يکشنبه ۱۷ فروردين ۱۳۹۹ - April 05 2020
کد خبر: ۱۴۳۹۱
تاریخ انتشار: ۲۹ فروردين ۱۳۹۵ - ۱۱:۱۸
مشاور روابط بین الملل شركت ایتالیایی ایتینرا (ITINERA S.p.A) از سرمایه گذاری چهار میلیارد یورویی این شركت در راه آهن ایران خبر داد.
«پینو آرلاچی» PINO ARLACCHI با بیان این مطلب که بسیار خوشحالیم كه دو یادداشت تفاهم با دو شركت مهم ایرانی در بخش حمل و نقل برای احداث راه آهن در ایران امضا كرده ایم،اظهار داشت:ما اكنون خود را برای رویارویی با چالش های بعدی آماده می كنیم و امیدواریم «متئو رنتزی» نخست وزیر ایتالیا به قول هایی كه در مورد حمایت از شركت های علاقمند به سرمایه گذاری در ایران داده است، عمل كند.
مشاور روابط بین الملل شركت ایتینرا، چالش های پیش روی این شركت را تامین اعتبار بانكی و بیمه سرمایه گذاری عنوان كرد.
آرلاچی در این گفت و گو كه درحاشیه نشست ایران وایتالیا در تهران انجام شد، در پاسخ به این سوال كه مشكل استفاده از دلار را در معامله با ایران چگونه حل می كنید، گفت: می توان از یورو استفاده كرد و این مساله مانع مهمی برای گسترش روابط تجاری با ایران نیست. 
به گزارش ایرنا، عباس نظری مدیركل امور بین الملل راه آهن جمهوری اسلامی ایران به تازگی به ایرنا گفت: پس از امضای تفاهمنامه همكاری های ریلی بین ایران و ایتالیا، كارگروه ارائه راهكارهای تحقق این امر برای احداث خطوط سریع السیر قم - اراك و تهران - همدان تشكیل شد. 
وی افزود: علاوه بر همكاری ایتالیایی ها برای احداث این دو خط سریع السیر، ساخت مركز تست لكوموتیو در تهران و ارایه برنامه های آموزشی از محورهای مهم همكاری های راه آهن ایران و ایتالیا در سفر نخست وزیر این كشور به تهران بود.
وی با بیان اینكه اجرای پروژه های ریلی در ایران با استفاده از فاینانس خارجی شركت ساچه ایتالیا بیمه می شود، گفت: در این راستا، طرفین یك كارگروه كارشناسی تشكیل دادند تا مباحث مالی، صنعتی و تامین مالی این پروژه ها را بررسی كنند.
نظری ضمن اشاره به امضای تفاهمنامه همكاری بین راه آهن ایران و ایتالیا یاد آور شد: در این تفاهمنامه برای انجام هریك از پروژه های ریلی در ایران راهكارهای اجرایی خاصی تعیین شده است.
مدیركل امور بین الملل راه آهن جمهوری اسلامی ایران افزود: راه آهن دو كشور در زمینه های آموزشی نیز همكاری های خود را توسعه می دهند و به همین منظور قرار است راه آهن ایتالیا یك بسته آموزشی را در زمینه خطوط ریلی، ناوگان و مباحث تحقیقی ارائه دهد تا با اولویت ارتقای كیفیت خدمات در حوزه ریلی كشور اجرا شود.
نشست تجاری ایران و ایتالیا روز چهارشنبه (25 فروردین) در دومین روز سفر «متئو رنتزی» نخست وزیر ایتالیا به تهران در محل اتاق بازرگانی،صنایع ومعادن ایران برگزار شد و «محمدرضا نعمت زاده» وزیر صنعت، معدن و تجارت جمهوری اسلامی ایران و تعدادی دیگر از مقام های ارشد تجاری ایران و ایتالیا حضور داشتند.
رنتزی به همراه یك هیات بزرگ تجاری سه شنبه (24 فروردین) وارد تهران شد.
در نخستین روز سفر وی، هفت سند همكاری در زمینه های مختلف، تفاهمنامه همكاری صنعتی بین وزارت نیرو جمهوری اسلامی ایران و وزارت توسعه اقتصادی ایتالیا و همچنین چارچوب همكاری راه آهن جمهوری اسلامی ایران و راه آهن دولتی ایتالیا امضا شد.
در نشست تجاری دو كشور نیز 12 قرارداد بین بخش خصوصی و دولتی دو كشور در محل اتاق ایران امضا شد.
«لیچا ماتیولی» معاون رئیس كمیته بین‌المللی كنفدراسیون صاحبان صنایع ایتالیا (كنفیندوستریا)، در نشست اقتصادی ایران و ایتالیا گفت: حجم مبادلات تجاری ایران و ایتالیا پیش از تحریم های بین المللی هفت میلیارد و 200 میلیون یورو بود اما پس از تحریم ها به یك میلیارد و 700 میلیون یورو كاهش یافت كه می خواهیم این حجم بار دیگر افزایش پیدا كند و حتی بیش از مقدار پیشین شود.
نام:
ایمیل:
* نظر: