چهارشنبه ۰۱ ارديبهشت ۱۴۰۰ - April 21 2021
کد خبر: ۱۴۴۱۷
تاریخ انتشار: ۳۰ فروردين ۱۳۹۵ - ۰۹:۴۷
استاد دانشگاه شهید بهشتی تاکید کرد: برجام موقعیت استثنایی برای ایران فراهم کرده و ما باید بدانیم اگر این موقعیت از بین برود، موجب زیان برای کشور خواهد شد.

علی بیگدلی با اشاره به هجمه‌های منتقدان دولت به توافق هسته‌ای و طرح این ادعا که برجام هیچ دستاوردی برای ایران نداشته است، گفت: شاید در طول تاریخ معاصر ایران، هیچ موفقیت دیپلماتیکی مانند توافق هسته‌ای وجود نداشته است.

او با اشاره به سیاست‌های خسارت‌آور دولت‌های نهم و دهم اظهار داشت: نتیجه سیاست‌های ماجراجویانه دولت گذشته موجب شد تا تحریم‌های بی‌سابقه‌ای به ایران تحمیل شود و سیاست و اقتصاد ایران حالتی انجمادی به خود بگیرد و مردم هزینه‌های بی‌جهت و گزافی را پرداخت کنند ولی ایران توانست با دستیابی به برجام و اجرایی شدن آن یخ سیاست و اقتصاد ایران را آب کند.

این تحلیلگر مسائل سیاست خارجی با بیان اینکه ایران با برجام توانست وارد فصل جدیدی از روابط بین‌المللی شود، تصریح کرد: توافق هسته‌ای توانست زنگارهای گذشته را از چهره ایران بزداید و چهره‌ای جدید از کشورمان در عرصه جهانی به نمایش بگذارد و شرایط برای کنشگری فعالانه‌تر در عرصه‌های منطقه‌‌ای و بین‌المللی فراهم کند.

بیگدلی ادامه داد: توافق برجام توانست اجماع جهانی را علیه ایران از بین ببرد و سایه جنگ از سر منطقه را کوتاه کند.

او با اشاره به برخی از مخالفت‌های درونی با توافق هسته‌ای خاطرنشان کرد: متاسفانه برخی از نهادهای دارای قدرت و ثروت از دستیابی به توافق هسته‌ای خشنود نیستند، چراکه برجام می‌تواند منافع آنها را مورد تهدید قرار دهد. برجام فضای جدیدی را ایجاد می‌کند که در این فضای جدید منافع آنها کمتر و سخت‌تر تامین می‌شود.

این استاد دانشگاه شهید بهشتی با یادآوری سخن یکی از اصولگرایان مبنی بر هم‌نظر بودن با ترامپ برای پاره کردن برجام ابراز داشت: پاره کردن توافق هسته‌ای خیانت به منافع ملی ایران است، زیرا لغو برجام می‌تواند ما را به گذشته بازگرداند.

او بیان اینکه در داخل دلواپسان و در خارج جبهه عبری – عربی و جبهه جنگ‌طلبان آمریکایی مخالفان و دشمنان برجام هستند، عنوان کرد: هم‌اکنون برخی از اعراب به رهبری عربستان در حال بالا بردن فضای تنش و درگیری علیه ایران در منطقه هستند. فضای منطقه‌ای نیز مساعد نیست و بسیاری از کشورهای منطقه علیه ما جبهه‌بندی کرده‌اند و باید مراقب بود تا برجام از دست نرود.

بیگدلی یادآور شد: برجام موقعیت استثنایی برای ایران فراهم کرده و اگر از بین برود دیگر ایجاد نخواهد شد. ما باید بدانیم اگر این موقعیت از بین برود، موجب زیان برای کشور خواهد شد.نام:
ایمیل:
* نظر: