دوشنبه ۱۱ اسفند ۱۳۹۹ - March 01 2021
کد خبر: ۱۴۳۴۷
تاریخ انتشار: ۲۸ فروردين ۱۳۹۵ - ۱۰:۱۷
به هر روی سیزدهمین اجلاس سران کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی تحت تاثیر اختلاف افکنی سعودی ها نتوانست درباره بیانیه پایانی به اجماع برسد. رئیس جمهور و هیات ایرانی که حضوری موثر و قدرتمندانه در این اجلاس داشتند به علت بندهای ضد ایرانی بیانیه در اختتامیه اجلاس شرکت نکردند و مسوول مستقیم این اقدام ایران، رژیم سعودی است که شعار «وحدت و همبستگی برای صلح و عدالت» را با اقدامات نسنجیده اش زیر سوال برد.
ابرهای تیره ایران و عربستان، این روزها بر روی مسائل منطقه ای و اجلاس ها سایه افکنده است و اقدامات نسنجیده در حکومت سعودی ها رویکرد برادرانه حاکم بر اجلاس سازمان همکاری اسلامی را با صدور بیانیه ضدایرانی که نتیجه اقدامات خودسرانه و افراطی در حوزه سیاست خارجی سعودی هاست، متزلزل کرد.

به گزارش پایگاه خبری امیدهسته ای، اگر چه خصومت رژیم سعودی با جمهوری اسلامی ایران قدیمی و عمیق است اما تحولات منطقه ای ناشی از توافق هسته ای ایران با گروه 1+5 موجب شده است که این رژیم خصومت اش را علنی کرده و با اقدامات خودسرانه و سخنان غیرمسوولانه در حوزه سیاست خارجی به تیرگی روابط اخیر دامن بزند.

در واقع در سال های اخیر با وجود این که فلسفه تشکیل سازمان همکاری اسلامی، مساله فلسطین بوده است اما بیشتر شبیه یکی از ادارات وزارت خارجه عربستان سعودی عمل کرده است. 

با وجود اینکه 5 پیشنهادعربستان علیه ایران و حزب الله بین کشورها توزیع شده بود جمهوری اسلامی ایران ازسیاست صندلی خالی پیروی نکرد چرا که قدرت و متانت ایران 35 سال است سعودی را سرگشته کرده است و بحث امروز و دیروز نیست.

به هر روی سیزدهمین اجلاس سران کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی تحت تاثیر اختلاف افکنی سعودی ها نتوانست درباره بیانیه پایانی به اجماع برسد. رئیس جمهور و هیات ایرانی که حضوری موثر و قدرتمندانه در این اجلاس داشتند به علت بندهای ضد ایرانی بیانیه در اختتامیه اجلاس شرکت نکردند  و مسوول مستقیم این اقدام ایران، رژیم سعودی است که شعار «وحدت و همبستگی برای صلح و عدالت» را با اقدامات نسنجیده اش زیر سوال برد.

درحالی که سازمان همکاری اسلامی باید تمام بحران های منطقه را ارزیابی و راهکارهایی برای آن تدوین کند اما یکی ازمهمترین دولت های موثر این سازمان یعنی رژیم سعودی، در اجلاس استانبول عامل بحران سازی شد، هرچند با اقدام هوشمندانه ایران این دولت نتوانست به خواست اصلی خود دست یابد.

در همین راستا علاءالدین بروجردی، رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس به انتخاب، گفت: عربستان در راس سازمان همکاری اسلامی به عامل تفرقه در جهان اسلام مبدل شده است. ادبیات پیش‌نویس بیانیه پایانی سیزدهمین نشست سران سازمان همکاری اسلامی نه تنها غیرمنطقی و بی‌اعتبار است بلکه عربستان در قالب این بیانیه بسیار فراتر از دخالت در امور داخلی کشورهای اسلامی عمل کرده است و این دخالت بر خلاف همه مقررات بین‌المللی است.

همچنین حسن هانی‌زاده، کارشناس مسائل منطقه با اشاره انتشار بیانیه پایانی این اجلاس، گفت: متأسفانه سازمان همکاری‌های اسلامی تحت تأثیر حضور عربستان قرار گرفته است و دبیرخانه و دبیرکل این سازمان سیاست‌های وهابیت عربستان سعودی را دنبال می‌کند.

برخی ناظران سیاسی معتقدند دولت سعودی که در سیاست داخلی با چالش های جدی مشروعیت مواجه است مهمترین راه حل خروج از این بحران را در پیگیری اقدامات رادیکال در منطقه جستجو می کند و به همین روی ضرورت دارد اعضای سازمان همکاری اسلامی با اقدامات تفرقه افکنانه رژیم سعودی برخورد جدی نمایند.

نام:
ایمیل:
* نظر: