يکشنبه ۱۰ فروردين ۱۳۹۹ - March 29 2020
کد خبر: ۱۴۳۲۲
تاریخ انتشار: ۲۶ فروردين ۱۳۹۵ - ۱۲:۵۵
مدیر کل سازمان حفاظت از محیط زیست لرستان از ارائه پیشنهاد تعطیلی باغ وحش خرم آباد به دلیل عدم رعایت استاندارد های لازم خبر داد.
 چند روز گذشته خبر مرگ یک گوزن زرد ایرانی در باغ وحش خرم آباد که باردار بوده رسانه ای شد، در این راستا اعلام شد این گوزن به دلیل ازدحام بازدید کنندگان دچار استرس شده و خود را به فنس هایی که در داخل آن‌ نگهداری می‌شده کوبیده  که این امر موجب شکستگی گردن و تلف شدن آن شده است.

 فتحی بیرانوند مدیر کل  محیط زیست لرستان در گفت و گو با خبرنگار عصر ایران در مورد علت این اتفاق گفت:  متأسفانه روز ۱۸ فروردین‌ماه امسال یک رأس گوزن زرد ایرانی در باغ‌وحش «کاسیت» خرم‌آباد تلف شد. که بعد از این اتفاق با توجه به اینکه این باغ وحش زیر نظر سازمان دامپزشکی استان فعالیت می کرد از این سازمان خواستیم علت مرگ این گوزن را اعلام کند.

پیشنهاد تعطیلی باغ وحش خرم آباد به استانداری ارائه شد/ برای 6 قلاده شیر 7 متر فضا در نظر گرفته بود
 
مدیرکل محیط‌زیست لرستان افزود: آن‌ها علت تلف شدن این گوزن زرد ایرانی را ازدحام بازدیدکنندگان و وارد شدن استرس به حیوان اعلام کردند.

فتحی بیرانوند گفت: بر اساس اعلام دامپزشکی لرستان این گوزن زرد ایرانی به دلیل استرس خود را به فنس هایی که در داخل آن‌ها نگهداری می‌شده کوبیده و این امر موجب شکستگی گردن و تلف شدن آن شده است.

وی با بیان اینکه این باغ وحش استاندارد های لازم  را برای نگهداری از حیوانات ندارد گفت: حداقل فضاهای مورد نیاز در قفس حیوانات در این باغ وحش رعایت نشده است به طور مثال حداقل مکان مورد نیاز برای نگهداری شیر در باغ وحش 25 متر است که در این باغ وحش برای 6 قلاده شیر 7 متر فضا در نظر گرفته بود .
پیشنهاد تعطیلی باغ وحش خرم آباد به استانداری ارائه شد/ برای 6 قلاده شیر 7 متر فضا در نظر گرفته بود

مدیرکل محیط‌زیست استان لرستان با بیان اینکه سازمان دامپزشکی نیز تمایلی به اداره کردن این باغ وحش ندارد گفت: در جلسه ای که روز شنبه در استانداری برگزار خواهد شد در مورد وضعیت این باغ وحش تصمیم گیری می شود.

وی ادامه داد: سازمان حفاظت محیط زیست استان پیشنهاد تعطیل شدن این باغ وحش را به دلیل عدم رعایت استاندارد های لازم ارائه داده است که موضوع تعطیل شدن و یا واگذاری به بخش خصوصی دارای صلاحیت و امکانات استاندار در این جلسه بررسی خواهد شد.

فتحی بیرانوند در مورد بر خورد قانونی با عاملان این اتفاق نیز گفت: سازمان دامپزشکی علت مرک این گوزن را رم حیات وحش اعلام کرده است ولی ما در نامه ای خواستار برخورد قانونی با عاملان این موضع نیز شده ایم و موضع را پیگیری خواهیم کرد.

پیشتر مدیر کل دامپزشکی لرستان در گفت و گو با فارس  اعلام کرده بود که گوزن زرد ایرانی باردار باغ وحش توسط بازدیدکنندگان مورد پرتاب سنگ قرار گرفته بود در حین فرار به شدت به فنس برخورد کرد و دچار شکستگی گردن شد که متاسفانه با تنفس مصنوعی هم نتوانستیم این گونه باارزش و در خطر انقراض و جنین نارسش را نجات دهیم.
نام:
ایمیل:
* نظر: