دوشنبه ۳۰ فروردين ۱۴۰۰ - April 19 2021
کد خبر: ۱۴۳۶۲
تاریخ انتشار: ۲۸ فروردين ۱۳۹۵ - ۱۴:۳۴
هرمیداس باوند*: کشورهای اروپایی و اعضای قاره سبز همواره موضع مثبتی در قبال ایران داشته اند. این کشورها حتی در گام نخست اعمال تحریم های یکجانبه آمریکاعلیه ایران از آن پشتیبانی نکرده اند. اروپایی ها در زمان اعمال تحریم های داماتو و شروط آمریکایی ها برای شرکت هلندی که در حوزه نفتی ایران فعال بود هم روی خوشی به واشنگتن نشان ندادند به طوری که پس از انصراف این شرکت هلندی از حضور در ایران شرکت نفتی توتال فرانسه را به سرعت جایگزین آن کردند.

اروپایی ها اظهارات مقامات وقت آمریکایی مبنی براینکه هیچ کشوری نمی تواند سرمایه گذاری 40میلیون دلاری و بیشتر در صنعت نفت و گاز و پتروشیمی ایران داشته باشد را برخلاف مقررات سازمان تجارت جهانی و مقررات بین المللی دانسته و با آن مخالفت کردند.

این کشورها در زمان مذاکرات هسته ای از همان ابتدا حضور فعالی در مذاکرات داشتند. کاترین اشتون و پس از آن فدریکا موگرینی علاوه بر نمایندگی کشورهای اروپایی از جانب جامعه جهانی هم مامور مذاکره با ایران بودند که برآیند توافق جامع هسته ای نشان می دهد که این افراد نقش در خور توجهی در دستیابی به برجام داشته اند.

برهمین اساس هم شاید بتوان سفر اخیر خانم موگرینی به تهران را تداوم بخش همان تلاش ها عنوان کرد. بیان این موضوع که اتحادیه اروپایی به دنبال افتتاح یک دفتر منطقه ای در ایران است می تواند نشان دهنده ادامه سیاست ها کشورهای اروپایی برای استمرار و افزایش مراودات اقتصادی – سیاسی با تهران باشد. این کشورها با سفرهای مقامات سیاسی و اقتصادی خود اعم از رئیس جمهور، نخست وزیر، وزیرامورخارجه و دیگر وزرای اقتصادی و سیاسی خود نشان دادند که با تمام توان به دنبال ارتقای روابط با تهران هستند. 

آنها فرصت پسابرجام را غنیمت شمرده و با راهی کردن هیات هایی از بخش های خصوصی خود به ایران به دنبال بهره برداری از  زمینه های بکر سرمایه گذاری در کشورمان هستند. البته ذکر این نکته هم جایز است که کشورهای اروپایی پیش از پیروزی انقلاب هم یک دفتر سیاسی در تهران داشتند که در سال های پس از انقلاب، دیگر فعالیتی در ایران نداشت و حال با گذشت 38 سال مجددا به دنبال ازسرگیری فعالیت های این دفتر در تهران هستند.

آنها می خواهند از فرصت پسابرجامی ایران برای رونق بخش های اقتصادی خود استفاده کنند و در این میان حتی با وجود تصمیم کنگره آمریکا برای ممانعت از حضور افرادی که به ایران سفر کرده اند در واشنگتن و محدودیتی هایی که در قبال صدور ویزا برای شهروندان غیرآمریکایی به خرج داده اند حضور پرقدرتی در ایران داشته اند که سفر اخیر نخست وزیر ایتالیا به همراه هیات بزرگ سیاسی و اقتصادی این کشور مبین این موضوع است.

استاد دانشگاه*


نام:
ایمیل:
* نظر: