سه‌شنبه ۱۳ خرداد ۱۳۹۹ - June 02 2020
کد خبر: ۱۴۳۳۵
تاریخ انتشار: ۲۶ فروردين ۱۳۹۵ - ۱۷:۰۴
معاون خزانه داری آمریکا در نشستی برخی ادعاها درباره صدور مجوز دسترسی محدود ایران به دلار در مبادلات خارجی را رد کرد.
«آدام زوبین»، معاون وزیر خزانه داری آمریکا با بیان اینکه واشنگتن به ایران اجازه انجام مبادلات موسوم به «چرخه دلار» را نخواهد داد،اظهار داشت:این کار انجام نخواهد شد.

این در حالی است که کارشناسان می گویند با توجه به سلطه دلار در مبادلات خارجی، ایران بدون دسترسی محدود به آنچه در اصطلاحات بانکداری «چرخه دلار» (U-Turn) خوانده می شود، امکان برخورداری از آثار رفع تحریم های هسته ای را نخواهد داشت.

منظور از مبادلات چرخه دلاری، استفاده بانک های ایرانی از خدمات دلاری بدون ارتباط مستقیم با نظام بانکی آمریکا است.

 تا قبل از سال ۲۰۰۸ بانک های ایرانی با واسطه بانک های خارجی (مانند بانک های سوییسی) از چرخه دلار استفاده می کردند، اما  واشنگتن از نوامبر همین سال استفاده بانک های ایرانی از این خدمات را منع کرده است.

معاون خزانه داری آمریکا ضمن اذعان دوباره پایبندی ایران به «برجام» گفت که تا زمان اجرای این تعهدات از سوی تهران، به نفع واشنگتن نیست که در مبادلات تجاری ایران مانع تراشی کند. وی تأکید کرد «تحریم ها، به تنهایی هدف نیستند، بلکه ابزارهایی برای رسیدن به هدف هستند.»

زوبین، در بخش دیگری از این نشست، ادعاهای قبلی درباره دسترسی ایران به 100 تا 150 میلیارد دلار ناشی از توافق هسته ای را رد کرد. او گفت: «اینکه ایران (در نتیجه برجام) به 150 یا 100 میلیارد دلار پول بادآورده دست پیدا خواهد کرد، نادرست از آب درآمده است.»

وی در ادامه خاطرنشان کرد: «ادعاها درباره اینکه ما قصد داریم به ایران اجازه دسترسی به نظام مالی آمریکا بدهیم هم نادرست هستند.»

معاون وزیر خزانه داری همچنین خاطرنشان کرد که آمریکا «هشیارانه، تهدیدهای ایران را رصد کرده و به مقابله با آنها از طریق تجریم ها ادامه خواهد داد.»

منبع: فارس
نام:
ایمیل:
* نظر: