سه‌شنبه ۱۳ خرداد ۱۳۹۹ - June 02 2020
کد خبر: ۱۴۳۵۶
تاریخ انتشار: ۲۸ فروردين ۱۳۹۵ - ۱۲:۱۵
رییس کل بانک مرکزی در سفر خود به آمریکا ضمن دیدار با وزیر خزانه داری این کشور، با حضور در شورای روابط خارجی آمریکا با ارائه گزارشی از وضعیت اقتصادی ایران و پاسخ گویی به حاضران اعلام کرد که مسئولیت زنده نگهداشتن برجام با طرف های غربی است.
 بانک مرکزی گزارش داده که رئیس کل بانک مرکزی ایران با حضور در شورای روابط خارجی آمریکا به ارائه گزارشی از وضعیت اقتصادی ایران پرداخت و به پرسش های حاضران پاسخ داد. 
 
رییس کل بانک مرکزی افزود : ایران طَی دو سال و نیم گذشته به اقتصاد مقاومتی توجه ویژه داشته اقتصاد ایران یک اقتصاد مقاوم شده است. 
 
وی با بیان اینکه تحریم ها و کاهش قیمت نفت در دولت روحانی تأثیر منفی بر اقتصاد ایران نگذاشت، خاطرنشان کرد:تحریم ها ایران را به پای میز مذاکره نکشاند و نشانه این موضوع، وضعیت مناسب ایران و ارتقاء شاخص های اقتصادی در سه سال گذشته با وجود تداوم تحریم ها بوده است. 
 
رئیس کل بانک مرکزی ایران با اشاره به اینکه فشارهای اقتصادی و ناشی از تحریم باعث نشد تا نظام بانکی ایران از توجه به مسائل و قوانین پولشویی غافل شود، اظهار کرد: مجلس شورای اسلامی قانون مربوط به مبارزه با تامین مالی تروریسم و پولشویی را تصویب کرده است و بانک مرکزی نیز با صدور آیین نامه ها و بخشنامه های مختلف، بانک ها و موسسات مالی و اعتباری را به این مهم توجه داده است. بانک مرکزی نسبت به انتظام بخشی بانک ها اهتمام دارد و نظارت بیشتر و جدی تری را اعمال کرده است. 
 
دیگر دیدارهای سیف 
 
سیف، که به همراه هیاتی به آمریکا رفته است، روز پنج شنبه با "جک لو" وزیر خزانه داری این کشور دیدار و درباره مسائل پولی و بانکی گفت و گو کردند. 
 
وی، همچنین با شرکت در نشست «MD» در حضور وزرا و مقامات دولتی کشورهای خاورمیانه و شمال آفریقا ضمن تبریک انتصاب مجدد رییس صندوق بین المللی پول گفت: در دو سال گذشته، بانک مرکزی ایران پیشرفت‌های قابل توجهی در بازگرداندن ثبات اقتصادکلان، بهبود مدیریت بودجه ای و تقویت سیستم بانکی داشته و همچنین در پیشبرد اصلاحات ساختاری به منظور افزایش فرصتهای شغلی و کاهش وابستگی اقتصاد به نفت موفق بوده‌است. 
 
سیف با بیان اینکه دستیابی به این اهداف آسان نبود و افت بهای نفت نیز کار را به مراتب سخت‌تر کرد افزود: با این وجود، در پی لغو تحریم‌های اقتصادی، انتظار می رود رشد اقتصادی ایران در سال‌های 2017-2016 به حدود 5 درصد برسد ضمن آنکه به موجب اتخاذ سیاست‌های پولی انقباضی توسط بانک مرکزی ایران و افزایش اعتبار این بانک، پیش بینی می شود نرخ تورم تا پایان سال 2017-2016 تک‌رقمی شود. 
 
رییس شورای پول و اعتبار، موقعیت بهتر ایران در شرایط کنونی را مرهون پیشرفت‌های مثبت دو سال گذشته خواند و تصریح کرد: ارتقاء وضعیت ایران در سطح بین المللی موجب شده است که در دوران پساتحریم با شرکای خارجی خود دوباره همکاری کنیم ضمن آنکه هدف ما استفاده کامل از ظرفیت عظیم تجاری، سرمایه‌گذاری و تامین مالی در اقتصاد 1.4 تریلیون دلاری ایران است. 
 
رییس کل بانک مرکزی در این نشست با استقبال از مواضع و سیاست های صندوق بین المللی پول تصریح کرد: ما از فراخوان صندوق برای اشتراک تلاش‌ها در جهت تقویت رشد اقتصادی جهان، تقویت ثبات مالی وبرقراری مکانیزم صحیح به منظور جلوگیری از بحران و تامین امنیت مالی، حمایت می‌کنیم. 
 
وی افزود: کاهش ریسک از مواردی است که صندوق بین المللی پول پیگیری می‌کند و ما نیز به موضع کاهش ریسک اهمیت زیادی می دهیم و منتظر مشارکت صندوق در این زمینه هستیم.
 
سیف با بیان اینکه ما همچنین به موضوعاتی مانند تنوع سازی اقتصادی، اثرات سرمایه گذاری عمومی و رشد اقدامات منطبق با بودجه که صندوق روی آن‌ها کار می‌کند علاقه مند هستیم، افزود: من می‌توانم به شما اعلام کنم که دولت ایران در راستای اجرای سیاستهای اقتصاد کلان، سیاست های مالی و سیاست‌های ساختاری برای تولید منابع جدید رشد ملی، ثابت قدم خواهد بود و از این راه به رشد بیشتر اقتصاد جهانی کمک می‌کند. 
نام:
ایمیل:
* نظر: