شنبه ۱۴ تير ۱۳۹۹ - July 04 2020
کد خبر: ۱۴۲۶۲
تاریخ انتشار: ۲۴ فروردين ۱۳۹۵ - ۱۱:۱۰
سید عباس عراقچی معاون حقوقی و بین الملل وزارت امور خارجه گفت: موضع جمهوری اسلامی ایران تقویت سازمان همكاری اسلامی در جهت وحدت و همبستگی كشورهای اسلامی و مقابله با وحدت شكنی است.
معاون حقوقی و بین الملل وزارت امور خارجه كه سرپرستی هیات ایرانی در نشست دو روزه كارشناسان سازمان همكاری اسلامی را بر عهده داشت این مطلب را در گفت و گو با خبرنگار ایرنا عنوان كرد.
نشست كارشناسی سازمان همكاری اسلامی روزهای یكشنبه و دوشنبه برگزار شد و پیش نویس بیانیه آماده شده در نشست امروز (سه شنبه) وزرای امور خارجه برای ارائه به نشست سران مورد بررسی قرار خواهد گرفت.
عراقچی در باره مسائل مورد بحث در نشست كارشناسان افزود : تبادل نظرهای مفصلی صورت گرفت ، موضوعات مختلف جهان اسلام از جمله بحثهای سوریه ، یمن ، لیبی مسائل مربوط به اقلیتهای مسلمان در نقاط مختلف جهان و حمایتهای سازمان همكاری اسلامی از اقلیتها از جمله موارد بحث بود.
وی اضافه كرد : بحث وحدت و همبستگی اسلامی ، بحث مصالحه در جهان اسلام و پیدا كردن راههایی برای رفع اختلافات ، مباحث اقتصادی و فرهنگی و در مجموع حدود 200 بند موارد مختلف در پیش نویس بیانیه پایانی سران آماده شده است.
عراقچی گفت : یك بیانیه مخصوص فلسطین نیز جدا از بیانیه پایانی اجلاس خواهد داشت كه متن آن آماده شده و به نشست وزرای امور خارجه ارائه می شود. 
معاون حقوقی و بین الملل وزارت امور خارجه با تاكید بر لزوم تقویت همبستگی اسلامی اضافه كرد: یكی از معضلات سازمان همكاری اسلامی بحث تمایل برخی از كشورهای عضو است كه مسائل دوجانبه خود را به سازمان تعمیم می دهند و در سطح سازمان مطرح می كنند و به نوعی خلاف وحدت و همبستگی اسلامی حركت می كنند.و این چیزی است كه باید با آن مقابله شود.
وی افزود: بسیاری از كشورها در سازمان همكاری اسلامی تلاش دارند كه حركت سازمان به سوی همبستگی و وحدت بیشتر امت اسلامی باشد ، متاسفانه با برخی از حركتهای وحدت شكن از طرف برخی كشورهای خاص در سازمان مواجه هستیم. موضع جمهوری اسلامی ایران تقویت همكاری و وحدت كشورهای اسلامی است.
عراقچی با تاكید بر اینكه اولویت و مهمترین هدف سازمان و دلیل وجودی آن مقابله با رژیم صهیونیستی و حمایت از موضوع فلسطین و حقوق فلسطینیها می باشد ، افزود: این موضوع همواره در صدر دستور كار سازمان همكاری اسلامی بوده و خواهد بود ،و نباید اجازه داد این هدف تضعیف شود و یا به حاشیه رانده شود.
وی اضافه كرد : این تلاشی است كه جمهوری اسلامی ایران همواره انجام داده است كه سازمان از موضوع اصلی و تهدید اصلی برای جهان اسلام كه رژیم صهیونیستی می باشد ، فاصله نگیرد.
عراقچی گفت: در كنار این مبا حث ،موضوع مقابله با تروریسم و فرقه گرایی و حركتهای تكفیری در جهان اسلام در نشست كارشناسان مورد بررسی قرار گرفت و در پیش نویس بیانیه پایانی نیز به این مسائل اشاره شده است. 
نام:
ایمیل:
* نظر: