجهی از مدیران مرکز به مأموریت خارج از کشور اعزام می‌شوند و مسئولیت‌هایی را در آنجا بر عهده می‌گیرند. موضوع آقای امیرعبداللهیان نیز موضوعی جدا از گردش مورد اشاره نیست و هیچ یک از معاونین وزارت امور خارجه و یا سخنگوی وزارت امور خارجه پست‌های ابدی در وزارت امور خارجه ندارند.

وی با اشاره به اینکه حسین امیرعبداللهیان چند سالی است در پست کنونی‌اش مشغول فعالیت است،‌ ادامه داد: در صورتی که گردشی صورت بگیرد این امری طبیعی است و در ذیل تحولات عادی در وزارت امور خارجه محسوب می‌شود.

جابری انصاری در ادامه پاسخگویی به این سوال، تصریح کرد: در مورد این موضوع تاکنون تفسیرهای مختلفی مطرح شده است که مبتنی بر واقعیت نیست، حرف‌های بی ارتباطی است، نوعی خیالات است و هیچ ربطی با موضوع تغییر و گردش نیروها در وزارت امور خارجه ندارد.

سخنگوی وزارت امور خارجه سفر رئیس جمهور قزاقستان به ایران و امضای 40 توافق و یادداشت تفاهم را مقدمه ساز گسترش بیشتر روابط دو کشور دانست.

جابری انصاری با اشاره به سفر رئیس جمهور قزاقستان به ایران گفت: 40 توافق و یادداشت تفاهم بین طرفین امضا و پیرامون مسائل منطقه‌ای ، همکاری‌های مشترک، مسائل بین‌المللی و منافع مشترک بین دو کشور در امروز و فردا گفت‌وگو و تبادل نظر خواهد شد.

وی همچنین در رابطه با سفر نخست‌وزیر ایتالیا به تهران نیز توضیح داد که این سفر فردا انجام خواهد شد و به دنبال سفری است که رئیس‌جمهور کشورمان بهمن ماه سال گذشته به رم داشت.

سخنگوی وزارت خارجه همچنین از سفر هیاتی از سازمان حج و زیارت ایران به عربستان برای پیگیری وضعیت حج تمتع در 26 فروردین ماه خبر داد.

جابری انصاری درباره تحویل سامانه اس 300 به ایران گفت: توافقات بین دو کشور حاصل شده و در مسیر اجراست و مرحله نخست قرارداد مسیر اجرایی خود را طی کرده و امیدواریم تا پایان قرارداد مراحل آن طی شود.

از هرگونه تصمیم‌گیری ملت و نهادهای تصمیم‌گیر عراق استقبال می‌کنیم

تغییر و تحولات در کابینه حیدر العبادی نخست وزیر عراق سوال دیگری بود که در این نشست مطبوعاتی از سخنگوی وزارت امور خارجه پرسیده شد که وی در پاسخ،‌ گفت: طبیعی است که ما در مسائل داخلی عراق مداخله‌ای نداریم و هرگونه تصمیم‌گیری که توسط ملت عراق و نهادهای تصمیم‌گیر عراق انجام شود، ایران از آن استقبال می‌کند. مهم انتخاب مردم عراق است.

وی با بیان اینکه ثبات، امنیت و تأمین منافع عراق برای جمهوری اسلامی ایران دارای اهمیت است،‌ ادامه داد: هر تصمیمی که در این چارچوب توسط دولت و ملت عراق انجام شود، مورد پذیرش ماست.

خبرنگار دیگری در این نشست در مورد نظر جمهوری اسلامی ایران در ارتباط با حضور گروه‌های کردی در مذاکرات سوری- سوری پرسید که انصاری در پاسخ، خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران در جزئیات مسائل هیچ یک از کشورهای منطقه دخالت نمی‌کند.

وی با اشاره به مبنای گفت‌وگوهای سوری- سوری، اظهار کرد: گفت‌وگوهای سوری- سوری بین گروه‌های مختلف سوری و گروه‌های معارض با نمایندگان دولت سوریه انجام می‌شود و اینکه از کدام گروه‌ها، از کدام قومیت در این گفت‌وگوها حضور داشته باشند این در چارچوب توافقی است که بین دولت سوریه و طرف مقابل برای شکل‌گیری گفت‌وگوها و آشتی صورت گرفته است.

سخنگوی وزارت امور خارجه همچنین در مورد عضویت ایران در اتحادیه اوراسیا و اینکه آیا در جریان همکاری‌های منطقه‌ای ایران این موضوع مطرح می‌شود یا نه،‌ ‌گفت: گفت‌وگوها و مسائلی در این زمینه مطرح است و من پاسخ به این سوال را بعد از دریافت اطلاع از قسمت‌های مربوطه پاسخ خواهم داد.

منبع: ایسنا
نام:
ایمیل:
* نظر: