دوشنبه ۳۰ فروردين ۱۴۰۰ - April 19 2021
احمد نقیب زاده در گفت وگو با امیدهسته ای:
کد خبر: ۱۴۳۹۴
تاریخ انتشار: ۲۹ فروردين ۱۳۹۵ - ۱۱:۲۹
بر این باورم تصمیم گیری در حوزه سیاست خارجی ما باید متمرکز در بدنه کارشناسی مطلع، دلسوز و متعهد دستگاه دیپلماسی ما باشد تا آسیب ها در این حوزه به حداقل برسد.

دکتر احمد نقیب زاده کارشناس ارشد روابط بین الملل، در گفت وگو با سایت امید هسته ای ایرانیان گفت: اگر اجرای برجام با رویکرد حرفه ای در سیاست خارجی همراه نباشد، دستاوردی برای ایران به دنبال نخواهد داشت.

وی در تشریح این دیدگاه افزود: اصولا نگاه مسلط به روابط بین الملل نگاه بدبینانه است با این همه اما ادبیات که در سیاست خارجی به کار گرفته می شود می بایست مبتنی بر اصول حرفه ای باشد و نه رفتار های عصبی و خط ونشان کشیدن. در دوران پسا برجام چنانچه ما نسبت به تصحیح ادبیات و شیوه اداره سیاست و روابط خویش با دیگر کشور ها اقدام نکنیم، دشمنان منافع ملی ما با استفاده از نقاط ضعف موجود در ادبیات و رویکرد ما مانع از بهرمندی ایران از فواید برجام خواهند شد.

وی در ادامه افزود: بی تردید عرصه روابط بین الملل، عرصه بازی گرگ هاست، از این رو هر کس ضعیف تر است زودتر خورده خواهد شد.کارگزاران سیاست خارجی و مفسران در این عرصه اصولا نباید به امور صرفاً نگاه جوهری داشته باشند. اینکه گفته شود به فلان کشور خوشبین یا بدبین هستیم، ناشی از نگاه جوهری در تنظیم روابط با دیگر کشورها است این در حالی است که ممکن است دوستان دیروز، دشمنان امروز باشند و بر عکس. آنچه در سیاست خارجی مهم است، توجه به منافع ملی با اتکا به روش های هوشمندانه و حرفه ای در تنظیم روابط با سایر کشورهاست.

نقیب زاده در ادامه این گفت و گو خاطر نشان کرد: ما در مسائل مربوط به منطقه خوب عمل کردیم اما برخی از ما خوب حرف نزدیم. پیشبرد منافع ملی و نفوذ در سایر کشور ها یک سیاست راهبردی است که البته نیازی به راه اندختن سرو صدا ندارد. غربی ها برای سال ها به صورت غیرعلنی در کشور های مختلف با صرف بودجه، طبقه اجتماعی هوادار خویش را ساخته و از آن استفاده می کنند و در حقیقت برای خود پایگاه اجتماعی ایجاد می کنند. سوابق نشان می دهد که اگر طراحی هوشمندانه ای برای ایجاد پایگاه اجتماعی خویش نداشته باشیم آنچه ما کاشته ایم را دیگران درو خواهند کرد. در این راستا ما تجربه کشورهایی مانند سودان را پیش رو داریم که متاسفانه بدلیل تبلیغات، که بخشی از آن را رقبای ما به راه انداختند، از دست ما خارج شد و عربستان با صرف بودجه های میلیاردی این کشور را در ردیف متحدان خود قرارداد.

این استاد روابط بین الملل با اشاره به اتفاقاتی نظیر حمله به سفارت عربستان گفت: در ماجرای اعدام شیخ نمر، انگشت های اتهام به طرف عربستان نشانه رفت و افکار عمومی دنیا به سمت محکومیت این اقدام عربستان حرکت می کرد که متاسفانه رفتار ناپخته از طرف عده ای، ورق را به سود این کشور برگرداند. واقعیت این است رژیم سعودی در داخل ساختار حکومتی مشکلات عدیده ای دارد و امروز به دلیل این مشکلات حتی از جنگ بدش نمی آید.رژیم سعودی که یک رژیم قدیمی و پوسیده است که دیری یا زود به دلیل مشکلات ساختاری و عدم تطابق با نرم های جهان جدید فروخواهد ریخت. لذا باید گفت لزومی ندارد که عدهای با رفتار های هیجان زده و اشتباه منافع ملی ما را در ارتباط با این رژیم دچار مشکل کنند.

نقیب زاده در ادامه با اشاره به مناسبات سیاسی در داخل آمریکا، حکومت این کشور را برآمده از مناسبات پولی ارزیابی کرد و گفت: در ساختار سیاسی آمریکا لابی پول و اسلحه حرف اول را می زند. امریکایی ها مدت ها از طریق راه انداختن جنگ و فروش سلاح روابط خود با سایر کشور ها را تنظیم می کردند. حال هم جریان مخالف برجام در داخل آمریکا با هدف بر هم زدن بازی، به دنبال استفاده از فرصت هایی هستند که برخی با لحن غیر حرفه ای و نا مطلوب در اختیار آنها می گذارند.

وی در پایان خاطر نشان کرد: بر این باورم تصمیم گیری در حوزه سیاست خارجی ما باید متمرکز در بدنه کارشناسی مطلع، دلسوز و متعهد دستگاه دیپلماسی ما باشد تا آسیب ها در این حوزه به حداقل برسد.

نام:
ایمیل:
* نظر: