يکشنبه ۱۰ فروردين ۱۳۹۹ - March 29 2020
کد خبر: ۱۴۳۷۴
تاریخ انتشار: ۲۸ فروردين ۱۳۹۵ - ۲۱:۴۴
رئیس جمهور ترکیه گفت: تحت تاثیر تحریم‌ها حجم روابط اقتصادی ایران و ترکیه به زیر ۱۱ میلیارد دلار رسید ما می‌خواهیم حجم این روابط را به سی میلیارد دلار برسانیم و موفق خواهیم شد.

رجب طیب اردوغان در پایان نشست دو جانبه خود با حسن روحانی که به ترکیه سفر کرده است با حضور در جمع خبرنگاران عنوان کرد: آقای روحانی در قالب یک سفر رسمی در اینجا حضور دارد و من از حضور او در آنکارا ابراز خرسندی می‌کنم.


او با اشاره به اینکه امروز سومین نشست همکاری‌های راهبردی در آنکارا برگزار شد، گفت: ما در این نشست روابط دو کشور را در چارچوب وسیع بررسی کردیم. البته محدودیت‌هایی در روابط دو کشور است که باید آن‌ها را رفع کنیم.


رئیس جمهور ترکیه خاطرنشان کرد: به عنوان روسای جمهور دو کشور آقایان واعظی و ایلماز را به عنوان وکیل تام‌الاختیار خود انتخاب کردیم. ما می‌خواهیم روابط سیاسی و اقتصادی خود را توسعه دهیم، برای همین این دو نفر پیگیر هستند و به ما گزارش می‌دهند.


او با بیان اینکه روبط اقتصادی دو کشور ایران و ترکیه در سال‌های اخیر افت داشته است، گفت: تحت تاثیر تحریم‌ها حجم روابط اقتصادی به زیر ۱۱ میلیارد دلار رسید ما می‌خواهیم حجم این روابط را به سی میلیارد دلار برسانیم و موفق خواهیم شد.


اردوغان با تاکید بر اینکه برای افزایش همکاری‌های مشترک دو کشور اتفاق نظر وجود داشت، یادآور شد: برای سرمایه‌گذاری‌ها هم دو طرف سرمایه‌گذاران کشور خود را تشویق می‌کنند. برای ورود سرمایه‌گذاران خود به ایران تلاش می‌کنیم. برای تجارت، حمل و نقل و گمرک مشکلاتی داریم که امروز قرار شد برای پایان این روند همکاری‌ها را توسعه دهیم و ما برای برای حمایت از این مساله توافق کردیم.


او ادامه داد: در زمینه همکاری‌های اقتصادی تاکید کردیم دو کشور فرا‌تر از همسایه دو کشور برادر هستند. در حال حاضر منطقه با مسائل بزرگی از جمله تروریسم مواجه است و قرار شد برای مقابله با آن همکاری کنیم در این زمینه با آقای روحانی به صورت دو جانبه مذاکره کردیم.


اردوغان خاطرنشان کرد: در زمینه مسائل منطقه اگرچه بین دو کشور اختلاف‌نظر وجود دارد اما در مورد لزوم جلوگیری از ادامه خونریزی‌ها دو طرف هم نظر هستند.


رئیس‌جمهور ترکیه ادامه داد: ما بر این باوریم که دو کشور در مواضع مذهب‌گرایانه در این خصوص که ادامه‌ این روند به نفع هیچکس نیست، اتفاق‌نظر دارند و باور داریم باید از این مواضع دوری کنیم و تنها راه‌ هم اتحاد اسلامی است.


او گفت: در زمینه مبارزه با تروریسم به ویژه به همکاری بین‌المللی نیاز است و ما در مقابل ترور هیچ مسامحه‌ای نخواهیم داشت.


اردوغان افزود: ما باور داریم که چیزی به نام تروریسم بد و تروریسم خوب وجود ندارد. دو کشور در این باور اتفاق نظر دارند.


رئیس جمهور ترکیه افزود: دو کشور در مورد مسائل سوریه و عراق هم اتفاق‌نظر دارند و می‌توانند با تقویت روابط سیاسی، اختلاف نظر‌ها را به حداقل و اتفاق نظر‌ها را به حداکثر برسانند.


او همچنین تاکید کرد: چنین کاری به نفع همه‌ ما است و ما به این وسیله از حضور نیروهای خارجی برای حل مسائل‌مان ممانعت می‌کنیم و خودمان مسائل را حل می‌کنیم.


رییس جمهور ترکیه در پایان خاطرنشان کرد: دو کشور هم همکاری‌هایشان را بر اساس این ادامه خواهند داد.


اردوغان، حضور روحانی در ترکیه را به فال نیک گرفت گفت: از طریق آقای روحانی سلام گرممان را خدمت ملت ایران می‌رسانیم.

منبع: ایلنا
نام:
ایمیل:
* نظر: