شنبه ۱۷ خرداد ۱۳۹۹ - June 06 2020
کد خبر: ۱۴۳۷۳
تاریخ انتشار: ۲۸ فروردين ۱۳۹۵ - ۲۱:۴۰
علی لاریجانی عصر امروز در دیدار با «فدریکا موگرینی» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا که به تهران سفر کرده است، اظهارداشت: اکنون زمان آن است که ببینیم تأثیر توافق هسته ای در روابط اقتصادی چگونه بوده است؛ زیرا یکی از دغدغه های تجار و صنعتگران ایرانی نحوه انجام معاملات بانکی است که هنوز بخشی از مشکلات آن حل نشده است و این مسئله باید هرچه سریع‌تر مرتفع شود.


وی تصریح کرد: انجام پروژه‌های بزرگ توسط بانک‌های کوچک، امکان پذیر نیست و نیازمند همکاری بانک های بزرگ است.

لاریجانی در ادامه خاطرنشان کرد: هر چقدر در زمینه توافق هسته‌ای پیشرفت صورت می‌گیرد، مسأله‌آفرینی برخی از کشورها در منطقه هم بیشتر میشود و به دنبال ایجاد مشکل در به سرانجام رسیدن برجام هستند.

رئیس مجلس ابراز امیدواری کرد که سفر مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و هیأت همراه به ایران، به یک عملیات اقتصادی ملموس منجر شود.

لاریجانی همچنین یادآور شد: عملیاتی شدن توافق هسته‌ای منوط به پیشبرد فعالیت‌های اقتصادی است که ایران هم به سهم خود تلاش دارد که این همکاری به مرحله عمل برسد.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه انتخابات دور دوم مجلس طی دو هفته آینده به انجام می رسد، اظهارداشت: اولویت مجلس آینده بر روی فعالیت‌های اقتصادی خواهد بود و این مجلس در زمینه همکاری اقتصادی با اروپا نقش مهمی ایفا خواهد کرد.

وی درخصوص مسائل منطقهای اظهارداشت: امنیت پایدار در منطقه بسیار مهم است و ما به سهم خود تلاش می کنیم که به این مهم دست پیدا کنیم و امیدواریم که کشورهای منطقه هم به این نکته توجه داشته باشند که وجود گروه های تروریستی برای همه کشورها زیان بار خواهد بود.

موگرینی: نباید به لفاظی های سیاسی برخی از کشورها اعتنا کرد

در این دیدار، فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز گفت: من در این سفر با ۷ کمیسیونر مهم به ایران سفر کرده ام و می توانم اذعان کنم که هیأتی به این بزرگی تاکنون به هیچ جای دنیا سفر نکرده است و این نشان دهنده علاقه ما به ایران و گسترش همکاری ها با این کشور است.

وی افزود: ما علاقمندیم که به جایگاه گذشته خود در روابط اقتصادی با ایران برگردیم و برای این کار تمام تلاش خود را به کار گرفته ایم.

موگرینی تصریح کرد: پارلمان های دو طرف نقش مهمی در گسترش روابط اقتصادی دارند و ما از طریق پارلمان ها می توانیم به روابط خوبی دست پیدا کنیم و با تصویب قوانین سرمایه گذاری این امر را تسهیل کنیم.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا تصریح کرد: تلاش های زیادی توسط هردو طرف ایران و اتحادیه اروپا درجهت رسیدن به توافق هسته ای صورت گرفت و ما امیدواریم با توجه به اینکه ایران به تعهدات خود در این توافق عمل کرده است، شاهد به انجام رسیدن تعهدات طرف مقابل هم باشیم.

وی همچنین خاطرنشان کرد: سرمایه سیاسی زیادی برای به نتیجه رسیدن توافق هزینه شده است و البته نتیجه آن سود برای هر دو طرف خواهد بود و باید طرفین به شدت برای حفظ برجام تلاش کنند.

موگرینی اظهار داشت: نباید به لفاظی های سیاسی برخی از کشورها اعتنا کرد و اجازه داد به اصل برجام لطمه بزند؛ ما می خواهیم که به یک توافق پایدار برسیم که نتایج ملموس اقتصادی – سیاسی را در بر داشته باشد.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با اشاره به سفر هیأت های مختلف اروپایی به ایران، خاطرنشان کرد: اروپا تلاش می کند تا مشکلات بانکی را برطرف کند و دغدغه تجار و کمپانی های ایرانی و اروپایی را در این زمینه از بین ببرد.

وی همچنین تصریح کرد که اگر بخواهیم اروپا شریک اقتصادی اول ایران باشد، باید زیرساخت های بانکی را فراهم کنیم.

موگرینی گفت: با شرکای آمریکایی هم در زمینه رفع موانع بانکی مذاکره داشته ایم و فکر می کنم اراده سیاسی برای حل این مشکل در واشنگتن وجود دارد.

وی در خصوص مسائل منطقه ای نیز اظهار داشت: نگرش اتحادیه اروپا بر روی این مسئله است که باید اتحاد و آشتی ملی در کشورهای درگیر جنگ به وجود آید و مخالف هرگونه ایده تجزیه‌طلبی دراین کشورها هستیم و معتقدیم باید این کشورها به یک همزیستی مسالمت آمیز دست پیدا کنند.

موگرینی با تشکر از ایران به دلیل نقش مثبتی که در عراق داشته است، خاطرنشان کرد: ما به دنبال سیستم های فراگیری هستیم که منافع همه در آن مدنظر قرار گیرد و این می تواند پایه ای قوی برای رسیدن به امنیت پایدار باشد و امیدوارم ایران بتواند همین نقش مثبت را در سوریه و یمن ایفا کند.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا تأکید کرد: ما به دنبال پیشگیری از وقوع حوادث جدید در لبنان هستیم و درحوزه افغانستان هم آماده همکاری با ایران برای ایجاد ثبات و امنیت در این کشور هستیم، زیرا نا امنی در افغانستان به نفع هیچ یک از طرفین نیست.

وی در پایان بر ضرورت نابودی تروریسم تأکید کرده و خواستار همکاری کشورها برای دستیابی به این هدف مهم شد.
منبع: ایلنا
نام:
ایمیل:
* نظر: