شنبه ۱۴ تير ۱۳۹۹ - July 04 2020
/یادداشت اختصاصی/
کد خبر: ۱۴۳۶۳
تاریخ انتشار: ۲۸ فروردين ۱۳۹۵ - ۱۴:۲۹
صباح زنگنه*: آنچه ما در ترکیه و در خلال اجلاس استانبول شاهد آن بودیم تنها یک توجیه دارد. سعودی ها با کارت دلاری خود در منطقه و جهان بازی کرده و از این طریق کشورها را به تبعیت از سیاست های خود وادار می کنند. همان اتفاقی که در مالزی و در رابطه با نخست وزیر سابق این کشور رخ داد و سعودی ها ان را با افتخار هم بازگو کردند یا روندی که در حال حاضر در مورد سناتورهای آمریکایی و دیپلمات های اروپایی در حال انجام است، این سیاستی است که عربستان با دلارهای نفتی خود در منطقه دنبال کرده و قطعا از این پس هم آن را ادامه خواهد داد.

سعودی های ناراضی از افزایش نفوذ و اعتبار ایران در منطقه به دنبال یارگیری جدیدی در میان همسایگان ما هستند. برهمین اساس هم اهتمام ویژه ای برای همراهی سیاستمداران کشورهایی چون افغانستان، پاکستان، ترکیه، امارات و قطر با را خود مبذول داشته اند.آنها حتی برای افزایش بازدهی تلاش های شان در تلاش اند تا کدورت و اختلافی را که طی سالهای اخیر و پس از برکناری «مرسی» میان مصر و ترکیه به وجود آمده بود را از بین ببرند که سفر اخیر ملک 
سلمان به مصر دقیقا پیش از ورود به ترکیه در همین راستا ارزیابی می شود.

سیاست خصمانه سعودی ها علیه ایران علاوه بر حوزه های سیاسی و دیپلماتیک در زمینه های رسانه ای هم با شدت دنبال می شود. دروغ پردازی ها و جریان سازی های رسانه های وابسته به اعمال سعودی که تماما با هدف افزیش هجمه بر ایران انجام می شود تنها یک دلیل دارد و آنهم نارضایتی عربستان از میزان موفقیت های ایران در منطقه و صدالبته بهبود روابط ما با جهان است.

افزایش مراودات کشورهای غربی و آمد و شدهای هیات های سیاسی و اقتصادی کشورهای مختلف جهان به ایران این نگرانی را در میان سردمداران سعودی به وجود آورده است که ایران به دنبال تصاحب جایگاه عربستان در جهان است این در حالی است که انچه از سوی ریاض جایگاه منطقه ای و جهانی ما(عربستان)عنوان می شود رتبه و مقامی است که به ایران تعلق داشته و هیچگاه در ید قدرت سعودی ها نبوده است.

ترس از به خطر افتادن همین جایگاه است که سعودی ها را بر آن داشته است تا به افزایش تحرکات خود در سازمان هایی چون شورای همکاری خلیج فارس، اتحادیه عرب و یا سازمان همکاری های اسلامی بپردازند که البته مشاهدات ما حاکی از موفقیت این تحرکات در محکوم شدن ایران در بیانیه پایانی اجلاس استانبول است. 

بیانیه ای که تماما براساس حب و بغض سعودی ها تنظیم شده است و هیچ نشانی از روحیه وحدت و همکاری که پایه و اساس تشکیل سازمان همکاری های اسلامی است در آن به چشم نمی خورد. متاسفانه اوضاع بحرانی کشورهایی چون عراق و سوریه و خروج این کشورها از برخی از مجامع جهانی عرصه را برای تاخت و تاز بیشتر سعودی ها فراهم کرده است چرا که این کشورها از جمله همپیمانان منطقه ای جمهوری اسلامی ایران هستند همواره سدی دفاعی در برابر تمایلات ضددوستانه عربستان در قبال ایران تلقی می شدند که متاسفانه درحال حاضر این قدرت را ندارند.

سفیر اسبق ایران در عربستان*
نام:
ایمیل:
* نظر: